Інтервʼю Петра Порошенка з Віталієм Портниковим на телеканалі Espresso 15.12.2024 (фото, відео)

Порошенко розповів, як треба працювати зі США, щоб рішення були на користь України

Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову на телеканалі «Еспресо» заявив, що до 20 січня наступного року Україна має включити всі ресурси для роботи з новою республіканською адміністрацією США. На його думку, обраний президент Трамп ще не сформував свого остаточного плану дій по Україні, і це дає можливість для просування наших інтересів.

«В мене враження, що є пропозиції, які розроблялися різними членами команди, включно з генералом Келлогом, включно з кількома конгресменами, але Трамп офіційно цей план не затвердив. І мій меседж, який я повторюю з 2014 року, звучить «Nothing about Ukraine without Ukraine». Нічого про Україну без України. Тоді Трамп мене почув. І я вважаю, що є величезний шанс, що він це почує і зараз. Але нам для цього не можна ігнорувати жодних можливостей. Не можна ігнорувати парламентську дипломатію. І ми маємо працювати», – сказав Порошенко.

«Є певна кількість депутатів Конгресу – республіканців. Я можу сказати, що 100 депутатів твердо стоять на проукраїнській позиції. 90 депутатів Конгресу не підтримують Україну. І в них вже є сформована позиція. І 30-40 депутатів Конгресу є ті, що коливаються. Ми зараз маємо приділити увагу цим 40 депутатам. Якщо в МЗС, чи в Офісі Президента, чи в уряді будуть потрібні прізвища цих депутатів, я залюбки з ними поділюся. Бо я працював зараз в першу чергу виключно з ними. І якщо в нас буде більшість у республіканців, не тільки демократи, які будуть підтримувати Україну, ми маємо величезні шанси, що пройде позиція України. Якщо ні, доля проукраїнських законопроєктів буде очікувати пропозиції Байдена про 24 мільярди», – застеріг пʼятий Президент.

Він також зазначив, що стиль Дональда Трампа відрізняється швидким ухваленням рішень з прицілом на їхню ефективність.

«Саме при Трампі ми отримали першу летальну зброю, починаючи з Джевелінів і закінчуючи Стінгерами, починаючи з N-Law і закінчуючи технологіями радіоелектронної боротьби. Починаючи з Трампа ми вперше застосували санкції проти компанії, які будують Північний потік- 2. І Трамп був єдиний, хто сказав, що він не збирається санкції США ухвалювати, узгоджувати або координувати з ЄС. Бо Північний потік- 2 будувати не можна», – нагадав Порошенко.

«Трамп призначив вперше свого спеціального представника, якого раніше не було, його прізвище Курт Волкер і він був спеціальним уповноваженим Трампа по імплементації Мінських угод. І Трамп повністю підтримав Мінські угоди. Трамп доручив Помпео підписати «Кримську декларацію», де офіційно було зафіксовано позицію США щодо окупованих територій. І ми координували, щоб американська дипломатія забезпечила неперешкоджання Україні в створенні суверенної автокефальної незалежної церкви. Це все Трамп», – сказав Порошенко.

«Дії Трампа можуть бути ефективними. Але для цього ми маємо його переконати», – сказав Петро Порошенко.

Джерело

 

Порошенко: Переговори з росією можуть вестися тільки з позиції сили, для цього треба обрізати путіну експортні доходи

Для того, щоб зупинити війну, Захід має максимально посилити Україну і тиснути на росію, щоб вона «посипалась». Про це сказав Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову на телеканалі «Еспресо».

«Дві складових. Перша – сила. путін сяде за стіл переговорів тільки тоді, коли Україна посилиться. І друга позиція – це значно підвищити ефективність санкцій з одним критерієм ефективності. Ми маємо скоротити обсяг російського експорту. Домовитися з Індією, домовитися з Єгиптом про Суецький канал. путін зараз підписав історичний контракт з Індією на постачання 500 тисяч барелів сирої нафти на добу. І Нью-Делі ніхто не зупинив. Це означає, що просто ми працюємо не в тому напрямку», – зауважив Порошенко.

