Президент взяв участь в урочистій церемонії складання присяги суддями нового Верховного Суду (фото, відео)

Виступ Президента України
під час складання присяги суддями нового Верховного Суду

Шановні судді нового Верховного Суду України!

Дозвольте вас привітати з цією дуже хвилюючою, урочистою подією.

Шановні голови Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, члени Ради суддів, члени Верховного Суду України!

Шановні запрошені!

Дорогі українці, які зараз дивляться в прямій трансляції цю урочисту церемонію.

Сьогодні, 11 листопада, для нашої країни – надзвичайно важливий день,  день народження принципово нового Верховного Суду. Він вперше сформований на основі конкурсу – безпрецедентно відкритого, унікального та прозорого. Конкурсу, і кожен з вас це знає, з високим рівнем конкуренції, який проходив під дуже пильним наглядом громадськості, з прискіпливою перевіркою кандидатів всіма антикорупційними органами.

Наш історичний шлях вимірюється різними відрізками часу. Скоро – вже тисяча років від початку князювання Ярослава Мудрого і народження «Руської правди». Понад триста років Конституції Пилипа Орлика. І виповнюється століття УНР.  І двадцять сьомий рік нашої незалежності.

Але я можу наголосити, що по-справжньому незалежного суду, такого як зараз створюється, у нас не було ще ніколи.

Не з’явився він і після 1991 року. Змінювалися президенти, уряди, парламенти. Створювалися юрисдикції, додавалися інстанції, але судова система  не була по-справжньому незалежною і тому не задовольняла потреб суспільства.

Ми пішли на рішучі кроки минулого року, коли змінили відповідні норми Конституції, заклали, нарешті, фундамент незалежності всієї судової системи, і в першу чергу – Верховного Суду, який вже будується саме на цьому новому фундаменті.

Вперше від процедури добору суддів були усунуті всі політичні органи, політичні партії, парламент. Ви пам’ятаєте скільки судді чекали в парламенті або призначення, або звільнення, як судді викликалися для того, щоб давати, або якісь зобов’язання брати, або давати якісь пояснення.

Дуже важливо, що усунутий і Президент від формування судів.

Впродовж року органи суддівського врядування, Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя, у повній відповідності до передбачених законом правил самостійно, але через абсолютно, ще раз наголошую, через безпрецедентно прозорі конкурсні процедури, з максимально можливим врахуванням позиції долученої до відбору громадськості визначили спочатку 120 переможців конкурсу. Я підписав подання щодо призначення 113 із них суддями нового Верховного Суду.

Шановні пані та панове!

Через зміни до профільного законодавства запроваджуються європейські стандарти судочинства. Вже ухвалений закон, який викладає в новій редакції або вносить зміни до процесуальних кодексів і встановлює інші правила судового процесу – ефективного, швидкого та зручного для всіх його учасників.

Нові норми, передбачені Господарським та Цивільним процесуальними кодексами, гарантуватимуть захист прав власності як для простих громадян, так і для українських та міжнародних інвесторів. Осучаснені положення адміністративного судочинства спростять захист прав громадян у відносинах із державою.

Отже, в судовій системі міняються правила, міняються люди. Я хочу привітати у вашій особі членів нового Верховного Суду, кардинально оновленого у порівнянні з попереднім.

Дорогі мої – ви всі різні. Хтось має великий досвід роботи у судовій системі. Хтось прийшов на посаду судді після багатьох років адвокатської діяльності, хтось був правозахисником, науковцем і викладачем. Одні з вас мріяли стати суддями  Верховного Суду все своє життя і роками піднімалися кар’єрними сходинками. Для інших двері соціального ліфту відкрила лише судова реформа, включаючи зміни до Конституції.

Кожний четвертий суддя нового Верховного Суду – адвокат чи науковець.  Хочу проінформувати суспільство, що це – безпрецедентно, адже раніше ніколи, ніяк і ніхто  з-поза меж  судової системи не мав права кандидувати. На сьогоднішній день ці можливості відкриваються. Хочу наголосити, що трохи  більше третини – судді першої або другої інстанцій, яким до реформи було дуже не просто потрапити до складу Верховного Суду.

Але дякую кожному з вас, тому що кожен з вас повірив у реформу і спробував свої сили в чесному конкурсі, і пересвідчився, що матиме шанс побудувати нову систему, – керуючись українськими законами та європейськими стандартами та європейськими цінностями.

