Велике інтерв’ю Петра Порошенка на Суспільному 15.01.2025 (фото, відео)

Порошенко: Трамп – це виклик, ризик і можливість

Президент Дональд Дж. Трамп зустрівся з Президентом України Петром Порошенком. Вашингтон, Білий дом, 20 червня 2017 р. Фото: АП України

Петро Порошенко в інтерв’ю журналісту Вадиму Карп’яку в ефірі «Суспільного» розповів про свій досвід співпраці з президентом США Дональдом Трампом. Він зазначив, що готовий допомогти владі в ефективній комунікації з новою адміністрацією США.

«Трамп – це виклик, ризик і можливість. У 2017 році я продемонстрував, що за Трампа треба боротися і як за Трампа боротися. Бо з одного боку Трамп хотів зустрітися з путіним, і ця зустріч відбулася в Гельсінкі, а з іншого боку одна з перших телефонних розмов Трампа була розмова зі мною. І ми під час цієї розмови домовилися про зустріч в Білому Домі», – нагадав п’ятий Президент.

«Трамп міг робити дуже багато несподіваних речей, і одна з перших зустрічей в Білому Домі в Овальному кабінеті була зустріч зі мною. Мені дуже допоміг тоді віце-президент Пенс, можу називати його моїм другом. І він мене буквально за руку завів, переконавши Трампа, щоб він зробив перерву в засіданні комітетів розвідки потиснути руку і сфотографуватися з Порошенком», – розповів лідер «Євросолідарності».

Фото: АП України

«Дали мені на це п’ять хвилин. Моя перша зустріч з Трампом тривала більше двох годин. Результатом першої зустрічі – нічого цього не було в брифінгу, тобто в матеріалах, які Трамп підготував – був дзвінок у Пентагон міністру оборони Матісу: «віддайте Порошенку Джавеліни». Це те, чого ми чекали чотири чи три роки. Але рішення було прийнято за годину. Друга позиція – віддайте нові високоякісні станції контрбатарейної боротьби. Третя позиція. Хочу наголосити, що саме Трамп прийняв рішення про застосування санкцій проти будівництва Північного потоку. Ми не могли цього отримати до того», – констатував Порошенко.

Він також нагадав, що тоді ж була прийнята Кримська декларація: «вона в мене висить тут, ми з вами можемо пройти і подивитися. Сполучені Штати ніколи не визнають Крим російським. Там стоїть підпис Помпео, тодішнього Державного секретаря, але це було зроблено на доручення Трампа. І багато іншого. Тобто з Трампом треба і можна працювати. І Трамп може бути проукраїнським. Треба знайти правильну мотивацію і правильне слово».

«Разом з тим Трамп може бути і антиукраїнським. Бо Трамп абсолютно відмінний від Байдена. Трамп говорить про ціну, а Байден говорить про цінності. Це дуже велика різниця. Але це не означає, що перше або друге краще або гірше. Треба навчитися говорити зрозумілою для Трампа мовою, замотивувати Трампа. І я можу наголосити, що можливості для України є. Моя перша поїздка для зустрічі з перехідною командою Трампа, включно з майбутнім радником з питань національної безпеки паном Волцом. Я дуже оптимістично дивлюсь на підходи, які демонструє і майбутній Держсекретар Марко Рубіо, і майбутній радник з питань національної безпеки Волц. І, до речі, генерал Келлог теж. Якщо правильно будуть підібрані можливості роботи, це буде дуже добре», – вважає п’ятий Президент.

«Але поки що я можу сказати, що в нас є труднощі з комунікацією Офісу Президента і команди Трампа. І ми тут не можемо зневажати ніким. Пропоную свою допомогу – будь ласка. Я дуже шкодую, що, на жаль, президент Зеленський не буде присутній на інавгурації і не отримає запрошення. Нам треба боротися за Трампа, нам треба боротися за нову адміністрацію. І нам треба врешті-решт боротися за Україну. В цьому випадку моє плече надійне», – сказав Порошенко.

Джерело

 

Порошенко на Суспільному розповів, хто з органів влади виїхав з Києва на початку повномасштабного вторгнення

Петро Порошенко в інтерв’ю журналісту Вадиму Карп’яку в ефірі «Суспільного» розповів, що відбувалося в Києві у перші дні повномасштабного вторгнення і хто з представників влади залишив столицю.

«Влада – це не лише Зеленський. Влада – це 75% уряду, міністрів, яких не було в Києві. Запитайте Укрзалізницю, запитайте уряд, подивіться оформлені відрядження. Зеленський був у Києві, я його бачив, але 75% міністрів були поза Києвом», – констатує Порошенко.

