Про славно/сумнозвісну конверсію турнікета
В умовах сучасної війни, основною попереджуваною причиною смерті поранених бійців є масивна кровотеча. Варто сказати, що серйозні поранення тулуба зараз трапляються значно рідше, ніж кінцівок. Тому основним інструментом зупинки кровотечі в бойових умовах фактично став турнікет. Про якість турнікетів багато говорять і пишуть, основний акцент тренінгів з тактичної медицини зосереджений на навичках накладання турнікетів.
Це дійсно рятує життя, але, як завжди, диявол ховається в деталях.
Якісні турнікети в умілих руках зупиняють кровотечу з кінцівки – швидко, просто, надійно. Настільки надійно, що кровотік у кінцівці нижче накладання припиняється зовсім. Це допомагає виграти час, дає можливість бійцю дістатися до хірургічної допомоги, не стікши кров’ю. І дійсно, тканини кінцівки можуть деякий час жити, навіть якщо в них не циркулює кров. Загалом, вважається, що 2 години добре накладеного турнікета – граничний час, коли можна уникнути ускладнень. Але чим довше накладений турнікет, тим сильніше руйнуються клітини, тим більше з них виділяється калію і міоглобіну. В подальшому, при знятті турнікета, ці речовини потрапляють у загальний кровотік і можуть викликати ряд тяжких ускладнень: від ниркової недостатності до зупинки серця.
Отож підсумуємо:
- Турнікети ефективно зупиняють кровотечу з кінцівок.
- Накладання турнікета більше ніж на 2 години збільшує ризики втрати кінцівки.
- Турнікети, добре накладені більше ніж на 6 годин знімати не можна, це може викликати смертельні ускладнення.
- Порятунок життя – завжди найважливіший, тому турінкети накладати ТРЕБА.
Здавалось би, алгоритм дій простий: наклав турнікет і швидко вивозиш пораненого на стабілізаційний пункт, де кровотечу зупинять хірургічно і приберуть турнікет. На жаль, практика показує, що на деяких напрямках фронту мінімальний час евакуації складає 4-5 годин.
Виходячи із зазначеного вище, при ефективному накладанні турнікета і за відсутності альтернативних способів зупинки кровотечі, більшість поранених мали б втрачати кінцівки (пам’ятаємо, після 6 годин турнікет знімати точно не можна, в багатьох випадках і після 3-4 годин лікарі не наважаться його знімати через ризик для життя пацієнта).
На щастя, альтернатива є.
В настановах ТССС (Tactical Combat Casualty Care) на етапі «кровообіг» вказано:
«Турнікети для кінцівок і вузлові турнікети мають бути замінені на гемостатичні або компресійні пов’язки якомога швидше… Якщо кровотеча може контролюватися іншими засобами, всі зусилля слід спрямувати на заміну турнікета у термін менший ніж 2 години».
В реаліях сучасної війни, конверсія турнікета є не менш критично необхідною навичкою, ніж його накладання. Конверсія турнікета – це заміна раніше накладеного турнікета і контроль кровотечі іншим способом.
Особливості проведення:
– тампонування рани;
– тиск (після 3-х хвилин тиску переконайтеся, що кровотеча зупинена, шляхом повільного послабляння турнікета (протягом 1 хвилини);
– використовуйте тиснучу пов’язку для фіксації тампонування;
– можливе використання ITclamp для фіксації тампонування;
– можливе використання Xstat з подальшою фіксацією.
У величезній кількості випадків поранень кінцівок конверсія турнікета може бути успішною. Це дозволить вберегти пацієнта як від кровотечі, так і від ускладнень тривало накладеного турнікета. Звісно, цей метод не є 100% панацеєю. Крім того, як і всі медичні маніпуляції, конверсія турнікета має протипоказання:
- ознаки шоку;
- травматична ампутація кінцівки;
- неможливість контролювати кровотечу іншими способами;
- неможливість подальшого спостереження за пораненим з тактичних або інших причин.
Само собою, конверсія турнікета викликає питання, якщо турнікет був накладений більше 2 і менше 6 годин. Цю проблему ми обговоримо в наступному дописі.
Цим же дописом наша медична служба хотіла донести наступне:
Турнікети є невід’ємним і обов’язковим елементом порятунку життя поранених, але вони не є кінцевим засобом зупинки кровотечі на тактичному етапі надання допомоги.
Переважній більшості поранених можна і ТРЕБА проводити конверсію турнікета протягом 2 годин після його накладання. Звісно, це окрема навичка, якою не всі володіють. Однак це має стати не бар’єром, а викликом. Принаймні, ми розуміємо, де потрібно докласти більше зусиль у навчанні тактичній медицині.
Сьогодні як ніколи актуальним є одне з правил тактичної медицини – переоцінювати те, що було зроблено раніше. І воно особливо стосується накладених турнікетів.