Вісті з фронтів. 27.02.2024

Костянтин Машовець

Трохи відкладемо “роздуми про Авдіївку”, бо ситуація на фронті продовжує розвиватися досить динамічно.

1. Стратегічне командування противника продовжує реорганізацію системи бойового та оперативного управління військами на ТВД. Зокрема, для дій на Авдіївсько-Донецькому напрямку створене окреме угрупування військ під назвою “Центр”.

Це виглядає цілком логічно, бо до його складу увійшли війська (сили) 2-ї та 41-ї загальновійськових армій (ЗВА) + 90-а танкова дивізія зі складу Центрального воєнного округу. Смуга відповідальності старого УВ “Центр” (а це головним чином, Лиманський напрямок, де діють війська 20-ї та 25-ї ЗВА) увійшла до складу УВ “Запад”.

Але, думаю, це ще не кінець, бо після цієї реорганізації УВ “Юг” противника, а це переважно 8-а ЗВА, опинилось “розірваним” – одна його частина опинилась на Бахмутському напрямку, тут діють 2-й армійський корпус (АК) 8-ї ЗВА + 3-й АК, а решта сил – 1-й АК, 20-а та 150-а мотострілецькі дивізії (мсд) – частково на Авдіївському й головними чином на Новопавлівському напрямках (68-й АК).

Здійснювати управління силами УВ “Юг” у таких умовах, для противника буде вкрай важко. Очевидно, що в подальшому у сенсі реорганізації управління військами противник зробить одну з речей:

– Або передасть Бахмутський напрямок у склад УВ “Центр”.
– Або виділить його в окреме угрупування військ, залишивши у складі УВ “Юг” 8-у ЗВА та приданий 68-й АК.

2. На Лиманському напрямку командування противника, очевидно, замислилось над сенсом своїх подальших дій, бо, очевидно, темпи просування його ударних тактичних груп не забезпечують виконання навіть, найближчого завдання – витіснення підрозділів ЗСУ ЗА р. Чорний Жеребець.

Противник увів у бій по напрямках на Ямполівку та Терни зразу 5 полків (4 мотострілецьких\мсп та 1 танковий полк\тп), а саме, тут оперують підрозділи 283-го та 488-го мсп зі складу 144-ї мотострілецької дивізії (мсд) 20-ї загальновійськової армії (ЗВА) та підрозділи 31-го, 37-го мсп й 19-го тп зі складу 67-ї мсд 25-ї ЗВА.

Й тим не менш, наступ із темпом по 1-2 позиції відділень\спостережних пунктів (СП) за 1.5-2 доби явно не відповідає “заданим”. Більш того, в окремих випадках передові підрозділи ЗСУ контратакують та іноді відбивають втрачені раніше позиції відділень.

Як на мене, командування УВ “Центр” противника найближчим часом спробує змінити цю ситуацію на більш динамічну. Яким чином – покаже час.

3. На Бахмутському напрямку введення противником у бій 102-го мотострілецького полку (мсп) зі складу 150-ї мсд, очевидно, дозволило йому трохи наростити темп наступу у напрямку на м. Часів Яр., зокрема його підрозділи мали просування північно-східніше с. Іванівське, так само як і 1307-й мсп зі складу 6-ї мсд 3-го АК зумів просунутись у бік східної околиці с. Іванівське, північніше с. Кліщіївка.

Хоча мова йде про декілька ПВ та СП, але тенденція до погіршення ситуації з положенням передових підрозділів ЗСУ на цьому напрямку вже набула сталого характеру.

Окрім того, очевидно, що й полки 98-ї повітряно-десантної дивізії противника продовжують свої спроби наступати у бік “часіка” через с. Богданівка, а також північніше та південніше неї (217-й, 331-й та 299-й парашутно-десантні полки\пдп).

За певною інформацією, протягом минулої доби противник здійснив дві акцентовані спроби розвинути свій успіх. Зокрема, передові підрозділи 331-го пдп здійснили спробу прорватися в районі с. Богданівка – невдало, а 102-й мсп спробував пробитися у центральну частину с. Іванівське – також безрезультатно.

Тобто ситуація на Бахмутському напрямку вкрай ускладнилась – бої йдуть вже в обох селах – с. Богданівка та с. Іванівське. Очевидно, що якщо вона не стабілізується найближчим часом (а це навряд чи), цілком серйозно постане питання про подальше утримання нашими військами рубежу Кліщіївка – Андріївка, на який вони вийшли минулого року в результаті наступальних дій.

4. Тепер про Авдіївський напрямок.

Очевидно, після зайняття Авдіївського району оборони й відходу ЗСУ з м. Авдіївка та прилеглих районів командування противника прагне максимально “далі на захід” просунутись своїми ударними тактичними групами, аби створити умови для розвитку свого подальшого наступу. Цього було варто очікувати від ворожого командування.

