«Аби не Порошенко, аби не опозиція»

Ірина Геращенко

Рік тому я займала високий пост першої віце-спікерки ВР України. В нас були непрості взаємини з тодішньою опозицією, ми сперечалися, бодалися і дискутували, іноді емоційно, з РПЛ, «Самопоміччю», «Батьківщиною», Опоблоком, позафракційними колегами . В той же час я чітко усвідомлювала важливість парламентського діалогу, й ще більшої важливості людських взаємин. Життя складається не лише з політики, й важливо зберігати комунікації, спілкування. Я шукала теми, які могли об‘єднати залу, в першу чергу в гуманітарній, соціальній сфері, в культурі, освіті, євроінтеграції. І ми ЗАВЖДИ долучали опозицію до таких спільних законопроектів.

Як співавтор, представляючи такі законопроекти в залі, наголошувала, що серед підписантів – всі або майже всі фракції. Так ми підписали і прийняли ініційовані мною закони про гуманітарне розмінування, статус зниклих безвісти, статус ВПО, низку важливих євроінтеграційних законів, мова йде про десятки законодавчих ініціатив, які були схвально сприйняті суспільством, експертами.

Можна було боротися за «політичні дивіденди» і тягти на себе ковдру. Але мені якось вистачало уваги і «дивідендів» й без того, навпаки, хотілося щось зробити для об‘єднання. Іноді бували й інші історії: до мене підходили представники «Батьківщини», «Самопомочі» й просили долучитися до їх законодавчих ініціатив і разом їх лобіювати. Й якщо моє бачення співпадало, я завжди підтримувала законопроекти опозиції, усвідомлюючи, що так цим законам легше пройти сесійну залу. Саме так і тільки так було прийнято низку законів, ініційованих опозицією. Я дуже дорожила цими нашими взаєминами, пошуком спільного, що об’єднує, міжпарламентським діалогом і разом написаними і прийнятими десятками законів, які найцінніші, бо спільні.

Під час цього скликання парламенту все навпаки. «Аби не Порошенко, аби не опозиція» – гасло слуг. Краще закон вкрасти, сплагіатити, переписати і привласнити, забрати поправки під іншими прізвищами, й це зовсім не соромно. Аби не Порошенко. Аби не «ЄС». Жодного разу президія не ініціювала якийсь суспільно важливий спільний закон і не запросила фракції ознайомитися і разом підписати. Жодної роботи по об‘єднанню парламенту. Тільки розкол. Розкол парламенту, розкол суспільства. З цього починався квартал. Цим закінчують слуги.

Автори