Світ 4 липня. Результати дня
Курдська конституція у Сирії, нафтова криза в Нігерії, амбітний проект НАСА, протести у Китаї, російсько-польська прикордонна суперечка, європейські гроші для Іспанії, відставка Фараджа, скандальний закон про ізраїльські поселення, громадянська війна джихадистів у Лівані та багато іншого.
Африка:
– В Алжирі журналіст Мухаммед Тамальт, якого ув’язнили за «образу на адресу президента», оголосив голодування та вимагає його звільнити.
– У Нігерії бойовики з угруповання «Месники дельти Нігера» здійснили кілька нападів на об’єкти нафтової інфраструктури нігерійських компаній.
Америка:
– Зонд НАСА «Юнона» наближається до орбіти Юпітера. Його запустили у 2011 році, і з того часу він подолав понад 3 млрд. кілометрів. Якщо проект завершиться успішно, і зонд досягне Юпітера, вчені вперше отримають доступ до знімків поверхні планети.
Азія:
– Поліція Бангладеш заявила, що група бойовиків, які вбили 20 людей під час захоплення кафе у центрі Дакки, не є членами «Ісламської держави», а походять із місцевого ісламістського угруповання «Джамаат уль Муджахіддін».
– У китайській провінції Гуандунь в місті Лубу тисячі людей протестували проти проекту будівництва сміттєспалювального заводу, який, як вони вважають, призведе до забруднення довкілля. Кілька поліцейських поранені у сутичках із демонстрантами.
– Понад сотня людей загинула внаслідок потужних повеней у Пакистані та Китаї.
Європа:
– Росія та Польща призупинила функціонування пільгового режиму перетину спільного кордону. Першою про одностороннє припинення дії міжурядової угоди про пільговий перетин кордону заявила Польща. Росія відповіла введенням «дзеркальних заходів». У Варшаві пояснили – це необхідно для забезпечення безпеки перед самітом країн НАТО 8-9 липня. Російсько-польська угода про кордон вступила в силу в 2012 році. Вона дає право мешканцям Калінінградської області РФ та прикордонних земель Польщі багаторазово в’їжджати та виїжджати з територій на територіях обох держав.
– Ведучий популярного британського телешоу «Top Gear» Кріс Еванс заявив, що залишає проект.
– Лідер ультраправої євроскептичної «Партії незалежності Сполученого Королівства» Найджел Фарадж подав у відставку з посади голови партії. Він заявив, що «досяг своєї мети та змусив Британію вийти з ЄС».
– Європейська комісія змусила футбольні клуби Іспанії повернути їй 70 млн. євро, які вони отримали у вигляді державної допомоги. Рішення стосується клубів «Барселона», «Атлетіко Більбао», «Валенсія», «Реал», «Осасуна», «Еркулес» та «Ельче». Європейські чиновники вирішили, що державна допомога клубам забезпечила їм конкурентну перевагу над іншими, і це порушувало європейське законодавство. Так, лише одна угода з нерухомістю принесла мадридському «Реалу» 18,4 млн. євро прибутку, які тепер треба повернути до казни ЄС.
– У Фінляндії поліція заарештувала вісьмох гравців національної збірної Куби з волейболу за підозрою у зґвалтуванні місцевої мешканки в готелі «Тампере» у Гельсінкі.
– У Франції розпочався суд над 91-річним мільярдером Сержом Дассо. Колишнього власника авіаційної компанії підозрюють у відмиванні коштів, фінансових махінаціях та ухилення від сплати податків. Понад 31 млн. євро заарештовані на його рахунках у банках Швейцарії, Ліхтенштейну та Люксембургу.
– Збірна Франції завдала поразки збірній Ісландії із рахунком 5:2 на чемпіонаті Європи з футболу та вийшла у півфінал.
Близький Схід:
– Ізраїль схвалив проект з будівництва 560 нових поселень на західному березі р. Йордан, де проживають палестинці. Рішення ухвалили прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху та міністр оборони Авігдор Ліберман. Група ізраїльських політиків заявили, що цього недостатньо та вимагають дати дозвіл на масову забудову всього міста Маале-Адумім. Кілька будинків палестинців на цих територіях вже знесли.
– Десятки людей загинули внаслідок збройних зіткнень між терористами «Ісламської держави» та бойовиками «Джебхат Аль-Нусри» у гірському регіоні Джаруд Арсаль у Лівані біля кордону із Сирією.
– Сирійська армія вибила сили ісламістів на чолі із «Джебхат Аль-Нусра» зі стратегічного селища Таль Сарраф на півночі провінції Латакія. Захоплення цього населеного пункту відкрило військам дорогу на гірський регіон Калаат, який розташований біля турецького кордону.
– Кількість жертв подвійного теракту в Багдаді зросла до 213 осіб. Понад 300 поранені. Напередодні, два смертника підірвали себе у кварталі Карада, саме коли люди почали приходити до тамтешніх кафе та пізню вечерю на Рамадан.
– Сирійські війська встановили повний контроль над фермами Аль-Малла на півночі міста Алеппо та вибили звідти бойовиків «Джебхат Аль-Нусра» та їх союзників. Це дозволить урядовим силам перекрити єдину лінію постачання для бойовиків у місті.
– Терорист-смертник підірвав себе біля мечеті Аль-Катиф на сході Саудівської Аравії. Кілька людей поранені. Поліція заявила, що нападник не був громадянином країни.
– Ізраїльські війська обстріляли позиції сирійських військ біля Голанських висот. Постраждалих немає. Ізраїль заявив, що діяв «у відповідь на провокації».
– Саудівська авіація збила балістичну ракету, яку випустили зранку з території Ємену. Вона була спрямована на містечко Абха біля кордону з республікою.
– Курди на півночі Сирії ухвалили на своєму з’їзді у місті Камішлі в провінції Аль-Хасака проект Конституції федеративного регіону Роджава – Північна Сирія. Згідно документу, сюди увійдуть всі північні кантони Сирії, включаючи регіон Афрін, де проживають 1,5 млн. сирійських курдів, а також міста Манбідж і Ракка, які будуть відвойовані в «Ісламської держави». Ці землі мають об’єднатися у Північний федеративний регіон (ПФР) Сирії. Він матиме право встановлювати дипломатичні відносини із іншими країнами, однак зберігатимуться у складі Сирії. Збройними силами ПФР будуть арабсько-курдські збройні формування «Сирійські Демократичні Сили», які зараз воюють з терористами ІД.