«Тоді, коли треба було висунути вимогу для російського тіньового флоту, щоби танкери російські, які проходять для Індії і Китаю через Суецький канал, були належним чином оформлені в першокласних страхових компаніях – замість цього путін виділяє президенту Єгипту величезний кредит. А країни Заходу нічого не виділяють. Це є програш. Для того, щоб так говорити, потрібна професійна компетентна позиція. Не просто тиснути руки, а чітко формулювати, чого ми хочемо від Заходу», – зауважує пʼятий Президент.

«Якщо ми обріжемо путінський експорт двомастами мільярдами, путін сяде за стіл переговорів. Ніхто не має очікувати, що путін, отримавши Краматорськ чи Слов’янськ, сяде за стіл переговорів. З точністю до навпаки. Це лише розпалює його апетит. Це повторення помилки Мюнхенської змови 1938 року. І лідер України, незалежно від його прізвища, який це підпише, буде проклятий на покоління», – застерігає Порошенко.

«Йдеться про те, що ми маємо стати сильнішими. І ми маємо посилити свою міжнародну підтримку. Для цього наші партнери мають повірити в перемогу. Якщо не буде віри в перемогу, бути учасником поразки не хоче ніхто», – вважає Порошенко.

«Другий наратив, який нам треба змінити, це сказати, що допомога Україні – це не благодійність. Якщо ви так вважаєте – це ваша поразка. Допомога Україні є інвестицією в вашу безпеку. Якщо ви так розумієте – перемога буде. Якщо ви розумієте по-іншому – приїдьте, переконайтеся і змініть свою думку», – сказав Порошенко.

Джерело

 

Порошенко розповів, чи можлива в Україні міжнародна миротворча місія

Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову на каналі «Еспресо» розповів, які безпекові гарантії потрібні Україні.

«Ключовою складовою мирного процесу є безпекові гарантії. Єдиною безпековою гарантією, яка стратегічно прийнятна для України, є членство в НАТО і ст.5 Вашингтонського Договору. Якщо нас зараз не приймають і відповідно 5 стаття не діє, тоді ми маємо уважно вивчити – і я обговорював це з урядами Швеції і Фінляндії про те, що ми маємо вимагати гарантії фінсько-шведського зразку до нашого вступу в НАТО», – вважає Порошенко.

«Якщо зараз цього немає, то тоді ми маємо прийняти позицію миротворців, які будуть гарантувати виконання досягнутих домовленостей», – сказав пʼятий Президент.

«Я маю цей досвід. Хочу наголосити, що, починаючи з 2016- 2017 років як складова частина Мінського процесу ми домовилися про те, що ми застосовуємо мандат Радбезу ООН для розташування миротворців. Можу розкрити буквально декілька деталей. Ми домовилися про це, я вів переговори про це з Сі Цзіньпіном, і він мені пообіцяв, що Китай точно не застосує право вето незалежно від російської позиції. Каже, ми можемо не проголосувати, але я вам обіцяю: вето Китаю не буде. Це була зустріч в Давосі і це офіційне повідомлення, ви можете прочитати про це», – нагадав Порошенко.

«На саміті Нормандського формату ми обговорили, що росія погодиться на миротворців. Це було на Берлінському саміті. Єдине, в чому була розбіжність, путін хотів вишукувати їх на лінії боєзіткнення. Я сказав – це неприйнятно, наша позиція на державному кордоні. І тоді ми дійшли компромісу, що у нас буде розташована не військова, а поліцейська місія, але з необмеженою кількістю, з легкою зброєю на всій окупованій території за виключенням кордону. І на кордон путін погодився, що це будуть групи ОБСЄ. Результатом цього були окреме підтвердження путіна, Меркель і Олланда, а після цього Макрона і включення після розмови путіна з Меркель в програму дій німецького уряду фінансування, розміщення миротворців в Україні. Підкреслюю, це не так, що на нашій території будуть розташовані іноземні збройні сили, які будуть гарантувати виконання домовленостей, а на окупованій території мають бути розміщені ці сили», – розповів Петро Порошенко.

«Зараз мені невідомий варіант, але я тримаю кулаки. Хочу вам наголосити, що я чекаю позитивних новин з Брюсселя вже цього тижня і я вважаю, що це крок вперед», – зазначив пʼятий Президент.

