Санкції на часі. 28.07.2023
Московитів на дно!
З початку року російська статистика фіксувала зростання промислового виробництва. Такі розрахунки мали під собою і раціональні підстави – адже російський ВПК фактично перейшов на “воєнні рейки” і розширює виробництво та ремонт техніки і боєприпасів.
Але уже за підсумками червня 2023 року і росстат, і провідні економічні аналітичні установи (Центр макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування, Центр розвитку Вищої школи економіки тощо) фіксують гальмування зростання (з 7,1% до 6,5%) і прогнозують подальше падіння і стагнацію.
Річ у тім, що зростання за рахунок ВПК не безмежне. Воно обмежене тим, що ВПК на “воєнних рейках” – це монстр, який поїдає все навколо себе. Стягує фінансові і трудові ресурси. І практично не дає економічної віддачі – адже продукція іде на війну у прямому значенні, в один кінець.
Тож для постійної підтримки економіки воєнного часу мають так само постійно зростати надходження. А з цим на рф проблеми.
До видобувного сектору, традиційного джерела надходжень коштів, завітав довгоочікуваний песець.
Інші галузі промисловості, с/г і послуг ледь зводять кінці з кінцями – а зараз їхні кінці ще й перекидають “на оборонку”.
Санкції продовжують кидати виклик. Притому їх обходження лише відтягує кінець і посилює довготермінові проблеми в економіці. Адже обходження санкцій означає продаж російського експорту зі значними знижками — і придбання критично необхідного підсанкційного імпорту з націнками, платою за логістику, схеми і посередництво. А це значно погіршує баланс надходжень та витрат рф.
Як показують російські дослідження поведінки населення, внутрішній ресурс теж вичерпується. У 2022 році росіяни трохи притримували гроші; навесні-влітку 2023 почали витрачати, але нині ці витрати затухають.
Зрештою, намагаючись стримати інфляцію (зростання цін), ЦБ рф підвищив ключову ставку – з 7,5 до 8,5%. Це веде до подальшого пригнічення економічної активності.
Тож, попри значний запас міцності, російська економіка виїдає ресурс. Його вистачить ще на місяці. Але замість світла у кінці тунелю для рф – стінка. Головне, щоб Україна вистояла до моменту, коли крах росії стане очевидним.
І далі ж буде.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 27.07.2023.
1. росія зменшує знижки на нафту.
– Обсяг дисконту на російську нафту до північноморського стандарту Brent знизився до $15 за барель.
– Скорочення знижок на російську нафту призвело до того, що партії основної експортної суміші – Urals, подорожчали вище за встановлену країнами G7 цінову стелю $60 за барель.
– Знижки на російську нафту для індійських НПЗ знизилися у сім разів і зараз становлять близько $4 за барель.
2. Рентабельність російських сільгоспвиробників знижується.
– Очікується, що вона впаде до 16% цього року (торік було 20%).
– Зниження йде по всіх галузях. У рослинництві на 28,3 відсоткових пункта. У вирощуванні пшениці – на 66,5 в.п., цукрових буряків – на 50 в.п., насіння олійних культур – на 33,1 в.п., по овочах відкритого ґрунту рентабельність і так була негативна, але примудрилася впасти нижче за плінтус, на 33 в.п.
3. Виробництво легкових автомобілів в рф продовжує перебувати в глибокій кризі.
– У червні в рф було вироблено легкових автомобілів: 41.9 тис. штук проти 42.2 тис. у травні.
– У докризовому 2021 р. в рф вироблялося в середньому 114 тис. авто на місяць, а в 2019 р. – 127 тис. авто на місяць.
– Тобто виробництво у галузі порівняно зі своїми довоєнними можливостями впало втричі.
– Експерти прогнозують відновлення виробництва максимум до 50-60 т на місяць, але більше вже не буде.
– Головна причина – експансія Китаю на російському авторинку, яка засуває російські автозаводи у дальній кут.
