Поточні тенденції в економіці (станом на початок серпня)

Джон Доу Джонс
Джон Доу Джонс

Найбільшими ризиками для української економіки залишаються пандемія коронавірусу та політична ситуація, яка може вплинути на макроекономічну стабільність, що напряму пов’язана з результативністю співпраці з МВФ.

ВВП

За даними НБУ, рівень падіння реального ВВП у ІІ кварталі 2020 року сягнув -11%.Нацбанк вважає, що найглибше падіння ВВП уже позаду. За прогнозом регулятора, результатом 2020 року буде падіння на 6%, проте у 2021-2022 роках відбудеться зростання на 4%.

Основними ризиками, що можуть негативно вплинути на прогноз, НБУ вважає

 • триваліший строк пандемії коронавірусу та потенційне повернення до жорсткіших карантинних заходів;
 • глибше падіння світової економіки;
 • різке підвищення соціальних стандартів;
 • гальмування співпраці з МВФ;
 • судові рішення щодо фінансової системи;
 • скорочення врожаю зернових, олійних і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
 • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату та ризик посилення протекціонізму у світі;
 • ескалації військового конфлікту на сході країни.

Втім, вважаємо, що наявні тенденції в політичному житті країни свідчать про дещо перебільшений оптимізм Нацбанку в оцінці імовірності таких негативних впливів, як гальмування співпраці з МВФ та судові рішення.

29 липня 2020 року Кабмін схвалив основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки, згідно з якими у 2021 році очікується зростання ВВП на 4,6%, номінальний ВПП на рівні – 4505,9 млрд грн. При цьому індекс цін виробників промислової продукції має сягнути 8,7%, інфляція прогнозується на рівні 7,3%, безробіття – 9,2%.

Підприємства
Очікування промислових підприємств

За результатами щомісячного дослідження НБУ констатував погіршення очікувань промислових підприємств порівняно з попереднім місяцем – дифузійний індекс знизився до 47,5 (у червні – 49,2).

Очікування щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію різко погіршились – до 40,0 (у червні 58,3).

Серед підприємств сектору продовжують переважати песимістичні настрої щодо чисельності працівників. Так, 18% підприємств планують скорочення персоналу.

Щодо обсягу реалізованої промислової продукції добувної та переробної промисловості

За даними Держстату, загальний обсяг реалізованої промислової продукції добувної та переробної промисловості за січень-червень 2020 року становить 882,6 млрд грн, що майже на 13,3% менше, ніж в аналогічний період 2019 року.

Від загального обсягу за межі України реалізовано промислової продукції добувної та переробної промисловості на 328,38 млрд грн, що на 5,7% менше, ніж в аналогічний період 2019 року. Це свідчить про значне скорочення обсягів реалізації саме на внутрішньому ринку (-17,2% порівняно з 2019 роком).

Будівельні підприємства

Попри певне покращення очікувань будівельних підприємств порівняно з попереднім місяцем, їхні настрої все одно досить песимістичні (найнижчий показник серед інших галузей).

Підприємства очікують зростання цін на продукцію (послуги) власного виробництва, а також налаштовані на скорочення кількості працівників.

На негативну ситуацію в будівельній галузі також вказують й дані Держстату.

Так, за даними обстеження будівельних підприємств, відзначено такі очікування на 3 квартал порівняно з попереднім:

 • зростання цін на роботи, що виконуються будівельними підприємствами;
 • посилення впливу такого стримуючого будівельну діяльність чинника, як недостатній попит, та одночасне зниження впливу таких факторів, як несприятливі погодні умови та інші фактори.

 • забезпеченість замовленнями на будівельні роботи, як і в ІІ кварталі 2020 р., у середньому становить 4 місяці.

У червні 2020-го індекс виробництва будівельної продукції (на ефект календарних днів (порівняно з червнем 2019 р.)) склав 98,3%, а за підсумками січня-червня 2020 року – 94,5%.

