Вісті з фронтів. 11.08.2024 (відео)
Операція формувань “добрих людей” у Курській області ри-фи продовжується. Російське командування угрупування військ (УВ) “Север” нарешті починає реагувати на ці події більш масштабно та цілеспрямовано, ніж воно це робило у попередні дні.
1. Спочатку про поточну ситуацію.
Передові підрозділи угрупування “добрих людей”, які діють на території Курської області ри-фи, станом на вчорашній вечір, очевидно, продовжували просуватися й досягли наступних рубіжів та районів (це за інформацією, яка надходила до мене, цілком можливо, що вона трохи “застаріла”):
– На Рильскому напрямку вони вийшли на рубіж Снагость, південніше міста Коренево, а також взяли під контроль більшу частину дороги між Коренево та Суджою (від м. Рыльск вони знаходяться у менш як 25 км). Очевидно, якась частина м. Коренево знаходиться у сірій зоні або не контролюється російською владою.
– На Льговскому напрямку передові підрозділи “добрих людей” вже оперують у районі дерЬОвні Анастасьевка та, очевидно, намагаються просунутись у бік Кромські Бики (від м. Льгов передові підрозділи “добрих людей” перебувають приблизно у 17-18 км).
– Безпосередньо на Курському напрямку передові підрозділи “добрих людей”, очевидно, відбивши контратаку противника у східній частині м. Суджа, просунулись на схід вздовж дороги Р-200 у напрямку м. Курськ і взяли під контроль дерЬОвню Мартинівка, розташовану східніше міста.
Окрім цього, очевидно, й та тактична група “добрих людей”, яка діяла у напрямку на урочище “Мілове”, спромоглася форсувати р. Псьол (підозрюю, що зразу на декількох ділянках) і просунулась у південно-східному напрямку, взявши під контроль д. Плехово вже на південному березі річки. Таким чином, забезпечуючи правий (південний) фланг угрупування, яке наступає по загальній дирекції Суджа – Курськ. Але саме ця інформація ще потребує певної перевірки, бо це трохи “занадто стрімко”, як на мене.
Загалом, очевидно, протягом крайніх 2-х діб противник “добрих людей” (російське командування) почало нарощувати свої зусилля щодо спроб зупинити та “купирувати” просування “добрих людей”.
Ймовірно, в районі м. Коренево, південніше м. Льгов та східніше м. Суджа противником були розгорнуті окремі додаткові підрозділи зі складу угрупування “Курск”, а також з інших напрямків, щоби проведенням їхніми силами окремих контратакуючих дій та за допомогою інтенсивного вогневого ураження артилерію й авіацією по бойових порядках наступаючих угрупувань “добрих людей”, примусити їх наступаючі тактичні групи зупинитися та перейти до оборони. Поки їм це не вдається.
Судячи зі всього, завдяки інтенсивному використанню “добрими людьми” засобів РЕБ та війскової ППО (включно з фпв-перехоплювачами) російський традиційний “козир” – масоване використання достатньо ефективних розвідувальних БПЛА оперативно-тактичного рівня типу “Орлан-10” та їм подібних, – поки не дає бажаного ефекту, не дозволяє російському командуванню суттєво наростити свою ситуаційну обізнаність у тактичній та оперативній зонах. на Курському напрямку.
Однак варто підкреслити, противник поступово нарощує рівень своєї протидії, вводячи у бій додаткові сили й засоби. Очевидно, протягом найближчого часу російське командування спробує провести на Курському операційному напрямку оперативне розгортання (зосередження) нового угрупування, яке буде складатися з сил і засобів, перегрупованих із інших напрямків смуги відповідальності УВ “Север”, а також зі складу інших УВ.
Так до складу угрупування прикриття кордону “Курск”, яке входить до складу УВ “Север” і яке діє на Курському операційному напрямку, завершується перегрупування ряду частин і підрозділів не тільки зі складу власне УВ “Север”, а й з інших операційних напрямків.
