Парламентська дипломатія під забороною

Володимир Ар’єв

У польських ЗМІ зараз однією з топових тем є заборона українським парламентарям на відвідування Польщі як відповідь на передвиборчу заборону на експорт зерна. Посольство України у Варшаві доповнило цю інформацію: виявляється, за словами посла Василя Зварича, обмеження стосується всіх країн, а не тільки Польщі.

Проте не для всіх. Голова ВР Руслан Стефанчук підписав собі відрядження в Японію, де він і перебуває в ці дні.

Цей крок точно не допоможе розблокувати експорт зерна, але нашкодить безперечно.

Парламентська дипломатія завжди слугувала інструментом, який дозволяв встановлювати дружні відносини між парламентами. В країнах-партнерах парламенти формують уряди, і тому спілкування між українськими та іноземними депутатами є дуже важливим для якісного утримання антиросійської коаліції. Всі партії, у тому числі опозиційні, можуть і мають залучатися до такої форми дипломатії. Зараз парламентська дипломатія фактично заборонена вказівкою з офісу президента.

Чому?

По-перше, посилення авторитарних тенденцій влади і корупційні скандали викликають питання у колег. І не всі будуть вигороджувати ОП, а говоритимуть правду.

По-друге, дотримання єдності зовнішньополітичного курсу вимагає значних зусиль з координації між «центром», закордонними дипломатичними установами та іншими суб’єктами. Коли цю координацію переклали на офіс президента, почався хаос: заяви радників ОП, послів, міністрів та інших суперечили одна одній. Навіщо координувати, домовлятись і спільно визначати, що, де і кому говорить кожен представник України, особливо якщо це справжній народний обранець, а не «кнопка», яку в 2019 році завели в парламент «по приколу»? Є набагато простіше рішення.

Найпопулярніше польське видання Onet порівнює модель поведінки української сторони з радянською. Але це виключно тому, що в польській мові нема відповідника слову «совкова».

 

На заставці: Спікер Парламенту України Руслан Стефанчук взяв участь в аудієнції у Його Величності Імператора Японії. 09.09.2023. Фото: ВРУ