«Я був у Києві і жорстко заявив про те, що ми будемо категорично заперечувати проти проведення засідання парламенту за межами будинку Верховної Ради на Грушевського, 5. Але 75% депутатів приїжджали із Західної України або з-за кордону лише на сесію. І були такі спеціальні депутатські потяги, які привозили на засідання і тут же відвозили депутатів. Це – влада. І от ця влада «здриснула», – говорить Порошенко.

«А де було керівництво Генеральної прокуратури на чолі з Генеральним прокурором? В Києві? Ні. В Хмельницькому. А де було керівництво СБУ на чолі з лейтенантом Бакановим, в Києві? Ні. Бо коли військовослужбовці СБУ хотіли отримати документи для того, щоб мобілізуватися у відповідні частини, СБУ була закрита і керівництво було за межами Києва. Де були представники багатьох правоохоронних органів, включно ДБР, зі всіма правоохоронними органами, де вони були? Вони попалили справи і, вам подобається чи не подобається, «здриснули» з Києва», – зауважує Порошенко.

«Ми не можемо дозволити, щоб влада втекла з Києва, бо Київ без влади значно слабший і ніхто не вірить, що держава налаштована на його оборону. І ми – це не лише Порошенко. Хоча я з сьомої ранку був тут, на Лаврській. Я пишаюся тим, що я був зарахований до складу 206-го батальйону разом з 2 тисячами людей, які тут зібралися в перший день, тому що не було куди податися. Але були сформовані й інші батальйони, і ми їх забезпечували зброєю, автоматами, кулеметами ПКМ, просто відкрили склади заводів, забрали, оформили це в міністерстві оборони і забезпечили кулеметами, набоями, бандеромобілями, їжею, бронежилетами, кевларовими шоломами. Ми завезли в перші дні 5 тис бронежилетів і 2,5 тис кевларових шоломів і роздали це всім батальйонам», – сказав Порошенко.

«Я пишаюся взаємодією із 72-ю бригадою, в тому числі і на лінії Буча – Ірпінь. Я пишаюся взаємодією з 80-ю десантною бригадою, з Першою танковою бригадою, 169-м центром, з бійцями ГУРа і з усіма тими, хто залишилися і боронили Київ. Знаєте, хто в першу чергу боронив Київ? Народ. І коли я кажу «ми» – низький уклін всім киянам, які не поїхали, а в цей день залишилися. Прийшли навіть тоді, коли вони ніколи не служили. Тут була організована підготовка бійців. Ми кранами, фундаментними блоками, екскаваторами будували блок-пости. І вже за добу ці блок-пости стояли збудовані і заняті позиції», – зазначив п’ятий Президент.

«Додатково до цього ми забезпечили евакуацію мешканців Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Ворзеля, Бородянки. Є правила, по яким діяла влада, в тому числі і київська, з якою у нас був повний контакт. Є норми, де під кримінальну відповідальність міські автобуси не можуть під’їжджати ближче ніж за 6 кілометрів до місця, де ведуть бойові дії, для евакуації особового складу. І мною були забезпечені броньовані інкасаторські мікроавтобуси, які ми поставили на човникові рейси, виводили людей з Ірпеня і Бучі, і перевозили їх за 6 кілометрів до місцевих автобусів, де їх розподіляли. Ми завозили їх на вокзал, ми організовували квитки, харчування, медичну допомогу, забезпечення всім необхідним – від предметів гігієни до питної води. І це робили ми не як представники влади. А ми як кияни. Більше 23 тисяч мешканців Бучі, Ірпеня, Гостомеля і Ворзеля евакуювала наша команда. 23 тисячі. Кому цікаво – ми можемо надати всі необхідні фото, автобуси, відео», – говорить Порошенко.

«Тому давайте розберемося. Є «ми» – це команда, яка включає і владу, і опозицію, тоді не було ні влади, ні опозиції, були люди, які були небайдужими і які відповідально ставилися. І були ті, хто втекли, замість того щоб виконувати функції влади. І я впевнений в тому, що за це ще доведеться відповідати. Бо жертви в Бучі і в Ірпені частково на їхній совісті. Звичайно, що відповідальність несе путін. Звичайно, що відповідальність несуть росіяни-нелюди, які вбивали. Але ті, хто тоді закликали залишатися вдома… Ми ходили, стукали по дворах, забирали немічних, старих, інвалідів, переправляли через підірваний міст. І забезпечили їхню евакуацію за межі Києва. Але ми ще стояли зі зброєю в руках на блок-постах. Зі складу батальйону вже у перший день загинуло 5, ми мали 5 «200-х», – повідомив Порошенко.