Він також пояснив, чому миротворчу місію не вдалося реалізувати у 2018-2019 роках: «тому що в кінці 2017 року путін сказав, що нам буде потрібно для розгортання миротворчого контингенту більше 1,5 року. Якщо це буде 2018 і половина 2019, давайте почекаємо президентських виборів і одразу ж за результатами президентських виборів ми підпишемо цю позицію».

Порошенко зауважив, що путін і тепер буде спекулювати на виборах в Україні, щоб зірвати ідею з миротворцями.

«Тому що це стиль путіна. Я прогнозую, що зараз буде те саме. Бо путін скаже, чекайте, з нашої точки зору, скаже путін, Україна не має легітимної влади, тому я буду підписувати тільки з тим, хто буде переобраний», – зауважив Порошенко т

«І тут ще одна важлива складова – вибори. Я дуже занепокоєний, що в окремих наших партнерів тема виборів набуває зараз величезного розголосу. Я дуже занепокоєний, що влада почала виборчий процес. Формально я як лідер опозиції був би зацікавлений у виборах. Але це смерть для України. Тому що ще одним фактором крім підтримки партнерів і крім міці ЗСУ є єдність. Які є інструменти єдності? Ті самі, які були в 22 році. Ми маємо об’єднатися. Всі політичні сили парламенту мають розділити відповідальність за рішення, частково непопулярні, які приймаються і сказати, що ми це робимо в інтересах України», – переконаний Порошенко.

Джерело

 

Порошенко: Час для уряду національної єдності закінчився, вже йдеться про порятунок держави

Час для уряду національної єдності закінчився в лютому 2024 року – про це в інтервʼю журналісту Віталію Портникову на телеканалі «Еспресо» сказав Петро Порошенко.

«Кардинально змінилась ситуація на фронті, коли просто єдністю вже не врятуєш. Зараз мова йде про уряд національного порятунку, тому що країна потребує рішучих і ефективних дій для порятунку. Уряд має навчитися приймати непопулярні рішення. Наприклад, рішення про мобілізацію», – пояснює Порошенко.

«Коли ми говоримо про мобілізацію, то президент має взяти на себе ініціативу, включити туди демобілізацію, включити туди програму «Захисти воїна», включити туди право на ротацію, заборонити наступ і визначити позицію, яка змінить мотивацію», – говорить Порошенко.

«Коаліція Національного порятунку в парламенті перестане стояти в позі «чего ізволите» для того, щоб виконувати некомпетентні доручення. Ми не рвемося. Але політичну волю свою ми демонструємо. Ми кажемо, що зараз не час для рейтингів. Забудьте про них. Боротьба за рейтинги зараз – це злочин. Той, хто говорить про рейтинги – злочинець. Той, хто говорить про вибори – злочинець. Той, хто зараз роздає за рахунок коштів державного бюджету, платників податків, газети агітаційні. Що це, як не початок виборчого процесу?», – зауважив Порошенко.

Він також наголосив, що путін змінив свою тактику щодо війни в Україні. Якщо на початку повномасштабного вторгнення росія планувала зберегти критичну інфраструктуру в Україні, то тепер вона йде шляхом тотального знищення і має на меті повну руйнацію нашої держави. Це вкрай небезпечна ситуація, і вона терміново потребує обʼєднання всіх всередині країни.

«Ми б’ємо в набат лише для цього – друзі, єдність. Для того, щоб ми могли організувати демократичний спротив, всі мають бути учасниками цього процесу», – наголошує Порошенко.

Джерело

 

Порошенко: Якщо хочемо перемогти, треба укріпити армію, перевести економіку на воєнні рейки і припинити розмови про вибори

Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову пояснив, що однієї віри в перемогу недостатньо – потрібно всі ресурси спрямувати на оборону і терміново підвищити ефективність державного управління.

«Коли я кажу, що нам потрібна віра в перемогу – це не означає, перше, що перемога буде швидкою. Для цього ми маємо укріпити оборонні позиції Збройних сил. Ми маємо удосконалити мобілізацію, ми маємо перевести економіку на військові рейки, ми маємо подолати корупцію, ми маємо залучити партнерів. І тоді в нас з’являються реальні шанси. Коли путін побачить все це, він скаже – сідаємо і говоримо. І у путіна є ще один ворог – його вік і його здоров’я», – констатував Порошенко.

