Вісті з фронтів. 06.10.2023
1. На Токмацькому напрямку ЗСУ, судячи зі всього, після відбиття цілої низки контратак противника відновили власні інтенсивні атакуючі та штурмові дії на “вістрі” свого вклинення у першу позицію головного рубежу оборони противника.
Гостроту ситуації для противника у цьому відношенні декілька діб тому зняли вперті контратаки його 71-го мотострілецького полку по північній околиці с. Новопрокопівка. Через що передовим підрозділам ЗСУ, які вже перебували у межах цього н.п., довелося його полишити. А також спроби 247-го десантно-штурмового полку (дшп) 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд) противника “організувати” контратаку від північно-західної околиці с. Вербове у тил та фланг українських підрозділів, які зараз активно діють західніше села на першій позиції головного рубежу оборони противника.
Але, наскільки я розумію, зразу після їх припинення внаслідок відбиття “неприємна” для противника “тенденція” щодо розвитку ситуації на цій ділянці, очевидно, відновилася.
Я зараз не буду, як то кажуть, “вдаватися у деталі” з цілком зрозумілих причин, однак зазначу, що противнику явно у районі с. Новопрокопівка доводиться докладати, м’яко кажучи, ну-у-у дуже значних зусиль, аби полки 42-ї мотострілецької дивізії (мсд) змогли втримати цей н.п.
Принаймні навіть введення у бій західніше села підрозділів 1152-го мсп ТрВ не змогло докорінним чином вирішити цю “проблему”. Передові підрозділи ЗСУ “не попятились” до с. Роботине від Новопрокопівки й продовжують зберігати значні шанси на її звільнення.
Другою помітною подією на цьому напрямку став фактичний провал того “флангового задуму”, який противник реалізовував протягом останніх 2-х тижнів у вигляді наполегливих атак частин та підрозділів двох своїх десантно-штурмових дивізій (дшд) на флангах ударного угрупування ЗСУ по загальних напрямках Копані – Роботине та Новофедорівка – Мала Токмачка.
Станом на момент написання огляду:
– 104-й десантно-штурмовий полк (дшп) противника зі складу 76-ї дшд так і не вийшов до західної околиці с. Роботине, більше того, сам втратив декілька передових позицій на цій ділянці по напрямку на с. Копані.
– Окрім того, “частково відновлені” підрозділи 291-го мсп противника, які певний час тому командування противника ввело у бій в районі с. Нестерянка, також були вимушені відійти східніше цього села, принаймні з однієї передової позиції.
– Західніше с. Вербове, де декілька діб тому противник був вимушений вводити у бій підрозділи 234-го дшп тієї ж самої 76-ї дшд, через відновлення інтенсивних атак передових підрозділів ЗСУ у південному напрямку також почалися “коливання” ЛБЗ не на його користь.
– Але найбільш показовими у сенсі “флангового задуму” противника стали події на ділянці його 108-го дшп 7-ї дшд, в районі с. Новопокровка, де, очевидно, командуванням противника передбачалось “розширити вклинення” в районі села вздовж дороги Т-08-03. Замість цього підрозділам цього полку довелося самим задкувати.
Звісно, всі ці відходи та наступи відбуваються виключно у тактичному масштабі (від 250-500 м до 1 км) й якогось значного оперативного значення поки не мають. Але воно цілком можливо з’явиться, коли сукупність цих тактичних дій на користь ЗСУ набуде відповідного “критичного” обсягу.
Кожна відбити висота, польова дорога, лісосмуга так чи інакше впливають на систему оборони противника, яка не може переміщатися у просторі аналогічно тому, як це здатні робити його війська, що її займають.
Головна проблема полягає в тому, що на цьому напрямку війська противника поки не втратили здатність утримувати важливі навіть у тактичному сенсі рубежі, позиції та опорні пункти.