4. Банк БРІКС відмовився інвестувати в росію через санкції.
– Новий банк розвитку (NDB), створений країнами БРІКС для фінансування інвестиційних проектів і який видав за 7 років $30 млрд кредитів, не вкладатиме грошей до росії. Про це в середу заявила голова банку Ділма Русефф.
– Банк повністю дотримується міжнародних санкцій і тому не розглядає нові проекти в рф.
5. Дипломатична служба у складі Міністерства закордонних справ Чехії подала позов проти росії до празького суду, вимагаючи стягнути 53 млн чеських крон (2,2 млн євро) за безоплатну оренду майна російськими дипломатами.
– До земельних ділянок, за які чеська держава тепер вимагає від росії орендну плату, належить комплекс багатоквартирних будинків на вулиці Швайгера в Празі та будівлі колишніх російських генеральних консульств у Карлових Варах і Брно.
– Ще в липні 2020 року Чехія повідомила росії, що не визнає згадані об’єкти такими, що слугують дипломатичним цілям. Саме тому стягнення плати за оренду охоплює останні три роки.
– Загалом у безоплатному користуванні російських дипломатів було трохи більш як 92 тис. кв. м площі в Чехії.
6. Китай майже вдвічі збільшив постачання до Європи в обхід росії.
– Обсяг транзитних перевезень із Китаю до ЄС Транскаспійським міжнародним транспортним маршрутом (ТМТМ), який оминає рф через територію республік колишнього СРСР, за підсумками першого півріччя 2023 року збільшився на 77% і досяг 1,3 млн тонн.
– Наприкінці червня національні оператори залізниць Казахстану, Грузії та Азербайджану підписали угоду про створення спільного підприємства, щоб прискорити розвиток маршруту, який став для китайських компаній альтернативою транзиту через рф.
– Транзит із Китаю до Європи через росію за підсумками минулого року впав на 30%.
7. Влада Франції заарештувала французьких і китайських керівників компанії Ommic за передачу Китаю та росії секретних технологій, що використовуються у військовій галузі. Про це повідомляє газета “Le Parisien”.
– Ommic – одна з небагатьох європейських компаній, що випускають надпотужні високопродуктивні чіпи, які застосовуються в обладнанні для 5G, супутниках, а також у радарах на танках і винищувачах, системах наведення ракет.
– Такі технології ретельно охороняються, а експорт контролюється.
– За оцінками слідчих, росія придбала напівпровідники подвійного призначення на загальну суму 11,8 млн. євро.
– Складна схема передбачала їх постачання через Китай. Крім того, було прокладено маршрути через Литву, Індію та Туреччину.
– Чіпи та технологічна інформація потрапляли до російської державної компанії, яка виробляє озброєння.
8. Французька компанія-постачальник нафтогазових послуг Technip Energies завершила вихід із російського проекту з виробництва зрідженого природного газу Арктик ЗПГ-2.
9. TotalEnergies не відмовиться від російського ЗПГ.
– TotalEnergies за контрактом буде зобов’язана приймати поставки ЗПГ з проекту “Арктик СПГ 2”, якщо він почне видобуток.
– “Вся російська активність зводиться до довгострокових контрактів. Є контракт, поки немає санкцій”, – пояснив топ-менеджер.
– Раніше компанія оголосила про вихід із усіх російських проектів.
10. Грузія відмовилась прийняти літак із казахськими футболістами через санкції ЄС.
– Грузія напередодні відмовила у посадці чартерному літаку, якими летіли футболісти казахського клубу “Актобе”, який мав прибути на матч у рамках розіграшу Ліги конференцій.
– Зазначається, що Грузія відмовилась прийняти рейс із футбольним клубом Актобе, оскільки його здійснювала російська авіакомпанія UVT AERO, яка перебуває під санкціями та входить до чорного списку ЄС.
– Крім того, обмеження виробника накладено на літак, на якому здійснювався політ.