Слід відзначити, що в аналогічний період 2019 року індекс виробництва будівельної продукції (на ефект календарних днів (порівняно з червнем 2018 р.)) складав 125,3%.

Мінекономіки відзначає «уповільнення темпів падіння індексу будівельної продукції», вважаючи основним позитивним чинником, що вплинув на таке уповільнення, «активне проведення дорожніх робіт». Водночас міністерство констатує найбільший внесок у падіння галузі житлового будівництва через продовження негативних тенденцій, таких як зниження попиту на житлову нерухомість на початкових стадіях будівництва та недостачу фінансових ресурсів у забудовників. Також у Мінекономіки відзначили зниження інвестиційної активності з боку підприємств, що відобразилося на погіршенні результатів у нежитловому будівництві.

Слід зазначити, що рекламоване міністерством «активне проведення дорожніх робіт» викликає великі сумніви, оскільки на практиці означає дорожчу, ніж в попередні роки, вартість будівництва доріг, а не збільшення обсягів будівництва. Крім того, здебільшого йдеться про добудову доріг, розпочатих у попередні роки, а не про будівництво нових. Також слід нагадати, що «рекордна» сума фінансування дорожнього будівництва пояснюється витрачанням понад половини – 35 млрд грн – фонду боротьби з COVID-19 на «велике будівництво».

Підприємства торгівлі

За даними НБУ, погіршення очікувань спостерігається також серед торгівельних підприємств, зокрема щодо обсягів товарообороту – 34% очікують його зниження. Також й надалі очікується скорочення загальної чисельності працівників.

У свою чергу Держстат відзначає такі очікування серед підприємств роздрібної торгівлі на ІІІ квартал 2020 р. порівняно з попереднім кварталом:

 • уповільнення темпів зменшення обсягу замовлень товарів;
 • уповільнення темпів зменшення кількості працівників;
 • зростання цін реалізації товарів.

Водночас Мінекономіки відзначило у червні вперше за останні два місяці відновлення зростання обсягів роздрібної торгівлі – до 1,4% (порівняно з -3,1% у травні та -14,9% у квітні 2020 р.).

У міністерстві вважають, що певному відновленню економічної активності у деяких сферах економіки та реалізації відкладеного попиту сприяли пом’якшення карантинних обмежень та перехід до адаптивного карантину. Водночас відзначається, що на споживчі настрої населення дотепер впливає мінлива ситуація з епідемією коронавірусу, внаслідок чого стримується розвиток внутрішнього сегменту ринку.

За даними Держстату, у червні 2020 року збільшився порівняно з травнем обсяг оптового та роздрібного продажу пального, що, на думку Мінекономіки, є можливою ознакою поступового відновлення ділової активності.

У Міністерстві вважають, що на внутрішню торгівлю позитивно вплинули зростання реальної зарплати, низька цінова динаміка на внутрішньому ринку та збільшення обсягів споживчого кредитування, а негативно – погіршення споживчих настроїв домогосподарств.

Сфера послуг

За даними НБУ, підприємства сфери послуг поступово відновлюються після введення обмежень пов’язаних з пандемією, проте все ще зберігають песимістичні настрої щодо результатів своєї діяльності.

Так, 37% підприємств очікують зменшення обсягів надання послуг, а 35% песимістично налаштовані щодо обсягів нових замовлень на послуги.

Попри певне покращення загального настрою підприємств щодо своєї діяльності, 18% із них все ще налаштовані на скорочення кількості працівників.

Експорт/імпорт

Експорт товарів у червні 2020 року порівняно з аналогічним періодом минулого року зменшився на 7,1%, а імпорт скоротився на 17,2%.

Так, у червні 2020 року експорт товарів становив $3,0 млрд (у 2019 – $3,26 млрд), а імпорт $3,8 млрд (у 2019-му – $4,6 млрд).