Загальний обсяг першого ешелону, який практично закінчує зосередження й вже розгортається на визначених ділянках і напрямках, оцінюється у 10-11 формувань рівня “батальйон” або рівних їм за обсягом, зокрема фіксується:
– З Харківського операційного напрямку (УВ “Север”) підрозділи 138-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр), зі складу 6-ї загальновійськової армії (ЗВА) до зведеного посиленого мотострілецького батальйону (мсб), 44-й армійський корпус (АК), очевидно, зі складу своїх 128-й омсбр та 72-ї мсд переміщає на Курський напрямок, до 3-х батальйонів.
– З Куп’янського напрямку, ймовірно, 272-й мотострілецький полк (47-а танкова дивізія\тд), очевидно, також “виставив” один мсб.
– Вже фіксуються також до 2-х десантно-штурмових батальйонів (дшб), це “зверху” парашютно-десантного батальйону (пдб) 217-го парашутно-десантного полку (пдп) 98-ї повітряно-десантної дивізії (пдд), який знаходився на Курському напрямку ДО візиту “добрих” людей. Ймовірно, вони зі складу 104-ї десантно-штурмової дивізії (дшд) зі складу УВ “Днепр”, з Придніпровського напрямку.
– Є, також, інформація про переміщення на Курський напрямок, принаймні, одного батальйону морської піхоти (об МП) зі складу 810-ї окремої бригади морської піхоти (обр МП), але мені якось в неї не віриться, скоріш за все, це батальйон зі складу 155-ї обр МП, яка до цього була розгорнута та діяла на Вовчанському напрямку.
– Решту військ (сил) першого ешелону, очевидно, складуть підрозділи (БТГр) зі складу 64-ї та 38-ї окремих мотострілецьких бригад (омсбр) 35-ї загальновійськової армії УВ “Восток”.
Таким чином, що можемо констатувати:
– По суті, ті самі “резерви”, які росіяни зараз тягнуть на Курський операційний напрямок, щоб “купирувати” наступ “добрих людей”, являють собою справжню “солянку” (набір дуже різнорідних сил і засобів із дуже різним дійсним рівнем своєї боєздатності), зібрану, очевидно, поспіхом.
Як це все “скласти до купи” й управляти нею на окремому операційному напрямку, як то кажуть, у ситуації “з коліс” при очевидному дефіциті часу та “проблемах із моніторингом ситуації”, – велике питання. Минула спроба російського командування “провернуть сей фокус” у дуже схожій ситуації в Харківській області закінчилась очевидною невдачею й відступом російських військ із неї.
– Наразі російське командування діє у цілком зрозумілому алгоритмі, вирішуючи два основних завдання – “мінімізація” (стримання) наступу “добрих людей у масштабі (тобто в його темпах і розмаху) і намагається виграти час для оперативного розгортання додаткових сил і засобів на новому операційному напрямку, який, очевидно, виник для російського командування “поза планом” і раптово.
– Й останнє, у мене немає ДОСТОВІРНИХ відомостей про те, що противник почав переміщати якісь додаткові сили (резерви) у Курську область з ключових для себе напрямків – Краматорського, Торецького, Покровського чи Курахівського, де він веде наступ. І це, очевидно, виглядає достатньо красномовно.
Але у цьому контексті хочу зазначити, що ситуація на Курському операційному напрямку, очевидно, має, так би мовити, “суттєвий потенціал”.
Ймовірно, російському командуванню таки доведеться на Курському операційному напрямку (цілком можливо, у рамках УВ “Север”) оперативно розгортати й другий ешелон ДОДАТКОВИХ сил і засобів (своїх резервів), адже ВЖЕ очевидно, що “нахапані поспіхом” із різних напрямків та зі складу різних частин і з’єднань 10-11 батальонів кардинальним чином проблему там не вірішать.
У зв’язку з цим буде дуже цікаво подивитись – з кого та з чого буде складатися цей самий “другий ешелон”.
* * *
Я би на місці окремих експертів та аналітиків не поспішав із оцінкою та висновками щодо впливу “Курської офензиви” ЗСУ на загальну стратегічну (військово-політичну) ситуацію.
Й більше того, не впадав би у якусь геть зайву ейфорію з цього приводу. А то деякі вже договорюються до “чистого маразму” штибу “берем Курськ і йдемо на Москву”.
