Вісті з фронтів. 25.09.2023

Костянтин Машовець

1.На Токмацькому напрямку, судячи зі всього, передові підрозділи ЗСУ відновили своє просування. Зокрема, принаймні на двох ділянках вони мали просування тактичного масштабу.

Підрозділи 71-го та 201-го мотострілецьких полків (мсп) противника хоча й продовжують утримувати більшу частину с. Новопрокопівка, але, схоже, північну частину села вже не контролюють.

Так само в районі західніше с. Вербове підрозділи противника (в основному зі складу 247-го десантно-штурмового полку, нещодавно введенного на цій ділянці у бій) хоча й ведуть бої безпосередньо ще на першій позиції головного рубежу оборони, але місцями вже були вимушені відійти від неї на ряд опорних пунктів південно-західніше села.

По напрямку Копані – Роботине противник продовжує свої спорадичні спроби контратакуати (в основному силами підрозділів 76-ї десантно-штурмової дивізії та 70-го мсп), але суттєвого успіху не має. Більше того, на окремих ділянках йому навіть довелося позадкувати.

Наскільки я розумію, для російського командування той факт, що ударна оперативно-тактична група військ ЗСУ відновила наступальні дії на Токмацькому напрямку, став досить неприємним сюрпризом. Треба розуміти, російське командування сподівалося на те, що рівень її боєздатности вже практично вичерпався.

Опосередкованим доказом цьому є, очевидно, одночасне просування ЗСУ з півночі на Новопрокопівку та східніше неї. Ймовірно, найближчим часом командування противника буде вимушене реагувати на це.

В цьому контексті, скоріше за все, у смузі оборони 42-ї мсд противника ним будуть веденні у бій підрозділи 291-го мсп та частина сил 76-ї дшд (ймовірно – 234-й дшп), адже очевидно, що самі 71-й та 210-й мсп поки самостійно не справляються з українським вклиненням між Новопрокопівкою та Вербовим, навіть не дивлячись на підсилення численними “барсіками” та так званими “мотострілецькими полками територіальних військ” (мсп ТрВ). До речі, 1152-й мсп ТрВ противника вже розгорнувся на першій позиції головного рубежу оборони противника південніше та південно-східніше с. Новопрокопівка.

2. На Донецькому напрямку в районі м. Авдіївка противник після втрати позицій в районі с. Опитне підсилив цей напрямок додатковими силами та засобами й провів обмежене їх перегрупування, зокрема:

– сюди підійшли танки 10-го окремого танкового батальйону (отб), так, це колишній батальйон “Дизель”;
– по рубежу Водяне – Опитне (там оперують підрозділи 1-ї окремої “Слов’янської” мотострілецької бригади\омсбр 1-го АК) командування противника знову повернуло 13-й окремий штурмовий батальйон “Сомалі” та 80-й окремий розвідувальний батальйон (орвб) “Спарта”;
– по рубежу Піски – Спартак також розгортаються до 3-х мсп ТрВ і цілий ряд окремих батальйонів, включаючи підрозділи типу “Шторм – Z”.

Очевидно, найближчим часом противник спробує відновити втрачене положення по напрямку Опитне – “9-й квартал” (західна околиця м. Авдіївка).

Також, ймовірно, підрозділи 110-ї омсбр противника (колишня “сота” омсбр днр), а також окремого штурмового батальйону “пятнашка”, за підтримки 87-го окремого стрілецького полку мобілізаційного резерву (осп МР), спробують відтіснити передові підрозділи ЗСУ від недобудованої авторозв’язки на донецькій окружній дорозі західніше с. Пески та все ж таки прорватися до с. Невельське.

По напрямку Водяне – Первомайське у противника поки нічого не виходить через необхідність організації та проведення атакуючих і штурмових дій на досить складній для цього місцевості.

3. В районі південніше м. Бахмут, судячи зі всього, ЗСУ приступили до наступного етапу наступальних дій. Зокрема:

– В районі с. Кліщіївка підрозділи 1307-го мсп ТрВ таки повністю відійшли за залізницю східніше села. Чергова спроба контратакувати північну частину села й розташовану північніше нього групу опорних пунктів, яка контролює прилеглу місцевість, закінчилася для противника невдало.
– Також контратаки 4-ї омсбр противника в районі с. Андріївка не досягли своєї мети. Більше того, південніше неї передові підрозділи ЗСУ, ймовірно, зуміли не тільки просунутись на південь у бік с. Курдюмівка, а й примусити противника на одній з ділянок відійти від залізниці Бахмут – Горлівка.
– Й головне, очевидно, що найближчим часом розгорнеться серія боїв за с. Курдюмівка та с. Зеленопілля. Адже передові підрозділи ЗСУ мають успіх у просуванні до них як із заходу (через канал Сіверський Донець – Донбасс), так і з півночі, вздовж залізниці з боку Андріївки. За поки непідтвердженою інформацією, противник вже не контролює західну околицю с. Курдюмівка.

На цьому напрямку діють вже добряче порепані батальйони 57-ї омсбр противника, підсилені підрозділами 51-го парашутно-десантного полку (пдп) 106-ї повітряно-десантної дивізії (пдд). Ймовірно, для утримання цих населених пунктів командування противника спробує задіяти підрозділи 102-го мсп (також до цього “трохи стертого” у контратаках під Кліщіївкою) та 11-ї окремої десантно-штурмової бригади (одшбр), наскільки я розумію, основного резервного формування противника на цьому напрямку.

 

Фото: Генштаб ЗСУ