Світ 26 листопада. Результати дня

Hasta Siempre, Commandante, бої у Лівії, річниця Голодомору в Україні, перерахунок голосів у США, мільйонна демонстрації у Південній Кореї, битва за Алеппо в Сирії та багато іншого.

Африка:

– Щонайменше 10 людей загинули внаслідок теракту в центрі Могадішо в Сомалі. Замінований автомобіль злетів у повітря на овочевому ринку. Служба безпеки повідомила про затримання підозрюваного. За їхніми словами, бомба здетонувала, коли повз ринку проїжджав кортеж президента країни.

– Влада Південного Судану дозволила розгорнути на своїй території регіональний військовий контингент. Однак жодної інформації про його мандат, терміни та місію – не надали. Контингент, ймовірно, буде підтримувати громадський порядок та не допускати сутичок між двома сторонами конфлікту.

– Президент Алжиру Абдельазіз Бутефліка оголосив в країні триденну жалобу через смерть на Кубі Фіделя Кастро.

– Щонайменше восьмеро бійців проурядових сил загинули у боях з терористами «Ісламської держави» у прибережному кварталі Гіза-Бахрійя в місті Сірт в Лівії. Це – останній район, підконтрольний бойовикам в місті.

Америка:

– На Кубі на 91 році життя помер лідер Кубинської революції Фідель Кастро. Про його смерть повідомив в ефірі державного ТБ його брат – нинішній лідер країни Рауль Кастро. Повідомляють, що він помер від смертельної хвороби шлунку, яку йому діагностували три роки тому. Влада Куби призначила поховання свого лідера на 4 грудня. В країні оголосили 9-денну жалобу. Фідель Кастро керував Кубою понад півстоліття після повалення внаслідок марксистського повстання диктатури Фульхенсіо Батісти в 1959 році. Від активної політики відійшов 2008 року, передавши повноваження своєму брату Раулю. Втім, й надалі приймав практично кожну іноземну делегацію. Востаннє, він з`являвся на публіці у серпні 2016 року.

– В американському Маямі сотні представників місцевої кубинської громади вийшли на вулиці, святкуючи смерть Фіделя Кастро. Переважна більшість іммігрантів з Куби, що проживають у США – негативно ставляться до кубинського лідера. Вони вважають, що він зруйнував економіку країни та запровадив диктаторський режим, який змусив їх тікати з домівок. Кубинці є третьою за величиною етнічною групою латиноамериканської спільноти в США. Більшість їх проживають на півдні штату Флорида. Маямі – традиційний кубинський центр у США, вони складають там 34% населення.

– Президент США Барак Обама висловив співчуття у зв`язку зі смертю кубинського лідера Фіделя Кастро та заявив, що «оцінювати його спадок буде історія». Натомість, новообраний президент США Дональд Трамп назвав Кастро «брутальним диктатором» та заявив, що відтепер «Куба може стати на шлях демократичного розвитку».

– У штаті Вісконсин перерахують голоси на виборах президента США. Відповідне рішення ухвалила комісія. Формальний запит на перерахунок голосів надіслала кандидат у президенти від «зелених» Джилл Стайн. За її словами, вона планує подати аналогічні запити до штатів Пенсильванія та Мічиган. В усіх трьох штатах республіканець Дональд Трамп переміг Хілларі Клінтон із невеликим відривом. Відповідно до американського законодавства, перерахунок голосів здійснюється за рахунок кандидата. Зараз Стайн зібрала вже 5,4 мільйони доларів, що вистачить на проведення повторного підрахунку голосів у штатах Вісконсин та Пенсильванія. Новообраний президент США Дональд Трамп назвав це «аферою».

