Мінекономрозвитку: щодо публікації «Прощавай, зброє. Як НФ відбирає оборонний потік у Порошенка», УП, 12.10.2017

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України поділяє стурбованість автора публікації «Прощавай, зброє. Як НФ відбирає оборонний потік у Порошенка» (видання «Українська правда», 12 жовтня 2017 року) щодо необхідності якісного виконання завдань, пов’язаних із забезпеченням обороноздатності нашої держави.

Водночас, сподіваємось, що хибне трактування окремих рішень Міністерства обумовлене виключно недостатньою обізнаністю у специфіці оборонного сектору опитаних автором джерел, посилання на які відсутні.

У 2017 році Уряд ухвалив дві середньострокові державні програми – реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу та створення і освоєння виробництва боєприпасів. Обидва документи були розроблені під керівництвом Мінекономрозвитку у рекордно короткі терміни. Документи були розроблені з дотриманням усіх визначених законодавством процедур (погодження із причетними державними органами, розгляд їх Міжвідомчою комісією з питань оборонно-промислового комплексу при Раді національної безпеки і оборони, опрацювання Секретаріатом Кабінету Міністрів України, розгляд та схвалення на засіданнях Урядового комітету та Кабінету Міністрів України) та без порушень строків, передбачених на їхнє виконання.

Варто відзначити, що до 2015 року оборонні підприємства фактично були позбавлені фінансування. Окремі оборонні проекти були профінансовані лише у 2015 році – з резервного фонду бюджету та у 2016 – за рахунок перерозподіленого за ініціативою Мінекономрозвитку бюджетного ресурсу, оскільки фінансування за рахунок так званого “спецконфіскату” не було можливим через неефективну роботу Верховної Ради України.

Прийняття програм у поточному, 2017 році, вперше за тривалий час створило передумови для цільового спрямування коштів на розвиток виробничої бази оборонних підприємств, потреба у відновленні якої є критичною.

Станом на жовтень 2017 року Мінекономрозвитку як державним замовником здійснюється виконання зазначених програм, зокрема, в частині технічного переоснащення та реконструкції діючих виробництв підприємств ОПК. Для ефективної реалізації таких завдань на Державне підприємство «Український науково-технічний і впроваджувальний центр комплексного захисту інформації» (Український центр «Безпека») було покладено функції служби замовника. Український центр “Безпека” працює з 1993 року та здійснює й іншу діяльність, не пов’язану з технічним переоснащенням підприємств ОПК.

Неможливість утворення в Мінекономрозвитку системи функціонування державного замовника, наближеної до існуючих, наприклад, у Міноборони та ДКАУ, обумовлене тим, що на Мінекономрозвитку покладено функції формування та реалізації державної політики у сфері управління ОПК, проте Міністерство не може безпосередньо здійснювати управління господарською діяльністю підприємств ОПК. Мінекономрозвитку також не має профільних державних підприємств в підпорядкуванні та не може самостійно набувати у власність продукцію ОПК.

Крім того, робота державного замовника передбачає наявність багатофункціонального підрозділу центрального апарату, науково-дослідної установи за відповідним напрямом досліджень, представництва на підприємствах.

Утворення відповідної структури в Мінекономрозвитку пов’язане із значними витратами часу, кадрів та потребує щорічних витрат на її утримання у розмірі понад 13,5 млн гривень.

Покриття витрат на утримання служби замовника на 2017 рік передбачають не більше 0,6 % від суми укладених контрактів. При цьому виконання підприємством функцій замовника не передбачає отримання ним прибутку. Так, Українським центром “Безпека” для забезпечення своєї діяльності станом на жовтень 2017 року використано 550 тис грн. При цьому, на рахунки підприємств Державного концерну «Укроборонпром» для закупівлі відповідного обладнання перераховано близько 90 млн гривень.

Сьогодні команда підприємства – це фахівці із закупівель та аналізу ринків, що мають дозвіл на роботу з державною таємницею, а також досвід проведення операцій із постачання спеціального обладнання та техніки. Таке обладнання використовувалось впродовж останніх років для супроводження проектів із захисту телекомунікаційних та інформаційних мереж.

Крім того, звертаємо увагу, що все обладнання, яке закуповується в рамках зазначених контрактів, з моменту поставлення фізично перебуває на підприємствах-виробниках продукції ОПК та буде передано у їхню власність після виконання таких контрактів.

Нарешті, діяльність Українського центру “Безпека” та інших державних підприємств Мінекономрозвитку регулярно перевіряється контролюючими органами.

Окремо зазначаємо, що відповідальність за реалізацію програмних документів лежить виключно на державних органах і не може бути делегована окремим суб’єктам господарювання.

Джерело