Він зауважив, що зараз критично важливо повернути довіру суспільства до держави, щоб не допустити хаосу.

«Суспільство не готове терпіти те, що відбувається зараз. З корупцією, абсолютно бездарною мобілізацією, з бездарним керівництвом, із забезпеченням, з руйнацією відносин з партнерами. Суспільство все це терпіти не може. Що ми зараз втрачаємо? Ми втрачаємо віру суспільства в державу. Це дуже, дуже небезпечно. Тому що це буде мати наслідки хаосу. Хаос не означає перемогу», – говорить Порошенко.

Він також вкотре наголосив на небезпеці будь-яких передвиборчих процесів всередині України: «здавалося б, втрачає влада довіру, в опозиції з’являються можливості? Ні. Тому я сказав: заявіть публічно, чітко і припиніть роботу по виборам, тому що ви загубите і втратите державу. Це те, чого хоче путін. Бо не виграє Зеленський вибори – запишіть. І Залужний не буде переможцем, і Порошенко не буде переможцем, бо там буде один переможець. Його прізвище – путін. І ми будемо повторювати або румунський, або якийсь інший сценарій», – вважає пʼятий Президент.

«Якщо ми не переорієнтуємо державний бюджет і кошти партнерів до бригад, ситуація на фронті стрімко і швидко погіршиться. Я нікого не лякаю, я просто кажу, що на сьогоднішній день воювати в більшості бригад немає чим. І якщо буде потрібно керівництву Збройних Сил, Ставці Верховного Головнокомандувача, тут є ситуація по 200 бригадам, з якими ми працюємо. По кожній бригаді скажу вам кількість, скільки вони отримують fpv, РЕБів, «Мавіків». І нехай мені хтось пояснить, як з цим воювати», – зауважує пʼятий Президент.

«Є факти втоми, є факти СЗЧ, є факти, які потребують зараз негайних зусиль. Я, до речі, коли вітав пана Драпатого з призначенням і з днем Сухопутних військ, мені дуже сподобалася його ініціатива щодо тих реформ, які мають відбутися і з точки зору мобілізації, і з точки зору змін в управлінні військами. Треба зробити все, щоб покращити забезпечення Збройних Сил», – наголошує Порошенко.

«По американцям – у нас дуже мало часу. До 20 січня ми маємо вибудувати, узгодити, запропонувати і пробити плани американців на можливі контакти з путіним. І не допустити, щоб питання про Україну вирішувалося без України. Це величезна небезпека для нас, для Америки, для світу», – вважає Петро Порошенко.

Джерело

 

Порошенко: На фронті критична нестача нічних «Мавіків», ми вигрібаємо все, що є

Петро Порошенко в інтерв’ю журналісту Віталію Портникову на телеканалі «Еспресо» повідомив, що на фронті склалася критична ситуація із забезпеченням дронами «Мавік» з тепловізорами для нічого бачення. Забезпечення нічними дронами особливо важливе взимку, коли світловий день короткий.

«Хочу нагадати, що коли забирали минулого року 77 мільярдів гривень ПДФО у місцевих бюджетів, ми сказали: добре, але передайте всі ці кошти на рахунки бригад. І бригади самі закуплять це обладнання. Вони їх передали ДССЗЗІ, зараз вони їх передали міністерствам. В результаті залишилися без FPV-дронів, без снарядів, без систем РЕБ, незахищені. І за це ніхто не поніс відповідальність. Йдеться про десятки мільярдів гривень», – нагадав Порошенко.

«Ми кажемо – там розбирайтеся, але зараз поверніть ці гроші бригадам. Коли в бригадах на рахунках будуть гроші, вони за півдоби куплять це. Я маю право це казати, тому що я поставляю на 1,5-2 мільйона доларів щомісяця тільки FPV-дронів. Я поставляю комплекси РЕБ. Я скорочую на січень закупівлю FPV-дронів для того, щоб викупити всі наявні нічні «Мавіки». Тому що на фронті держава не постачає нічні «Мавіки» взагалі», – констатує п’ятий Президент.