Азія:

– У Південній Кореї в Сеулі пройшла рекордна за кількістю людей антиурядова демонстрація, учасники якої вимагали відставки президента Пак Кин Хе. Організатори мітингу повідомили, що в одному лише Сеулі участь в протестах взяли півтора мільйона людей. Ще близько 400 тисяч вийшли в інших містах. Щоправда, поліція нарахувала лише 270 тисяч осіб. Понад 25 тисяч поліцейських стягнули до центру Сеула для запобігання можливих провокацій. Напередодні, соціологічна служба «Gallup Korea» повідомила, що рейтинг президента впав до рекордних 4% через корупційний скандал за участі її близького оточення. А три дні тому прокуратура офіційно звинуватила президента у причетності до корупційних схем. Антиурядові мітинги останніх тижнів стали наймасовішими з часів руху за демократизацію у 1980-х роках.

– Президент КНР Сі Цзіньпінь висловив співчуття у зв`язку зі смертю Фіделя Кастро.

– У Таджикистані влада позбавила акредитації журналістів «Радіо Свобода» через публікацію їхнього матеріалу про призначення третьої дочки президента на високу посаду в МЗС країни.

Європа:

– Президент РФ Володимир Путін висловив співчуття у зв`язку зі смертю Фіделя Кастро та назвав його «другом Росії».

– У Швейцарії проходить референдум про дострокове закриття АЕС в країні. Відповідно до пропозиції, яку на голосування висунули представники «зелених» – терміни експлуатації АЕС планують зменшити до 45 років. Це означає, що у разі позитивного голосування, країна вже у 2029 році повністю відмовиться від атомної електроенергії, а три з п`яти діючих АЕС будуть закриті вже наступного року. Противники пропозиції кажуть – країна не встигне перейти на альтернативні джерела енергії. Напередодні, уряд схвалив програму розвитку Швейцарії до 2050 року, яка передбачає припинення будівництва нових АЕС та поступовий перехід до відновлюваних джерел енергії.

– В Україні вшанували пам`ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Пам`ятні заходи відбулися в Києві та інших містах України за участі президента, уряду та представників іноземних держав. За різними оцінками, від штучного голоду, організованого радянською владою понад 80 років тому, загинули від 3 до 6 мільйонів людей.

– Президент Вірменії Серж Саргсян переобраний головою керівної Республіканської партії.

– Президент Франції Франсуа Олланд висловив співчуття Кубі у зв`язку зі смертю Фіделя Кастро та закликав США скасувати торгове ембарго протии країни.

– Папа Римський Франциск назвав новину про смерть кубинського лідера Фіделя Кастро «сумною звісткою» та висловив співчуття мешканцям Куби.

– Французька комуністична партія публічно підтримала незалежного лівого кандидата Жан-Люка Меланшона на президентських виборах 2017 року.

Близький Схід:

– За даними ЮНІСЕФ, півмільйона дітей в Сирії перебувають в обложених містах. У 16 регіонах країни сирійські діти живуть у стані облоги, не мають достатньо їжі та води і не можуть ходити в школу. Найбільша кількість таких дітей проживають в Алеппо.

– Сирійська армія встановила повний контроль над кварталом Ханано в східному Алеппо після трьох днів безперервних боїв. Штурм кварталів зі сходу армійські підрозділи розпочали чотири дні тому. Зараз сапери розміновують житлові райони Ханано. Сирійські війська просуваються далі на захід на з`єднання зі своїми підрозділами у кварталі Сулейман Аль-Халябі. Таким чином, вони планують розбити сили бойовиків всередині міста на два окремі «котли».

– Парламент Іраку прийняв закон, який дозволяє включити шиїтські добровольчі з’єднання «Сили народної мобілізації» до складу регулярної армії. Ці воєнізовані формування ведуть боротьбу проти терористів «Ісламської держави» на боці уряду. Зокрема, зараз проводять наступальну операцію на стратегічне місто Таль Афар на заході від Мосула. Чимало депутатів та сунітських духовних лідерів побоюються включення шиїтів до армії. Проти цього також виступали Саудівська Аравія та Туреччина.

– В Іраку внаслідок повітряного удару під Мосулом був убитий один з лідерів терористичної організації «Ісламська держава», командир батальйонів чеченців Абу Анас Аль-Шишані.


Автор