Санкції на часі. 08.05.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 08.05.2024.

1. Звітність «Газпрому» показала, що компанія більш ніж удвічі знизила виручку від газового бізнесу, а податкове навантаження, збільшене для фінансування дефіциту держбюджету, залишилося на рівні минулого року.

– Результат – перший за 25 років збиток. Він становив 629,1 млрд рублів, хоча роком раніше компанія змогла заробити 1,23 трлн рублів завдяки високим цінам на газ і незважаючи на санкції.
– Виторг групи знизився на 27%, до 8,54 трлн рублів.
– Фінансові результати стали несподіванкою для ринку, з 2 травня ціна акцій впала майже на 6%. Тепер перспективи “Газпрому” пов’язані з нафтовим бізнесом – його дочірньою компанією “Газпром нафта”.
– Саме нафтовий бізнес стримує падіння акцій «Газпрому», і за його рахунок компанія, ймовірно, фінансуватиме переорієнтацію експорту газу на нові ринки.

2. Стратегічне підприємство з розвідки родовищ нафти та газу в росії опинилося на межі краху через санкції.

– Державна компанія «Росгеологія», що входить до числа стратегічних підприємств рф, запросила допомогу уряду через фінансовий стан, що погіршується на тлі блокуючих санкцій США.
– У 2023 році фінансовий стан «Росгеології» погіршився: чистий збиток становив 5,8 млрд руб. проти прибутку на 559 млн руб. роком раніше.
– На кінець минулого року чистий борг держкомпанії перевищив 14,1 млрд руб, збільшившись за рік більш ніж удвічі.

3. Російський виробник літаків «Іркут» у 2022-2023 роках придбав у своїх закордонних партнерів раніше поставлене обладнання військового призначення на майже півмільярда доларів, випливає з даних російської митної статистики.

– Подібні угоди розпочалися ще у 2021 році, і за останні три роки їхня загальна сума перевищила 900 млн доларів.
– Пік закупівель “Іркута” власного військового обладнання за кордоном, що було поставлене туди раніше, припав на 2021 рік, коли на ці цілі витратили $581 млн.
– У 2022 році імпорт склав $322,3 млн, у 2023 році – $95,1 млн.
– Експерти розповідають, що в основному поверталися комплектуючі, які використовуються при виробництві військової авіації, — радіолокаційна апаратура та програмовані контролери.
– Конкретні назви більшості товарів приховані, у деклараціях вони фігурують як “обладнання військового призначення”.
– «Іркут», який минулого літа перейменувався на «Яковлєв», входить до Об’єднаної авіабудівної корпорації «Ростеха» і випускає багатоцільові винищувачі Су-30 та навчально-бойові літаки Як-130, а також цивільні лайнери SSJ-100, МС-21, Ту -214, Іл-96, Іл-114. Заводи автовиробника розташовані в Іркутську, Воронежі та Ульяновську.
– Головний військовий літак «Іркута» – винищувач Су-30 – активно використовується у війні в Україні. Зокрема, літаки цього типу прикривають гелікоптери армійської авіації та літаки бомбардувальної та штурмової авіації під час завдання ними ударів.
– Крім “Іркута”, військове обладнання за кордоном у 2021-2023 роках викуповували “НУО Машинобудування”, що виготовляє ракети, та “НВП “Автоматизовані вимірювальні комплекси”, що виготовляє вимірювальне обладнання та системи навігації, кожне імпортувало обладнання на $25 млн.
– Всього з 2021 року на подібні операції було витрачено трохи більше мільярда доларів, зазначили у виданні The Moscow Times. Продавцями в них виступали країни Азії та Африки, які раніше активно купували озброєння в росії: Бангладеш ($352 млн), Алжир ($255 млн), М’янма ($150 млн), В’єтнам ($63 млн), Лаос ($89 млн) та Малайзія ($14 млн).

4. Росія витрачає накопичені рупії на інвестиції до Індії.

– росія вирішила проблему мільярдів рупій, накопичених в індійських банках, за допомогою інвестицій в акції місцевих компаній та інфраструктурних проектів.
– Також росія зробила кроки для забезпечення потоку сирої нафти, незважаючи на західні санкції щодо державної судноплавної компанії «Совкомфлот».
– Мільярди рупій були накопичені на спеціальних рахунках у рупіях (SRVA) в Індії після того, як Нью-Делі збільшив закупівлю російської нафти.
– Лише 2022 року в Індії застрягли рупії на $10 млрд. На них можна було б купити індійські товари, але дисбаланс торгівлі величезний: 2023 року експорт із рф до Індії перевищив $60 млрд, а імпорт не дотягує й до $5 млрд.
– Індія отримала дешеву російську нафту, частина якої осіла на внутрішньому ринку, а частина була експортована до Європи та Великобританії, отримала додаткові інвестиції та розблокувала переговори щодо постачання озброєння.
– росія ж отримує лояльно налаштованого партнера, котрий хоча б на словах не соромиться купувати нафту з рф.

5. Морський експорт нафти з рф досягнув максимуму з 2023 року.

