Вісті з фронтів. 16.08.2023

Костянтин Машовець

Короткий огляд, без висновків та оцінок…

1. Противник пару діб тому знову активізуався на напрямку на Борову. Судячи зі всього, вперед його штовхає прагнення все ж-таки зберегти свій плацдарм на р. Ч. Жеребець.

Поповнені передові підрозділи 15-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) противника здійснили спробу в районі с. Сергіївка знову відтіснити підрозділи ЗСУ у південно-західному напрямку.

Одночасно підрозділи 21-ї омсбр противника, діючи з рубежу с. Кавалівка – с. Кармазинівка, також спробували пробитися до ставків у районі с. Островського.

На обох ділянках противнику вдалося просунутись на відстань у 1-1.2 км, але досягнути поставлених цілей не вдалося. В свою чергу, передові підрозділи ЗСУ в районі с. Новоєгорівка контратакували противника й спромоглися витіснити його принаймні з західної частини с. Новоєгорівка, по суті створивши можливість “відсікання” північної частини плацдарму противника на р. Ч. Жеребець.

Можемо констатувати, що вперта боротьба за плацдарм противника на р. Ч. Жеребець, який протягнувся від с. Сергіївка до с. Нововодяне продовжується. Причому шанси противника на те, щоб таки прорватися у напрямку на м. Борова, навряд чи зросли, скоріше навпаки.

У зв’язку з цим варто зазначити, що з великою долею ймовірності найближчим часом противник також відновить активні наступальні дії у районі північно-східніше с. Стельмахівка (скоріше за все, активізуються підрозділи 27-ї омсбр противника), а також спробує з рубежу с. Коломийчиха – с. Джерельне вийти на рубіж с. М’ясожарівка – с. Андріївка (ймовірно, діяти будуть підрозділи 4-ї танкової дивізії\тд противника).

В контексті моєї думки про те, що противник переніс свої головні зусилля на власне Куп’янський напрямок, таке прагнення командування противника “діяти максимально широко”, скоріш за все, обумовлене його намаганням розтягнути резерви українського командування по всій ширині смуги дії УВ “Запад” і навіть частково УВ “Центр” і не дати йому їх застосувати концентровано.

Але насправді такий прийом носить “обоюдоострый” характер. Тому що в такому випадку прагнення командування противника наступати “зразу скрізь” просто “вимикає” його можливість сконцентрувати свої сили й засоби на якомусь одному напрямку\відтинку (нехай навіть парі напрямків) з метою нарощування зусиль і підвищення шансів на прорив. Резервів у розпорядженні УВ “Запад” не так щоб “с лихвой”, особливо достатньо боєздатних, і особливо у плані оснащення достатньою кількістю основних зразків і типів ОВТ.

2. На Бердянському напрямку нарешті проявили себе “дети лейтенанта Ходаковського” (11-й мсп 1-го АК, вони ж “у дівочості” – батальйон “Восток”).

До цього вони досить активно “воювали під Урожайним” в основному у дописах свого “патрона”, але ось дійшла черга й до них. Судячи зі всього, принаймні один батальйон зі складу цього формування був висунутий командуванням противника на відтинок фронту східніше с. Завітне Бажання з метою не допустити обхід з флангу позицій 247-го десантно-штурмового полку та 60-ї омсбр противника, які зайняли позиції по р. Мокрі Яли в самому селі.

До цього вони шляхом “роздумів” самого пана Ходаковського у соцмережах “стримували навалу ЗСУ” й “стояли насмерть под Урожайным”, наскільки я розумію, тепер вони спробують це зробити “на практиці”.

Це якраз стик 5-ї загальновійськової армії (ЗВА) з 37-ю омсбр противника зі складу 36-ї загальновійськової армії (ЗВА). Ось пан Ходаковський зможе власноруч та особисто дослідити проблеми “взаємодії” та управління військами, так би мовити, “во всём их многообразии”, про які він так жваво та красномовно писав.

136-я омсбр противника таки дійсно готується до повторних контратак західніше с. Завітне Бажання у напрямку на с. Старомайорське (ймовірно, її передові підрозділи будуть посилені окремими підрозділами 218-го танкового полку\тп), Як на мене, найближчим часом вони спробують атакувати у північно-західному напрямку від північної частини с. Завітне Бажання.

Очевидно, командування противника після відступу з с. Урожайне вже відчуває безпосередню загрозу своєму Старомлинівському району оборони. Принаймні південно-східніше цього села фіксується один батальйон 34-ї омсбр противника, який тут розгорнувся явно невипадково.

Найбільш ймовірно, найближчим часом основний епіцентр боїв на цьому напрямку буде по обох боках дороги, яка веде з с. Урожайне прямо на с. Старомлинівка вздовж р.Мокрі Яли, оминаючи с. Завітне Бажання зі сходу.

Й ще один нюанс. Той факт, що противник ще не ввів у бій підрозділи 336-ї окремої бригади морської піхоти (обр МП) на напрямку на с. Старомайорське, обумовлюється власне ситуацією в районі с. Приютне. Її явно притримують для використання саме у тому напрямку на випадок, якщо там щось і десь “посиплеться”, бо очевидно, що 394-й мотострілецький полк (мсп) противника не може до безконечності утримувати виступ, якій охоплений з 3-х боків, причому що у плані МТЗ висить по суті на одній дорозі з боку с. Ремівка на с. Приютне.

3. Ну й на завершення декілька слів про Токмацький напрямок.

Там зараз в самому с.Роботине точаться запеклі ближні бої + противник щосили намагається зупинити процес розширення “точки дотику” передових підрозділів ЗСУ з першими позиціями свого головного рубежу оборони.

А й ще завершився процес переміщення 108-го десантно-штурмового полку (дшп) 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд), який супроводжувався чималою кількістю “медійних подробиць”, на цей напрямок. Його підрозділи вже фіксуються південно-східніше с. Роботине.

Ситуація на цьому напрямку не виглядає для противника як така, що відповідає терміну “украинское наступление выдохлось”. Судячи зі всього, воно ну дуже далеке від цього визначення. Принаймні локальну лінію опорних пунктів північно-західніше та західніше с. Роботине противник був вимушений полишити (наскільки я зрозумів, батальйонний район оборони західніше села противник вже не контролює).

По суті ЗСУ прорвали оборонний рубіж, який існував між с. Копані та с. Роботине. Більше того, підрозділи 291-го мсп і двох полків “територіалів” (1430-го мсп ТрВ та 1441-го мсп ТрВ), які зараз намагаються не допустити звільнення с. Роботине українськими військами, явно “не справляються” самостійно. Думаю, саме у цій смузі й буде задіяний 108-й дшп противника.

Що стосується передових позицій головного рубежу оборони противника, то фіксується розгортання на них принаймні одного батальйону 100-ї окремої розвідувальний бригади (орвбр) противника західніше с. Вербове.

 

Фото: 53 окрема механізована бригада імені князя Володимира Мономаха

Автор