2. На Бердянському напрямку війська (сили) 5-ї загальновійськової армії (ЗВА) противника (127-а мсд + 60-а окрема мотострілецька бригада\омсбр), очевидно, на даний момент зайняті вирішенням головного завдання – утриманням рубежу оборони с. Приютне – с. Завітне Бажання, як основної передумови забезпечення стійкості свого Старомлинівського району оборони й повноцінного функціювання важливої рокади – дороги, яка веде від с. Новозлатопіль через с. Старомлинівка до с. Новомайорське. До речі, ця комунікація важлива не тільки власне для військ 5-ї ЗВА противника, а й для сусідньої праворуч 36-ї ЗВА.
З цією метою протягом минулого місяця командування противника організувало серію атак та штурмових дій силами 394-го мсп 127-ї мсд та підрозділів 60-ї омсбр у цьому районі.
Сенс їх полягав в тому, аби силами 394-го мсп відтіснити передові підрозділи ЗСУ від північних околиць с. Приютне, куди вони вийшли раніше, діючи по обох боках дороги Новодарівка – Приютне. Також противник, очевидно, намагався прорватися до ставків, розташованих між Приютним та Новодарівкою.
В свою чергу, підрозділи 60-ї омсбр в основному діяли по двох напрямках – вздовж дороги від Завітного Бажання на Старомайорського й в районі висот з відміткою 180 та 170, які мають для цього району ключове значення.
У цих своїх “начинаниях” противник спромігся досягнути лише часткового успіху. До ставків південніше Новодарівки він так і “не дійшов”, висота з відміткою 170 також залишилась за ЗСУ. Так само відбити с. Старомайорське або обійти його із заходу 60-й омсбр противника не вдалося.
Після цього командування УВ “Восток” вирішило задіяти між с. Приютне й с. Завітне Бажання підрозділи 34-ї омсбр зі складу 49-ї ЗВА, яку для цього навіть перемістили з тилів 36-ї ЗВА у бойові порядки 5-ї ЗВА з очевидним наміром ввести її підрозділи між 127-ю мсд й 60-ю омсбр у бій із завданням наступати західніше с. Старомайорське у північному напрямку, посиливши таким чином тиск на правий фланг ударного українського угрупування, яке діє на Старомлинівському напрямку.
Однак, з цієї “затеи” також нічого особливого не вийшло. Противнику хоча й вдалося трохи просунутись на північ, але докорінним чином “зняти загрозу” щодо утримання принаймні північної частини с. Завітне Бажання противник не зміг. Передові підрозділи ЗСУ фактично нікуди від нього так і не відійшли.
На протилежному фланзі (смуга оборони 36-ї ЗВА противника) командування російських військ (УВ “Восток”), очевидно, також вирішило “дещо покращити” положення своїх передових підрозділів, організувавши серію атак у смузі оборони її 37-ї омсбр (в районі с. Урожайне та західніше с. Новодонецьке).
На даний момент, очевидно, ці спроби не мають успіху.
Загалом, наскільки я розумію, командування УВ “Восток” вважає ситуацію на Бердянському напрямку для себе “цілком стабільною”. Й хоча на стику 5-ї та 36-ї ЗВА існують певні “проблемні ділянки”, воно явно впевнене в тому, що утримає Старомлинівський район оборони так само, як рубіжи Приютне – Завітне Бажання та Новодонецьке – Новомайорське, як передумову того, що передовим підрозділам ЗСУ так і не вдасться на цьому напрямку вийти до першої позиції його головного рубежу оборони.
Впевненості у цьому йому явно надає й наявність порівняно “нетронутих” резервів достатньо значного обсягу:
– 5-ї окремої танкової бригади (отбр),
– 336-ї окремої бригади морської піхоти (обр МП), частина її підрозділів зараз задіяна в районі с. Новозлатопіль,
– 40-ї обр МП,
– до 2-х мсп\сп та 3-х омсб зі складу 1-го АК.
Питання полягає в тому, чи вистачить їх в тому випадку, якщо ЗСУ знову активізуються на цьому напрямку. Адже їх угрупування тут явно не зменшилось.
Фото: Генштаб ЗСУ