Нагадаю, у кампанії 2024 року ЗСУ проводять стратегічну ОБОРОННУ операцію. Й триває вона на даний момент доволі “так собі”, в першу чергу, саме у стратегічному сенсі.
Просто згадайте, для чого та навіщо війська зазвичай переходять до оборони й які завдання при цьому вирішують.
Можна навіть подивитись у посібник із військового мистецтва (розділ “тактика”) там досить чітко викладені сенс і завдання цього виду бойових (воєнних) дій.
“Пенсіонінформбюро” має сказати пару слів про красу. Красу реалізації оперативного замислу наших в Курській області.
Загалом, картинка, що ми бачимо, дозволяє казати, що десь у наших штабах знайшли книжку часів другої світової та прочитали про оперативно-маневрену групу. Саме на дії ОМГ весь Курській двіж і схожий.
Загалом 80 років тому ОМГ – таке собі зубатеньке формування, яке уводилося в прорив та, не дивлячись по сторонах, неслося в оперативні тили противника, сіючи хаос, руйнуючи управління й логістику. У ті часи то був корпус спочатку кавалерійський, потім – механізований або танковий.
Пару слів за наші часи: передові підрозділи нашої ОМГ на Рильскому напрямку вийшли на рубіж Снагость – Коренево, взяли під контроль більшу частину дороги Коренево – Суджа та закріплюються на рубежі в 25 км від м. Рильськ.
На Льговському напрямку передові підрозділи ОМГ вийшли до с. Анастасьевка, намагаються просунутись у бік с. Кромські Бики, закріплюються на рубежі в 17-18 км від м. Льгов.
На Курському напрямку передові підрозділи, відбивши контратаку противника на східній околиці м. Суджа, просунулися на схід по дорозі Р-200 у напрямку м. Курськ і взяли під контроль с. Мартинівка.
Тепер, власне, про красу замислу: по дорогах вперед летять рейдові групи, в бій не вступають, осередки опору обходять, звідти глибина просування. Головні сили рухаються по другорядних дорогах, виходять до осередків опору і гасять їх. Дуже близько до передка – підрозділи РЕБ і ППО, котрі розчищають небо. Працюють вище всяких похвал, вороже командування на 4-у добу так і не має внятної уяви про склад сил і засобів ОМГ, через що так і не може визначитися, скільки і яких військ треба для протидії. Якщо їхати на Рильськ, то там переважно відкрита місцевість, тому туди їдуть “Челленджери”, “Страйкери”, “Мардери”, САУ М109, на Льгов та Курськ – ліси, тому там бригади полегше, але є чим ввалити, якщо що.
Ділянка для початку дій ОМГ обрана дуже грамотно, – обидва фланги прикриті річками, тобто ворогу доведеться їх форсувати, як виникне бажання атакувати у фланги.
Тактична група зі складу ОМГ, яка діяла у напрямку на урочище Мілове, форсувала р. Псьол одразу на декількох ділянках і просунулась у південно-східному напрямку, взявши під контроль с. Плехово на південному березі річки, тим самим забезпечивши правий фланг ОМГ. Красавчеки, що тут казати?!
Одна з бригад, що зараз на Курщині, має на озброєнні польські такни РТ-91. На фото – польовий ремонт РТ-91 (фото бригади 2023 року). Тобто будь-який захоплений Т-72 противника – ось тобі склад запчастин. Ще одна бригада так на Т-72 і приїхала. Військторг він такий. Не лише для шахтарів і трактористів.
Історична довідка: якщо для формування ОМГ у вас немає кавалерійського корпусу, то можна їхати на комусь іншому. В часи Сталінградської битви Монголія подарувала СРСР верблюдів, котрі проходили службу у 1-му верблюжому транспортному полку (кому є час – останній том Переліку з’єднань, частин і установ Радянської армії, що брали участь в бойових діях у війні, остання сторінка, останній рядочок – 1-й втп). Верблюди, як з’ясувалося, непогано плавають. Хоча чого дивуватися, чим більше пляж – тим більше верблюдів.
Так ось наші днями на Харківщині зустріли верблюда. Звати Василина (на фото).
Пенсіонінформбюро ні на що не натякає, але…