Санкції на часі. 25.06.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 25.06.2024.

1. Санкції та війна позбавили росію дев’ятої частини доходів від сировинного експорту.

– росія недоотримує близько 10% від сировинного експорту за рахунок вимушеного зниження цін.
– Виявилося, що навіть зараз, коли ланцюжки постачання перебудовані, знижки перевищують 10%.
– Якби російський експорт торгувався за світовими цінами, він коштував би на 11% більше, ніж зараз.
– До 2022 р. диференціал цін на російський сировинний експорт не перевищував 3%.
– Після початку війни розрив у цінах на російський сировинний експорт зріс до 20%, на початок 2023 р. досяг максимуму і потім поступово скорочувався. За червень – на 2 процентні пункти (п. п.) до 11%.
– Тобто експортери з рф недоотримують приблизно кожен дев’ятий долар виручки.

2. Мікрофінансові організації у росії в травні схвалили росіянам позики на 81,4 млрд руб., що є рекордом за півтора роки.

– Щодо квітня видачі у грошовому вираженні підскочили на 9,9%, а у кількісному – на 13,8%.
– Компанії намагаються зібрати якнайбільше клієнтів, нарощуючи обсяги напередодні посилення регулювання.
– З 1 липня для мікрофінансових організацій у росії змінюються умови розрахунку показника боргового навантаження потенційних позичальників — учасники ринку мають запитувати інформацію про фінансове навантаження клієнта у всіх кваліфікованих бюро кредитних історій, а не лише в одному.

3. 14-й пакет санкцій ЄС проти рф, серед іншого, включає заборону експорту марганцевих руд до росії.

– Споживання цієї руди росією залежить від імпорту.
– Найбільші постачальники – ПАР, Габон та Індія. Безпосередньо з цих країн до рф потрапляє лише 5-20%% від загального обсягу, решта експортується міжнародними трейдерами з Європи транзитом через порти Латвії та Естонії.
– В умовах нових обмежень рф доведеться шукати маршрути для доставки через Китай, Казахстан, Іран і Туреччину.
– Це може призвести до зниження доступності сировини для російських підприємств і дефіциту марганцевої руди в росії та, як наслідок, спричинить зростання цін на марганцеву руду та пов’язані з нею продукти.

4. Тиск санкцій та експортних обмежень проти росії працює краще, ніж визнавання її державою-спонсором тероризму. Про це заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

“Ми надалі вважаємо, що існують ефективніші способи притягти росію до відповідальності за її дії, ніж визнання її державою-спонсором тероризму”, – зазначив він.
– За його словами, такий статус потягне за собою низку негативних наслідків, у тому числі гуманітарного характеру.
“Тому ми продовжуємо переслідувати їх шляхом запровадження санкцій проти російських чиновників, санкцій проти російських компаній, експортного контролю, який послаблює російську військову машину, і будемо надалі робити це”, – пояснив Міллер.

5. Імпорт російського ЗПГ із проєкту «Кріогаз-Висоцьк» НОВАТЕКу на адресу фінської Gasum, а також на термінали Швеції, може припинитися протягом місяця.

– Новий пакет санкцій ЄС надав право цим країнам розривати контракти з імпортерами із рф в односторонньому порядку.
– В обидві країни «Кріогаз-Висок» постачає до 0,2 млн. тонн ЗПГ або близько третини від проєктної потужності заводу.
– Аналітики вважають, що доля проєкту залежатиме від того, чи вдасться НОВАТЕКу перенаправити обсяги на інші ринки ЄС.

6. Фінська Gasum оголосила, що з 26 липня не закуповуватиме та не імпортуватиме російський ЗПГ.

– Країни-члени ЄС у понеділок ухвалили 14-й пакет санкцій проти росії , який вперше вдарив по експорту газу з країни.
– Це включає пункт, що забороняє купівлю або імпорт російського СПГ через термінали Європейського Союзу, які не підключені до газової мережі ЄС, доданий за вказівкою Швеції та Фінляндії, та дозволяє їм скасувати деякі контракти на СПГ.
– У той час, як інші санкції щодо СПГ в рамках останнього пакету ЄС набудуть чинності лише наступного року, пункт, що застосовується до Фінляндії та Швеції, діє з 26 липня.
«Санкції, прийняті ЄС, не дозволяють Gasum розірвати угоду з “Газпром експортом”, але є форс-мажором щодо закупівлі або імпорту російського СПГ на позамережевих терміналах», – повідомили в компанії.
– Компанія має довгостроковий контракт на поставку СПГ з «Газпром експортом», укладений до 2022 року за так званою угодою «бери або плати», яка зобов’язує її платити за контрактний газ незалежно від того, використовує вона його чи ні.
– Без санкції у Gasum не було законних підстав припинити закупівлі.

7. Індійський імпорт російського вугілля падає, поставки зі США зростають.