«Взяли і обрізали рахунки бригад. Про що думають ті, хто приймає такі рішення? Нам не вистачає грошей – їм не вистачає грошей для того, щоб красти. Я можу сказати, що ця лавочка закінчилася. І за це дуже швидко доведеться відповідати», – резюмує Петро Порошенко.

Джерело

 

Порошенко: Треба терміново стабілізувати ситуацію на фронті

Петро Порошенко в інтерв’ю журналісту Віталію Портникову на телеканалі «Еспресо» заявив, що потрібно терміново стабілізувати ситуацію на фронті, збудувати фортифікації і забезпечити ЗСУ.

«Перша позиція – ми маємо стабілізувати ситуацію на фронті. Я скажу зараз непопулярні речі. Але я як колишній президент, як колишній Верховний Головнокомандувач, маю право на подібні оцінки. За стабілізацією ситуації на фронті зараз треба припинити розмови про наступ. Криваві штурми, яких заставляють робити українських військових окремі представники політичного керівництва – злочин. Ми платимо за це життям, зброєю і можливістю оборонятися», – говорить Порошенко.

«Друга позиція – ми маємо побудувати на певній відстані від поточної лінії боєзіткнення фортифікаційні споруди, які наповнені бригадами, які відведені на відновлення боєздатності. Там повинні бути не порожні траншеї, а повинні бути війська, які уважно вивчили місцевість і знають, яким чином це робити. Так званий «східний вал», – пояснює Петро Порошенко.

«Позиція третя – ми маємо забезпечити спеціальну програму захисту воїнів. Це означає, що кожен воїн, який йде на фронт, має бути повністю оснащений. Від радіостанцій до приладів нічного бачення, від РЕБу до зброї. Він має бути переконаний, що він здатен виконувати свої завдання. Я повірю в те, що грошей не вистачає, коли припиниться фінансування атомних електростанцій, припиниться фінансування Єдиного марафону, фінансування ігорки, величезної кількості програм, які треба негайно перерозподілити. І це називається «переведення економіки на військові рейки, бюджетне переведення», – говорить п’ятий Президент.

«Негайно треба зробити так званий військовий спецфонд. Це означає, що ніхто не матиме права забрати гроші на будь-яку іншу програму, ніж на фінансування Збройних сил. Наступна теза – термінові інвестиції в розвиток оборонної промисловості. Не податки їм підвищувати, не влаштовувати банкрутство, не обтяжувати їх корупцією, а навпаки забезпечити ефективне залучення партнерів з країн-партнерів для того, щоб ми отримали технології, гроші, отримали виробництво. Вигода цих партнерів іноземних, що вони будуть мати найсучасніше обладнання і зброю, яка буде негайно відтестована на лінії боєзіткнення проти російської надсучасної технології», – говорить Порошенко.

«От в мене питання, яке мені задають військові. Скажіть, будь ласка, навіщо ви ведете розмови про ядерну зброю, про якісь там супертехнології. Виготовте п’ять тисяч українських шахедів на місяць. Якщо по нам летять дві тисячі шахедів, відправте їм. Вони дуже прості, ми можемо їх робити. Чому це не робиться? Дайте можливість українській оборонній промисловості це зробити. Дайте замовлення, дайте технології. Привезіть західних партнерів, знайдіть там двигун, знайдіть все. Бо ми ще маємо бути конкурентоздатними», – наголошує Петро Порошенко.

«Знаєте, скільки коштує снаряд 155-го калібру, доброї якості, який ми купуємо в партнерів в середньому? Він п’яти до шести тисяч доларів. Ще рік тому ми купляли по 3,5-4. Північнокорейський коштує 380. Іранський трохи дорожче, на 120-130 доларів. Ми маємо переключити економіку на військові рейки, це означає, що в нас має бути такий обсяг виробництва, який дозволить масштабувати виробництво. І за рахунок масовості, за рахунок низьких витрат ми зможемо опустити ціну з п’яти хоча б до тисяч, або дешевше тисяч. Ми здатні і можемо це зробити», – вважає п’ятий Президент.

Джерело

Автор