Вісті з фронтів. 16.02.2024

Костянтин Машовець

1. Спочатку про Авдіївку.

Наскільки я розумію, ЗСУ залишать місто протягом найближчих діб. Однак, для того, щоб успішно вивести війська з Авдіївського району оборони, треба ще також “напружитися”.

Головним чином в районі Орлівка – Ласточкине – Сєверне – Тоненьке + “9-й квартал Авдіївки”. Цей район необхідно буде утримувати, допоки останній український військовослужбовець не вийде з міста.

На даний момент українські війська залишили найбільше проблемні позиції й рубежі для подальшої оброни міста, де їм реально загрожувало оточення та відрізнання від основних сил – позиція “Зеніт” та Донецька фільтрувальна станція (ДФС).

Однак, територію східніше залізниці між залізничною станцією “Авдіївка” та вул. Тургенєва ЗСУ все ще продовжують утримувати (очевидно, для забезпечення подальшого планомірного та організованого відходу своїх підрозділів).

Передові підрозділи противника (114-а окрема мотострілецька бригада\омсбр, 30-а омсбр) зараз закріплюються в районі ресторана “Бревно” та Авдіївської автобази й, очевидно, готуються до продовження наступу у південно-західному та південному напрямках, аби спробувати перерізати останню комунікацію, яка ще залишається під контролем ЗСУ, на відрізку між с. Сєверне та Орловським АТП-100.

Думаю, найближчим часом по напрямках Водяне – Сєверне, а також Опитне – “9-й квартал” спробує атакувати й південне угрупування противника, а саме 1-а омсбр противника, нещодавно введений у бій 10-й танковий полк (тп) 20-ї мотострілецької дивізії (мсд), а також, цілком ймовірно, до них можуть бути підключені підрозділи 55-ї омсбр противника.

У південній та південно-східній частині м. Авдіївка, ймовірно, продовжать витіснення наших підрозділів на північ 2-а добровольча розвідувально-штурмова бригада (дршбр) “вЫтираны, 1487-й мотострілецький полк територіальних військ (мсп ТрВ), підсилений 87-м стрілецьким полком мобілізаційного резерву (сп МР).

Очевидно, що командування противника на даний момент вже встановили факт відходу підрозділів ЗСУ з ряду позицій та рубежів у Авдіївському районі оборони й найближчим часом спробує завадити їм продовжити цей процес організовано та поетапно.

Іншими словами, найближчим часом варто очікувати наполегливої спроби противника прорватися на ділянці між с. Сєверне та “9-м кварталом” (причому як з півночі, так і з півдня), щоб лишити наші підрозділи, які ще обороняються у центральній частині міста, можливості своєчасно та із мінімальними втратами відійти у західному напрямку.

2. Тепер поговоримо про два угрупування військ (УВ) противника “Днепр” та “Восток” після нещодавньої їх реорганізації. Отже, спочатку “формальні” показники.

УВ “Восток”.

Основу складають війська (сили) загальновійськових армій (ЗВА) Східного воєнного округу (Сх.ВО) – 5-а, 35-а, 36-а та 29-а ЗВА + ряд приданих частин і з’єднань зі складу тихоокеанського флоту та окружного підпорядкування. Діє на 2-х напрямках – на Оріховському (Запорізькому) частково (силами 35-ї ЗВА) та на Новопавлівському (вважається для цього УВ основним). Складається з наступних сил і засобів:

1) На Новопавлівському напрямку:

– окремих мотострілецьких бригад (омсбр), танкових бригад (тбр), бригад морської піхоти (бр МП) – 9;
– мотострілецьких полків (мсп), танкових полків (тп), окремих стрілецьких полків (осп) – 11;
– мотострілецьких батальйонів (мсб), окремих стрілецьких батальйонів (осб) – 2;
– зведених тактичних загонів (обсягом “від батальйону”), в тому числі типу БАРС та ШТОРМ – 3.

В резерві у противника на цьому напрямку перебувають 1 мсп та до 3-х резервних батальйонів.

2) Оріхівський напрямок (35-а ЗВА) діє у складі:

– 2-х окремих мотострілецьких бригад (омсбр);
– 1 окремої бригади прикриття (обрп);
– мотострілецького полку (мсп) – 1;
– окремого танкового батальйону – 1;
– 2-х зведених тактичних загонів типу БАРС.

Загалом це:

– особового складу(о\с) – 51.8 тисяч військовослужбовців (це без врахування резерву);
– танків – до 379 одиниць;
– бойових броньованих машин (ББМ), включаючи МТ-ЛБ та бронеавтомобілі – 908 одиниць;
– артилерійських систем (АС), калібром від 100-мм та вище – 381 одиниця;
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 117 одиниць;
– пускових установок оперативно-тактичного ракетного комплексу (ПУ ОТРК) – до 8 одиниць.

Тепер УВ “Днепр”.

Після нещодавньої реорганізації це угрупування стало другим після УВ “Юг” за чисельністю та обсягом. Головним чином за рахунок додавання 58-ї загальновійськової армії (ЗВА) та більшості сил і засобів противника, діючих на Оріхівському (Запорізькому) напрямку.