– Постачання сирої нафти цього року приблизно на 25 000 барелів на день вище, ніж у середньому за 2023 рік.
– Постачання до Туреччини за чотири тижні до 5 травня зросли до 335 000 барелів на день.
– Загалом 33 танкери завантажили 25,75 мільйона барелів російської сирої нафти за тиждень до 5 травня, свідчать дані відстеження суден і звіти портових агентів.
– Це приблизно на 1,73 мільйона барелів більше порівняно з попереднім тижнем.

6. Французький концерн Alstom продав свою частку у розмірі 20% акцій найбільшого у росії виробника вагонів та локомотивів АТ “Трансмашхолдинг” (ТМХ) за 75 млн євро.

– Угоду закрили на початку січня 2024 року, її балансова вартість була нульовою внаслідок попереднього знецінення цих активів, повідомляється у пресрелізі французької компанії.
– Alstom зазначає, що у вересні 2023 року США включили російський “Трансмашхолдинг” до санкційного SDN List.
«Група додатково оцінила потенційний ризик, що виникає внаслідок нових санкцій OFAC, і прийняла рішення продати свою частку в TMХ», – йдеться у повідомленні.
– У березні 2022 року французький концерн Alstom, один зі світових лідерів у сфері виробництва енергетичного обладнання та залізничного транспорту, оголосив про припинення постачання продукції та інвестицій в росію через вторгнення її військ в Україну.

7. Unicredit згортає бізнес у рф швидше за Raiffeisen.

– Італійська група Unicredit, яка контролює другий за величиною іноземний банк у рф, у першому кварталі подвоїла чистий прибуток рік до року.
– При цьому група активно скорочує кредитний портфель, випередивши темпи його зменшення австрійську Raiffeisen Bank International (RBI), яка контролює Райффайзенбанк.
– Цьому сприяла значна частка корпоративних кредитів на балансі Юнікредит-банку.
– У той же час дочірні банки європейських фінансових груп одержують у рф високі комісійні доходи, у тому числі за перекази в іноземній валюті.

8. США, Британія та Австралія запровадили санкції проти лідера російської групи хакерів LockBit.

– Хорошева визнали причетним до поширення вірусу LockBit, за допомогою якого зловмисники забрали у жертв десятки мільйонів доларів.
– Мін’юст США паралельно оголосив громадянину росії 26 пунктів обвинувачення в розробці й керуванні зловмисною кіберсхемою, а Державний департамент оголосив винагороду у розмірі до 10 мільйонів доларів за інформацію, яка допоможе затримати Хорошева.
– LockBit називають однією з найбільш активних груп такого типу у світі, що завдала збитки понад 2000 постраждалим у США та інших країнах і здирницьки отримала понад 120 млн доларів.

9. Великобританія активізувала зусилля щодо подолання монополії росії на ринку уранового палива, яке, як очікується, відіграватиме ключову роль у забезпеченні енергією нового покоління невеликих реакторів заводського виготовлення.

– Кремлівський атомний гігант “Росатом” у даний час є єдиним у світі комерційним постачальником високопробного низькозбагаченого урану, відомого як HALEU.
– Ця паливна суміш містить більш високу концентрацію ізотопів урану, необхідних для підтримки розподілу, що вимагає від підприємств більш рідкісної перезаправки і потенційно знижує експлуатаційні витрати.
– Уряд Великобританії виділить 196 мільйонів фунтів стерлінгів (246 мільйонів доларів) компанії Urenco Ltd., британсько-голландсько-німецькому консорціуму, який є другим у світі найбільшим виробником збагаченого урану, на будівництво лінії виробництва HALEU на підприємстві в Капенхерсті.
«Підтримка компанії Urenco у будівництві заводу зі збагачення урану тут, у Великій Британії, означає, що ми станемо першою європейською країною за межами росії, яка вироблятиме сучасне ядерне паливо», — сказала міністр енергетичної безпеки Клер Коутіньо.
– Після початку повномасштабного конфлікту в Україні активізувалися зусилля щодо диверсифікації ланцюжків постачання урану.
– Хоча «Росатом» залишається найбільшим у світі постачальником ядерного палива та технологій, дедалі більше країн вкладають кошти у розвиток власних потужностей.

10. Словаччина шукає в Азербайджані заміну російському газу.

– Словацькі урядовці під час візиту до Азербайджану обговорювали у тому числі купівлю енергоресурсів, що дозволило би Братиславі отримати альтернативу російському газу, транзит якого через територію України припиниться з завершенням дії угоди з “Газпромом”.
«Зараз Азербайджан експортує газ до восьми країн. Сподіваюся, Словаччина стане дев’ятою», – заявив президент Азербайджану Ільхам Алієв на брифінгу після зустрічі.
– Міністерка економіки Словаччини Сакова зазначила, що Словаччина «докладе усіх зусиль для імпорту газу з Азербайджану до Словаччини, щоби ми могли диверсифікувати постачання та позбутися російського газу».
– Словаччина – одна з країн ЄС, які продовжують отримувати російський газ транзитом через українську ГТС.

11. Китай різко підняв тарифи на прямі залізничні вантажоперевезення до росії та білорусі.

– У середньому, ціни зросли на $500-800 і більше в залежності від станції відправлення.
– Зростання цін пов’язане зі зменшенням кількості вільних контейнерів у Китаї, а також з великими “пробками”, що виникли на кордонах з Китаєм.

Автор