– Імпорт російського вугілля в Індію скоротився, тоді як поставки зі США зросли, трейдери пояснюють це зниженням конкурентоспроможності російських поставок.
– Російський експорт усіх видів вугілля до Індії за цей період впав на 22,4% порівняно з роком раніше до 6,76 млн метричних тонн.
– За той же період експорт США зріс на 14,4% до 6,68 млн тонн. Зниження індійського імпорту російського вугілля було зумовлене падінням на 67% порівняно з минулим роком поставок енергетичного вугілля, яке використовується в основному для виробництва електроенергії.
– Індія є другим за величиною вугільним ринком росії після Китаю, і падіння сталося після нових санкцій Заходу проти росії через війну в Україні.
– Росія нарощує поставки до Китаю на тлі зниження індійського експорту, піднявши поставки вугілля до Китаю до найвищого рівня за вісім місяців у травні.
– Експорт енергетичного вугілля з США до Індії за три місяці, що закінчилися 31 травня, зріс на 21,6% порівняно з роком раніше до 4,57 млн тонн, а його частка в індійському імпорті зросла до 9,2% з 6,7%.

8. Санкції проти російських нафтових суден підвищать витрати Москви.

– Європейський Союз приєднався до США та Великої Британії у введенні санкцій щодо судноплавних компаній і суден, залучених до перевезення російської нафти, товару, який приносить величезний дохід для військової скарбниці Кремля.
– Початковий механізм обмеження ціни забороняв використання західних суден або послуг — таких як страхування та фінансування — для будь-якого вантажу, проданого вище фіксованого порогу ціни, встановленого на рівні 60 доларів за барель нафти.
– Оскільки найбільші у світі танкерні флоти належать компаніям у Греції та на Кіпрі, а більшість суден застраховані через лондонську Міжнародну групу P&I Clubs, цей крок спочатку був успішним. Знижка на російську нафту до еталонної марки Brent зросла до 40 доларів за барель.
– Але Москва неухильно набувала величезний тіньовий флот, куплений мережею маловідомих фірм із невизначеною власністю та спливаючими офісами в юрисдикціях, далеких від очей Заходу.
– Оскільки роль європейських суден і британського страхування зменшилася, зменшилися і знижки, які російські експортери повинні були пропонувати. Нафтові доходи Кремля різко зросли.
– Націлювання на кілька окремих кораблів із флоту в кілька сотень може здатися марним. Але невизначеність, яку створюють дії, може мати набагато більший вплив, ніж самі санкції.
– США назвали судна, які порушують ліміт цін, але Велика Британія та ЄС пішли далі, накладаючи санкції на кораблі просто за те, що вони є частиною тіньового флоту.

9. росія і Китай намагаються створити альтернативу американському долару та вже пропонують східним і південним країнам нову одиницю міжнародних розрахунків, яка отримала назву The Unit.

– Очікується, що нова валюта значною мірою буде підкріплена золотими резервами.
– Наразі спостерігається послідовна реалізація Китаєм плану щодо відмови від долара, звільнення від американських облігацій і накопичення ним золотих резервів.
– Про запуск нової, конкурентоспроможної щодо долара валюти The Unit поки що говорять тільки в росії.
– Наскільки наміри Кремля серйозні, покаже саміт країн БРІКС, який відбудеться восени у Казані.

10. З початку року на російський ринок вийшли 9 іноземних торгових мереж.

– Серед них марки з Німеччини та Італії. Ними відкрито 16 магазинів у 6 великих містах росії.
– Найбільше нових компаній прийшло з Китаю, також з’явилися гравці з Туреччини, Німеччини, Італії та Південної Кореї.

11. Росія збільшила експорт газу до Грузії.

– У травні поточного року обсяг поставок зрідженого газу з росії зріс на 87 відсотків, склавши 7,45 тис тонн, що майже вдвічі перевищує показники минулого року.
– Із загального обсягу зрідженого газу, імпортованого до Грузії, 99,9 відсотка поставлено з рф, що становить 7,44 тис тонн.
– Крім того, імпорт нафтового бітуму збільшився на 22 відсотки і досяг 18,3 тис тонн, причому більша частина бітуму, близько 75 відсотків, традиційно була поставлена ​​з Іраку, тоді як росія займає понад 10 відсотків цього ринку.

12. росія заборонила мовлення понад 80 ЗМІ Європи на своїй території.

– У відповідь на обмеження мовлення “РИА Новости”, “Известия” и “Российской газеты”, росія заборонила доступ до 81 медіа країн Європи зі своєї території. Про це повідомляє МЗС росії.
– Загалом, російська сторона заборонила мовлення 81 медіа 25 країн Європи, серед яких німецькі Der Spiegel, Der Zeit, загальноєвропейські Politico, Euobserver, польське Belsat, літовське LRT, французьке France-Presse та інші.

Автор