Чи міг хтось уявити таке перезавантаження, скажіть мені, три роки тому? Але сьогодні Україна вже є прикладом для інших держав і щодо впровадження стандартів та правил, і  щодо прозорості конкурсних процедур, і щодо відкритості та залучення громадськості.

Ми відкриваємо нову сторінку в історії правосуддя у нашій країні. Верховний Суд – останній рубіж, остання інстанція, куди людина прийде захищати порушені права.

На цей захід ви прямували повз пам’ятник Пилипку Орлику. Декілька місяців тому, під час державного візиту до Швеції, я мав унікальну можливість потрапити до Державного Королівського музею. І офіційні особи Королівства Швеція винесли мені оригінал Конституції Пилипа Орлика. Я можу сказати, що я був дуже схвильований. Насправді, нехай це лише декілька сторінок, але це Конституція, в якій цей гетьман, сподвижник великого Мазепи, присвятив окреме звернення до суддів. Він казав, щоб «пильно дбати про те, щоб на рядовий і простий народ не покладали надмірних утисків…»

Таку ж вимогу, хіба що іншими словами, висуває і сучасний Основний Закон.

І я, як Президент, звертаюся до вас з подібною настановою. Величезне прохання від нас усіх – поверніть людям віру у справедливість. Допоможіть їм знайти правду.

І прошу, завжди пам’ятайте ту ціну, яку заплатила Україна за незалежний та справедливий суд. І за вашу можливість там працювати. Пам’ятайте, що ключова цінність – це людина, а суспільство й держава мають, без умовно керуватися, як би там не складалось під час війни, керуватись силою права, а не правом сили.

Верховний Суд – це незалежний і головний в системі. На вас і в подальшому формуванні судової системи будуть тримати рівняння. Саме вашими рішеннями будуть керуватися інші судді. Ваші правові позиції стануть поштовхом для нового розвитку юридичної науки та судової практики. Це велика честь для кожного з вас – ухвалювати остаточне рішення іменем України.

І коли ви ухвалюєте це рішення іменем України, прошу думайте про людину та її права. Про незалежність суду та справедливість, яку ви несете. Про чесність та про непідкупність.

Саме цього вимагає від вас українське суспільство. І можу сказати, що саме цього прагнув я, як Президент, коли розпочинав судову реформу, свідомо обмежуючи свої президентські повноваження. Саме це стане основою правової держави, гідного життя для кожного нашого громадянина України. І хоча рішення ви будете приймати колегіально, ані на мить не забувайте і про персональну відповідальність.

Дуже важливо, що конкурс до Верховного Суду – це надзвичайно важливий прецедент, який наслідує вся система. Дуже важливі та роль і та робота, яку було проведено Вищою кваліфікаційною комісією суддів і Вищою радою правосуддя. Боротьба за створення нового Верховного Суду була дуже не простою. Хочу окремо подякувати вченим, адвокатам і правозахисникам, які брали участь у роботі Ради із судової реформи. Окремо подякувати народним депутатам, які проголосували законодавчі і конституційні зміни.

Боротьба за очищення – як раціональна її складова, так і перегони – утворила тисячі суддівських вакансій, які треба заповнити новими суддями, які б самі відповідали жорстким вимогам сучасного суспільства. Вже розпочалися процедури конкурсного добору до судів першої інстанції.

Не далі як минулого тижня Вища кваліфікаційна комісія суддів відібрала 700 кандидатів для навчання в Національній школі суддів. Одночасно Комісія проводить кваліфікаційне оцінювання діючих суддів і незабаром розпочне проведення конкурсів до судів апеляційної інстанції. Завершить другий етап формування Верховного Суду.

На черзі – ухвалення ще низки законів про зміни в системі правосуддя. Включаючи, Закон про антикорупційний суд. Я чекаю від Верховної Ради подання проекту, на базі якого я внесу свої пропозиції до Верховної Ради і визначу їх як невідкладні. Хочу сказати, що одночасно з проектом по антикорупційному суду я планую внести проект Закону про воєнний суд. Ми чекаємо Законів про адвокатуру, про правову освіту, тощо.

Я вірю в новий Верховний Суд. Я вірю, що все у нас вийде. Я вірю вам. Безумовно, потрібно ще трохи часу та терпіння, щоб судова система наповнилася новими кадрами і вийшла на проектну потужність.

Бажаю кожному з вас цього успіху, шани і поваги суспільства, наснаги на цьому шляху та довгої і дуже плідної праці у розбудові нової України.

Щиро вірю у нашу перемогу.

Слава Україні!

 

 

Джерело