Джерело

 

Петро Порошенко на Суспільному: без єдності навколо захисту держави Україна програє

Єдність є однією з передумов для збереження державності України – про це в інтерв’ю Суспільному сказав Петро Порошенко.

«Абсолютно неважливі мої стосунки з Зеленським чи Зеленського стосунки зі мною. Єдність – це не просто фактор перемоги разом з Збройними Силами України і разом з українським народом, разом з допомогою партнерів України, починаючи від зброї і закінчуючи фінансами. Нема єдності – Україна програє, Україна перестане існувати. Державність України знаходиться зараз під загрозою. Можливо більшою загрозою, ніж це було 24 лютого. І відсутність єдності послаблює державу», – застеріг п’ятий Президент.

«24 лютого 2022 року країна прокинулася іншою. Я пам’ятаю фактично похвилинно навіть, а не погодинно цей день, бо час тягнувся дуже, дуже повільно. Я згадую, що я подзвонив на Банкову і вперше з дня виборів і інавгурації в нас відбулася зустріч з Зеленським. Мої перші слова були – Володимире Олександровичу, ви більше не мій опонент, а я не є лідером опозиції більше. У нас є один ворог і цей ворог – путін. Ми маємо зараз почати з чистого аркуша. Я був радий почути: «Петро Олексійович, ось моя рука, я повністю згоден з вами». І вже через годину було розпорядження Зеленського про те, щоб ми отримали 8 тис автоматів, бо це єдине, що я попросив в нього», – згадує Порошенко.

«А зараз люди думають, що ситуація змінилася і вона вже не така небезпечна, як 24 лютого. Вони помиляються. Єдність – це коли ми говоримо правду про помилки не з метою дискредитувати один одного, а з метою виправляти ці помилки. На жаль, помилок дуже багато. Але ми не можемо існувати і ми не можемо перемогти, якщо ці помилки не будуть виправлені», – зазначає Порошенко.

«Перше і найбільш важливе – це помилки, що стосуються національної безпеки і оборони держави. Перед війною наша позиція була негайно виділити 60 млрд грн. Ці 60 млрд грн. спрямуйте на мобілізацію резерву першої черги. Чисельність резерву першої черги була 60 тис, чисельність резерву другої черги була більше 20 тис. Негайно доукомплектуйте за рахунок цієї мобілізації всі бойові бригади. Розширте їх склад, виставте і перекрийте – я вказував буквально, які конкретно позиції. Над нами сміялися», – сказав Порошенко.

«Ми зібралися за шість днів до війни на засідання РНБО, там не було президента, але були всі решта. І нам казали речі, які зараз уявити собі неможна. Перше: що говорили з білоруським міністром оборони, він пообіцяв, що нападу не буде. Друге, що проаналізували всю кількість військ, вони не зможуть цією кількістю на нас напасти. Третє, що біля кордону України немає техніки, тому це все фантастичний сценарій, Порошенко просто хоче попіаритися. Четверте, невже ви хочете, щоб ми забирали гроші з доріг і спрямовували їх на армію, бо це зупинить економічне зростання. П’яте, не сійте паніку, бо в країну не прийдуть інвестиції. І таке інше», – зазначив Порошенко.

«Яка зараз ситуація? Абсолютне переконання, що ті, хто живуть в Києві і не виїжджають на фронт, живуть в іншій Україні. Вони реально не розуміють рівень загроз, вони реально не розуміють рівень проблем і вони реально не розуміють пріоритети, чим зараз має зайнятися держава. Ті, хто сьогодні несуть відповідальність за прийняття рішень – депутати, міністри, керівники відомств, люди, які займаються інформаційною безпекою, люди, які займаються фінансовою безпекою, люди, які займаються міжнародною безпекою. Які зараз у нас мають бути пріоритети? Нічого іншого крім підтримка ЗСУ. Ніяких доріг, ніяких фестивалів, ніяких інвестицій. Нічого, бо не буде куди ні фестивалити, ні інвестувати», – застерігає п’ятий Президент.

«Уряд прийняв рішення по виділенню додаткових ще 5 млрд на виплату так званої «тисячі Зеленського». Хтось може подумати, що я критикую «тисячу Зеленського». Ні, я з повагою ставлюся до бажання президента підтримати найменш захищені верстви населення. Це просто не має виглядати як купівля голосів і не може бути пов’язане з виборами, куди влада хоче втягнути державу. Я буду робити все, щоб не допустити сценарію, коли буде розпочата виборча кампанія, тому що вибори, це що? Це вбивство єдності», – вважає Порошенко.

«Коли ми маємо об’єднуватися навколо Збройних Сил, а хтось намагається зіткнути політичні сили, то це абсолютно взаємовиключні процеси», – переконаний Петро Порошенко.

Джерело

Автор