Усвідомлене громадянство
До нашої меритократичної дискусії
Наша виборча система побудована за феодальним правом. Лише з поправкою – кожен із нас феодал. Тобто щоб стати виборцем достатньо родитися на території країни і досягти певного віку. Виконуєш ти свої обов’язки чи лише права качаєш – це на твої виборчі права не впливає. Навіть якщо з медичних причин ти не здатен їх усвідомити, ти можеш обирати і бути обраним. І це біда. Безвідповідальні вибори та ухилення від обов’язків в критичній ситуації – шанс втратити державу, як систему суспільного договору та гаранта збереження національної й політичної ідентичності.
Багато хто вважає, що перехід від загального виборчого права до меритократичного – утопія. Вважають, що тут є технологічні й методологічні проблеми, корупційні ризики, а головне, народ не погодиться і буде бунтувати. Ага, прям розбіжиться. При всій моїй неповазі до Донцова пограюся його цитатою. Пасивна меншість не організовує повстань, особливо, якщо у неї є життєво необхідний мінімум, і ніхто від неї не вимагає щось робити.
Проблема в тому, що нас зарахували громадянами поза нашою волею. Ніхто не пропонував ніякої альтернативи. Доріс до певного віку – отримай і розпишись у правах і обов’язках. Свідоме громадянство – це перший меритократичний фільтр. Це ж потрібно відірвати дупу від повсякденності й щось робити. І не просто щось робити, а щось таке небезпечне, важке чи неприємне. Не обов’язково воювати, можна, наприклад, три роки в хоспісі памперси міняти, щоб отримати виборче право. Покажи, що ти можеш жертвувати заради суспільства, коли маєш можливість цього не робити, і тоді бери за нього відповідальність. Та ще й мусиш підписатися робити це при першій же потребі. І лише після того, як ти це зробиш, маєш вибір: або ти можеш жити своїм спокійним повсякденним життям, і ніхто тебе ніколи не потребує. Плати податки, накопичуй пенсію, користуйся благами… Або служи, докажи і тоді обирай.
Для тих, хто вибрав останнє, настає момент здавати трирівневий іспит перед машиною, яка визначить твою відповідність критеріям. Проходиш виборче ЗНО. Демонструєш знання історії, мови і права. Далі проходиш психологічно-психіатричну оцінку (теж за машинними алгоритмами). Аналізується твоя діяльність до моменту іспиту (кримінальна та громадська активність, дотримання закону, служба державі). Пройшов іспит, відслужив державі й можеш обирати та обиратися.
Ще дещо щодо утопії. Загальному виборчому праву менше століття. Ще сто років тому в країнах, які зараз нам ставлять за взірець демократії, його не було.
Як його реалізувати. Ось буде перемир’я. Це чи те, що настане після повномасштабної світової війни в 2036-му 😆 . Даєш людям вибір – залишаєтеся громадянами, то для початку пару років служба в армії чи альтернативна служба для непридатних (і не лише це, ще й інші малоприємні, небезпечні, але важливі для держави речі). Або, як альтернатива, маєте усі права, крім права участі у виборах. Можна ще компенсацію в тисячу євро додати. Що вибере населення? Це як в казці про перепілок і косарів. Виборча система очиститься майже повністю. Затрачені на це кошти зекономлять купу бабла платників податків, яке втрачається на утримання влади популістів. Залишиться тільки невеличка частка прохиндіїв та невиявлених тестом соціопатів, які намагатимуться обійти чи ламанути систему, але вони будуть заблоковані меритократичними відповідальними виборцями.