Про підняття мінімальної зарплати в 2 рази

Хочу сказати, що я радий, що воно в нас починає формуватися, нарешті. І багато людей перш ніж радіти підняттю мінімальної зарплати, задають запитання: “За чий рахунок бенкет? Звідки в держави гроші на це?”
Це величезний прорив суспільства у порівнянні з часами “йуліної і вітіної тисячки”.

Багато хто, в тому числі і я, вважаю такі дії влади популістським кроком.

Однак, на відміну від багатьох, я все ж таки розцінюю цей крок Уряду як необхідний, крок з допомогою якого можна запустити економіку.Безперечно, у випадку, якщо на це є можливості і ресурси (цього я не знаю).

Все ж думаю, що локальними алярмами Уряд точно зіткнеться.

Тим не менше, процес підняття мінімальної зарплати точно спричинить ряд негативних і позитивних процесів:

Негативні процеси:

– аномальна інфляція в 1-му кварталі 2017 року. Професійність уряду залежить від того як він впорається з інфляцією.
– погіршення фінансового стану підприємств, які мають неефективне, трудозатратне виробництво, витіснення їх з ринку, внаслідок суттєвого зростання собівартості їх продукції і неможливості конкурувати на ринку з більш ефективними підприємствами. Тобто, значна частина малого бізнесу з трудоємкою малосерійною продукцією, буде мати проблеми, які вирішуються тільки шляхом модернізації виробництва.
– погіршення фінансового стану експортерів. Через зростання зарплати і інфляцію зросте собівартість продукції/послуг, при тому доходи залишаться на тому ж рівні, бо курс долара зросте не суттєво.

Позитивні процеси:

+ зростання зарплат в бюджетній сфері
+ зростання доходів пенсійного фонду, відтак зменшення субвенцій ПФ з держбюджету
+ зменшення видатків з держбюджету на фінансування субсидій
+ збільшення доходів місцевих бюджетів і ймовірно зменшення субвенцій місцевим бюджетам з держбюджету
+ детінізація зарплат на підприємствах приватної власності (власне, 4 останні пункти стануть джерелами росту зарплат в бюджетній сфері. чи вистачить цього – не знаю, розрахунків не бачив)
+ покращення рівня життя в депресивних регіонах, де крім бюджетної сфери більше нічого немає
+ збільшення зарплат приведе до стимулювання внутрішнього попиту, об’ємів споживання, а відтак за умови дорого імпорту, має зумовити ріст виробництва.
+ це ж має зумовити покращення інвестиційної клімату і росту обємів інвестицій.

Також підняття мінімальної зарплати приведе до серйозних змін на ринку праці. Ті, хто думає піти в тінь, платити 0,5 ставки – сильно помиляються і переоцінюють свої плани. Бо це буде можливо тільки в депресивних регіонах де нема роботи і то в перші місяці. Працівники просто підуть від цих роботодавців. Збільшиться попит на вакансії в державних органах.

Зазначу, що зі збільшенням заробітної плати не було б взагалі ніяких проблем, якщо б Гройсман навів порядок на митниці і в податковій, хоча б почав наводити, хоча б звільнив насірова…

Вплив кожного з позитивних чи негативних факторів на економіку і на громадянина напряму залежить від дій Уряду, це тест на його професійність, а результати цього кроку можна буде оцінити десь через рік, тому виборів зараз не буде.


Mason Lemberg
Поділитися:
Share

Share