Санкції на часі. 07.12.2022
Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс вважає, що ЄС ухвалить політичне рішення, яке дозволить надати Україні у 2023 році 18 млрд євро допомоги попри позицію Угорщини.
«Ми не можемо дозволити одній державі зірвати надання допомоги Україні», — заявив він.
Правила ЄС передбачають різні процедури прийняття рішень (наприклад, «всі мінус один», кваліфікована більшість тощо), які раніше намагалися не застосовувати з поваги до єдності і солідарності в Союзі. Але якщо любителі путіна цим зловживають – їх поставлять на місце.
І росія опиниться на дні, а посіпаки – слідом за нею.
1. 5 грудня запрацювало ембарго країн ЄС на російську нафту із одночасною забороною страхувати танкери, які везуть нафту дорожчу за 60 доларів за барель – умовну граничну ціну.
Протягом останнього тижня перед запровадженням ембарго поставки впали на третину порівняно з попереднім тижнем; майже на 60% – порівняно з початком листопада; і більш ніж у 5 разів порівняно з обсягами до повномасштабного вторгнення, коли до ЄС ішло більше 50% морського нафтового експорту з росії.
Цілком відмовилися від морських поставок російської нафти Польща, Німеччина, Швеція, Великобританія, Франція, Фінляндія, Румунія та Литва. Італія скоротила закупівлі утричі порівняно з початком листопада.
2. Нафтові доходи російського бюджету впали на 25%.
Щоб збалансувати російський бюджет-2023, потрібна нафта по 95 доларів за барель. Мінфін росії заклав до бюджету середню ціну на рівні 70 доларів та дефіцит у 3 трлн рублів. Насправді дефіцит виявиться набагато вищим за план.
3. Загалом податкові надходження до бюджетів регіонів росії у жовтні знизилися вперше з 2021 року і виявилися майже на 100 млрд. рублів менше, ніж роком раніше.
4. Після введення граничної ціни на нафту з росії, біля берегів Туреччини виникла пробка з танкерів.
5. Єврокомісія в рамках дев’ятого пакету санкцій проти рф запропонує запровадити санкції щодо гірничодобувного сектора. До нового пакету санкцій також може увійти:
– заборона на транзакції з ще трьома російськими банками;
– заборона мовлення 4 каналів;
– експортний контроль над продукцією на суму понад 2 млрд євро.
І далі ж буде.