Найбільше в січні-червні 2020 року скоротився експорт до країн ЄС (на $1,4 млрд, або 17,0%), а їхня частка зменшилася до 33,2% (у січні-червні 2019 року частка експорту до країн ЄС складала 37,5%). Також зменшився експорт до країн Африки та Росії – відповідно на $317 млн, або 12,4% та на $207 млн, або 16,2%.

Скоротився експорт за такими основними групами товарів:

 • чорні та кольорові метали – на 18,7%;
 • продовольчі товари – на 5,0%;
 • продукція машинобудування – на 3,9%.

У січні-червні 2020 року найбільше в номінальному вираженні скоротився імпорт із Росії (на $1,6 млрд, або в 1,8 разу) та країн ЄС (на $1,2 млрд, або 11,4%). Частка Росії в загальному імпорті зменшилася з 13,2% – до 9,0%. Зменшився також імпорт з країн Азії (на $187 млн, або 2,9%).

Енергетичний імпорт зменшився у 2,1 разу, так само, як і в травні 2020 року. Неенергетичний імпорт скоротився на 6,6%.

Зокрема знизився імпорт:

 • продукції машинобудування – на 6,6%;
 • продукції хімічної промисловості – на 4,0%;
 • чорних та кольорових металів – на 10,8%;
 • деревини та виробів із неї – на 10,7%.

Загалом за перше півріччя 2020 року експорт товарів становив $22,4 млрд (-6,6% до січня-червня 2019 року), імпорт $23,3 млрд (-16,6% до січня-червня 2019 року).

Ринок праці

Станом на 3 серпня 2020 року кількість зареєстрованих безробітних в Україні складала 506 тис. осіб, що на 11 тис. осіб менше порівняно з попереднім місяцем.

За даними Державної служби зайнятості, з початку дії карантину (з 12 березня по 31 липня 2020 року) статус безробітного отримали 395 тис. осіб, що на 71% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Влада так і не вирішила проблему заборгованості по заробітних платах.

Так, найбільший показник по заборгованості був у листопаді 2019-го – 3,4 млрд грн, а в липні цього року розмір заборгованості становив 3146,4 млн грн, це найбільший розмір заборгованості за цей рік.

Найбільша заборгованість по заробітній платі у промисловій галузі, яка у червні склала 2,3 млрд грн.

Середньооблікова кількість працівників у червні 2020 року склала 7,29 млн осіб, що на 145,4 тис. осіб менше, ніж у червні 2019 року.

Виконання Держбюджету за доходами
Надходження до Держбюджету в липні 2020 року

Надходження до загального фонду склали 57,95 млрд грн (111,6% від плану). Розмір надходжень порівняно з аналогічним періодом 2019 року скоротився на 14,8% (-10 млрд грн).

Надходження від фіскальних органів:

надходження від податкової служби склали 29,6 млрд грн (123,1% від плану), що порівняно з аналогічним періодом 2019 року менше на 19,8% (-7,3 млрд грн);

надходження від митної служби склали 25,6 млрд грн (100,4% від плану), що порівняно з аналогічним періодом 2019 року менше на 11,6% (-3,36 млрд грн).

Відшкодування ПДВ у червні цього року склало 9,1 млрд грн.

Загалом надходження від фіскальних органів у вказаний період склало 55,2 млрд грн (111,4% від плану), що менше на 16,2% (-10,6 млрд грн) порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

План за вказаний період виконано на 108%, а до держбюджету надійшло 68,9 млрд грн, що менше на 8,3 млрд грн або на 10,8% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

Виконання плану надходжень за січень-липень

План за січень-липень 2020 року виконано на 95,1% (-30,4 млрд грн від плану), а до Держбюджету надійшло 588,3 млрд грн, що більше на 4,1 млрд грн або на 0,7% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.


Ілюстрації НБУ, Держстату, Мінекономіки, власна інфографіка

Поділитися:
Share

Усі відео
 • Усі категорії