Таким чином, війська (сили) цього УВ “Днепр” діють не на одному операційному напрямку, як було раніше (Придніпровському), а на 2-х – Придніпровському та Оріхівському.

У його складі діють 18-а, 49-а та 58-а ЗВА + цілий розсип приданих об’єднань (армійських корпусів) і з’єднань, головним чином зі складу Південного воєнного округу (Півд. ВО) та частин окружного підпорядкування.

Наскільки я розумію, в оперативному підпорядкуванні командування цього УВ також перебувають і відповідні сили й засоби “Группировки войск обороны Крыма”. Хоча остання формально вважається самостійною.

1) Оріхівський напрямок (58-а ЗВА + придані з’єднання та частини):

– окремі мотострілецькі бригади (омсбр), зведені бригадні тактичні групи військових баз (зв.бр ТГр) – 2;
– мотострілецькі полки (мсп), десантно-штурмові полки (дшп) – 19;
– окремі мотострілецькі батальйони (омсб), танкові батальйони (тб), стрілецьки батальйони (сб), батальйони спеціального призначення (б СпП) – 10;
– зведені тактичні загони (типу БАРС) – 10.

В резерві на цьому напрямку у противника “числиться” до 4-х мсп ТрВ та 1 резервний батальйон.

2) Придніпровський напрямок.

– окремих мотострілецьких бригад (омсбр), окремих розвідувальних бригад (орзвбр), десантно-штурмових бригад (дшбр), окремих бригад берегової оборони (обрбо), зведених бригадних тактичних груп військових баз (зв. бр ТГр), бригад морської піхоти (бр МП) – 9;
– мотострілецьких полків (мсп), танкових полків (тп), десантно-штурмових полків (дшп), окремих полків морської піхоти (оп МП) – 19;
– окремих мотострілецьких батальйонів (омсб), мотострілецьких батальйонів (мсб), танкових батальйонів, парашутно-десантних батальйонів (пдб), десантно-штурмових батальйонів (дшб) – 9;
– зведених тактичних загонів (типу БАРС та ШТОРМ) – 3.

В резерві у командування противника на цьому напрямку – один мсп.

Таким чином, загалом у УВ “Днепр” відтепер:

– особового складу – більше як 127 тисяч військовослужбовців;
– танків – 664 одиниці;
– бойових броньованих машин (ББМ), включно із бронеавтомобілями та МТ-ЛБ – майже 2000, а саме – 1987 одиниці;
– артилерійських систем (АС) калібром від 100-мм та вище – 912 одиниць;
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 188 одиниць;
– пускових установок оперативно-тактичного ракетного комплексу (ПУ ОТРК) – до 12 одиниць.

Наскільки я розумію, противник разом із реорганізацією своєї системи командування у Південній операційній зоні провів і певний розподіл головних завдань між цими двома УВ (“Днепр” та “Восток”).

Ймовірно, перше має на меті власне прикриття “Кримського напрямку”, а в подальшому якісь наступальні дії у всьому нижньому подніпров’ї. А друге – прикриття “сухопутного коридору” (включно з азовськими портами) й в подальшому активні наступальні дії у Приазов’ї та південній частині Донбасу.

У цьому контексті до самого факту “розрастання” УВ “Днепр” я би віднісся з усією серйозністю. Той факт, що відтепер зона його відповідальності поширилася власне на Запорізький напрямок, говорить за те, що у своїх подальших планах противник, ймовірно, ув’язує дії на Херсонському та Запорізькому напрямках в одне ціле. Хоча вони й розташовані на флангах зони відповідальності УВ “Днепр”.

У складі УВ “Днепр” на сьогоднішній день зосереджені та діють достатньо потужні угрупування повітряно-десантних військ ри-фи та її морської піхоти, зокрема:

– 104-а десантно-штурмова дивізія (дшд);
– 7-а дшд;
– 76-а дшд;
– 49-а окрема десантно-штурмова бригада (одшбр);
– 83-а десантно-штурмова бригада (дшбр);
– 810-а бригада морської піхоти (бр МП);
– 61-а бригада морської піхоти (бр МП);
– 177-й окремий полк морської піхоти (оп МП).

Це все високомобільні війська, пристосовані для ведення активних (наступальних) дій. Окрім того, останнім часом російське командування суттєво підсилило їх бронетехнікою (за рахунок введення до їх складу танкових підрозділів) та артилерією.

Й хоча на сьогоднішній день у “класичному” сенсі для участі у повітряних і морських десантах (мабуть, за виключенням невеликого масштабу, тактичного рівня) вони навряд чи будуть використовуватись, але для ведення штурмових і рейдових дій вони цілком придатні. По суті російські десантники та морпіхі сьогодні використовуються їхнім командуванням як елітна штурмова піхота.

Й наявність у складі УВ “Днепр” досить значної її кількості, цілком можливо, може підштовхнути до певних роздумів, особливо у сенсі її подальшого використання.

 

Фото: 57 ОМПБр імені кошового отамана Костя Гордієнка

Автор