Промова Голови Військового комітету НАТО адмірала Роба Бауера 15.01.2025 р. (відео)
NATO / переклад Генеральний штаб ЗСУ
«Українці стикаються з тортурами, зґвалтуваннями, викраденими дітьми та дорослими, повним запереченням своєї ідентичності, фільтраційними таборами та масовими могилами. Боротьба за “свободу” тут не претензійне гасло. Це те, що вони роблять щодня. “Суверенітет” не є абстрактним терміном. Це різниця між тим, щоб вирішувати свою долю самостійно, або щоб її вирішували в Москві. Україна потребує і заслуговує на нашу повну підтримку», – наголосив Голова Військового комітету НАТО Роб Бауер у своєму вступному слові на засіданні Військового комітету начальників штабів оборони НАТО 15 січня 2025 року.
Вступне слово Голови Військового комітету НАТО адмірала Роба Бауера
на засіданні Військового комітету начальників штабів оборони 15 січня 2025 року
«Генеральний секретарю, адмірали, генерали, пані та панове, доброго ранку.
Пані та панове, ласкаво просимо на сто дев’яносто другу сесію Військового комітету начальників штабів оборони.
Пане Генеральний секретар, шановний Марку, ми високо цінуємо вашу присутність на цій зустрічі. Ми всі вдячні за те, що такий досвідчений лідер стоїть біля політичного керма Альянсу. Як і один із ваших попередників, Джозеф Лунс, ви демонструєте глибоке знання світових справ, глибокий інтерес до того, що рухає людьми, з якими ви маєте справу, і непохитне політичне лідерство. Ваша присутність на цій зустрічі свідчить про тісну співпрацю між політичним і військовим керівництвом НАТО. Завдання, які знаходяться під рукою, є геркулесовими. Але не непереборними.
Наші завдання – посилити стримування та оборону Альянсу і водночас підтримати Україну в її опорі неспровокованій агресії росії. Як одного разу пан Лунс сказав: “НАТО є найважливішою організацією миру, яку коли-небудь знав світ”. І Макіавеллі вчив нас, що найкращий спосіб зробити це… — підготуватися до війни. Не тому, що війна неминуча. Але тому, що краща підготовленість до війни зміцнює наше стримування. Що, у свою чергу, мінімізує ймовірність війни на території союзників.
Пане Генеральний секретарю, у своїй знаковій промові в Карнегі-Європі минулого місяця ви закликали членів Альянсу перейти до мислення воєнного часу та посилити наше оборонне виробництво та витрати на оборону.
Ви заявили, що для запобігання війни НАТО має інвестувати більше. І ви заявили, що нам потрібно бути краще готовими до того, що на нас чекає через чотири-п’ять років. Від імені військового керівництва НАТО я хотів би подякувати вам за цю сильну політичну заяву. Цей політичний поштовх є вкрай необхідним, щоб забезпечити наявність умов для готовності, необхідної для реалізації нових оборонних планів НАТО.
Не тільки зараз, а й через 5 років. За цим столом ми зібрали тисячу років військового досвіду. Я кажу це не для того, щоб змусити нас усіх почуватися страшенно старими… але щоб підкреслити широкий спектр військового досвіду, який об’єднує цей Альянс. Це справді унікально у світі. Будь ласка, дозвольте мені вперше привітати на їхній новій посаді начальника оборони: генерала Лучано Портолано, начальника оборони Італії, та генерала Міхаеля Классона, начальника оборони Швеції. Дозвольте мені також вперше привітати нашого нового Верховного Головнокомандувача Об’єднаних Збройних Сил НАТО з питань трансформації адмірала П’єра Вандьє. Ми дуже раді мати вас на борту!
Поруч з вами стоїть наш Верховний (і чудовий) Головнокомандувач Об’єднаних Збройних Сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі. Ми пишаємося тим, що покладаємося на вас обох у вашому стратегічному баченні, коли ми разом працюємо над зміцненням військової могутності Альянсу. Протягом наступних двох днів ми обговорюватимемо готовність НАТО стримувати та захищати євроатлантичний простір і захищати мільярд мешканців регіону.
Ми обговоримо поточні місії та операції НАТО; процес оборонного планування НАТО та шлях реалізації Альянсу з підтримкою багатьох сфер до 2030 року. Ключовою темою нашого порядку денного є наша підтримка України.
Це включає Місію НАТО з безпекової допомоги та підготовки (NSATU), яка почала брати на себе відповідальність. А також Спільний центр НАТО-Україна з аналізу, підготовки та освіти (JATEC), де ми працюємо над сприянням довгостроковій взаємодії з НАТО. Сьогодні 1057-й день війни, яку росія вважала триденною. Наступного місяця ми побачимо 3-річну позначку.
У своїй новорічній промові президент Путін заявив, що шкодує лише про те, що росія не вторглася в Україну раніше. А 2025 рік оголосив «Роком захисника Вітчизни». Реальність така, що Кремль досі не досяг жодної зі своїх стратегічних цілей… тоді як сімсот тисяч росіян були вбиті та поранені… і все російське населення страждає від основного тягаря війни.
Тим часом українці стикаються з тортурами, зґвалтуваннями, викраденими дітьми та дорослими, повним запереченням своєї ідентичності, фільтраційними таборами та масовими могилами. Боротьба за «свободу» тут не претензійне гасло. Це те, що вони роблять щодня. «Суверенітет» не є абстрактним терміном. Це різниця між тим, щоб вирішувати свою долю самостійно або щоб її вирішували в Москві. Україна потребує і заслуговує на нашу повну підтримку. Наша підтримка – це не благодійність.
Зробити це в політичних і військових інтересах Альянсу.
Ми повинні показати світові, що демократія може і переможе.
І за цю демократію варто боротися. Це не ідеальна система.
Вона також не є самодостатньою. Навіть у тих країнах, де вона існувала століттями. Але заради цього варто ризикувати життям. Бо без вибору, без свободи, без верховенства права: що там? Як ми можемо побудувати безпечний і процвітаючий світ для наших дітей? Це усвідомлення почалося не лише в країнах НАТО, а й у всьому світі.
Ось чому НАТО та її партнери по всьому світу зміцнили зв’язки. Я надзвичайно радий, що 27 із них будуть представлені під час наших зустрічей сьогодні та завтра. І що ми можемо обговорити на найвищому військовому рівні, як нам найкраще впоратися з поширеною нестабільністю в усьому світі. І як ми можемо посилити нашу військову співпрацю, стандартизацію та оперативну сумісність.
Війна росії проти України має глобальні наслідки. І НАТО також глибоко стурбована роллю, яку Китай відіграє в міжнародній безпеці. Існує нульова прозорість щодо його військового нарощування, включно з ядерним. Він демонструє все більш агресивну поведінку проти своїх сусідів. І це важливий фактор, що сприяє військовим зусиллям росії.
Найкраща відповідь на все це — стояти разом міцніше, ніж будь-коли. Бути ближче, ніж будь-коли. Щоб бути згуртованішими, ніж будь-коли. І це саме те, що робить НАТО та її партнери.
Ми всі повинні переконатися, що демократія переможе автократію. І ця відповідальність перемагає безкарність».
Повний текст промови англійською — за посиланням.
Фото: NATO