Противник цілком розуміє, що якщо він зупиниться, то передові підрозділи ЗСУ закріпляться, побудують систему оборони, яку знову доведеться “прогризати” ціною значних втрат і ресурсів.

Про наявність\відсутність якихось “підготовлених рубежів” оборони ЗА Авдіївкою, на які нібито відійшли наші війська з Авдіївки, я нічого конкретного сказати не можу.

Але події кількох останніх діб свідчать скоріше про їх “проблемність”, ніж “підготовленість”. Адже, противник вже вийшов на рубіж Ласточкине – Сєверне й намагається просуватися далі. За певною інформацією, його передові підрозділи вже підійшли впритул до південно-східної околиці с. Орлівка.

Головним напрямком зусиль командування противника зараз на Авдіївському напрямку є, ймовірно, напрямок Орлівка – Новоселівка Перша, а також сумісний напрямок Степове – Бердичі. Тут діють його головні сили:

– 114-а окрема мотострілецька бригада (омсбр) 1-го АК;
– 35-а та 55-а омсбр 41-ї ЗВА;
– 15-а, 21-а та 30-а омсбр 2-ї ЗВА;
– у якості передового ешелону використовуються принаймні 2 зведених тактичних загони 24-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП).

Допоміжні активні дії південного угрупування противника в районі Тоненького та Первомайського, де діють 110-а та 1-а омсбр противника, підсилені 87-м стрілецьким полком (сп) та 10-м тп 20-ї мсд противника, цьому також сприяють.

* * *

Ну й на завершення підсумок.

Я не випадково у сьогоднішньому огляди акцентував увагу саме на Бахмутському та Авдіївському напрямках, а також розповів про створення окремого “нового” УВ “Центр”.

Яскраве виражене прагнення противника вийти у район м. Часів Яр та вийти “після Авдіївки” на рубіж Новоселівка Перша – Новопокровське, очевидно, свідчить про його певні наміри в оперативному сенсі.

Я би готувався найближчим часом до оборони м. Торецьк.


Олександр Коваленко

Купянск

В последние дни повышенное внимание стало снова уделяться Купянску, хотя в этой локации ситуация всегда была стабильно тяжёлая, а системные наступательные действия ведутся с конца мая-начала июня 2023.

В целом, в настоящее время РОВ пытаются вести наступательные действия в направлении Синьковки силами 25-й и 138-й ОМСБр 6 ОВА, а также в северо-восточном направлении Табаевки, применяя ресурс 15-го МСП при поддержке 1 ТП 2-й МСД 1 ТА. Все действия безуспешны.

Также на Купянском направлении российская тактическая авиация регулярно применяет КАБ, а именно, удары наносились за прошедшие сутки по Вельче (3 КАБ) 15 км от границы, Купянску (8 КАБ), Кондрашовка (около 6 КАБ) и Кишваревке (4 КАБ).

В целом, на Купянском направлении концентрируется ГВ «Запад», состав которой на сегодняшний день представляет собой:

Личный состав – более 80 тыс л.с;
Танки – 1 100 ед;
ББМ – до 2 тыс;
Ствольная артиллерия – более 900 ед;
РСЗО – около 300 ед.

Прирост ГВ «Запад» отмечается после того, так высвободился ресурс в районе Авдеевки, на протяжении последней недели из ГВ «ЮГ» часть людской и механизированной компоненты перекочевала в данную зону.

То есть то, о чём говорилось ранее, реализуется на глазах, РОВ насыщает ГВ «Запад» для усиления давления на Купянск. Очевидно, что при этом в зоне ответственности ГВ «Юг» возможности у них уменьшатся.

Важный момент для понимания ситуации заключается в том, что с начала месяца РОВ не увеличили свой контингент в Украине, а впервые за долгое время он уменьшился на 2 тысячи. Напомню, что до того они регулярно насыщали людской компонентой свою группировку за счёт мобилизации, то есть могли выводить прирост не просто в ноль компенсации потерь, но тем более в плюс. Сейчас же наблюдается уже месяц спад.

А потому, когда где-то прибывает, кое-где убывает.
Наблюдаем!

* * *

Авдеевка

В районе Авдеевки РОВ, пользуясь дефицитом боеприпасов СОУ, продолжают продвижение с целью создания вокруг города буфера безопасности. Буфер безопасности для РОВ в Авдеевке может охватывать полукруг через село Степовое, Бердичи, Семёновка, Орловка, Тоненькое и Северное.

Силы и средства РОВ на этом участке распределены следующим образом:

Орловка – с востока и юго-востока населённый пункт штурмуют подразделения 114-й ОМСБр 1 АК, 35-й, 55-й ОМСБр 41 ОВА, 21-й, 30-й ОМСБр 2 ОВА, а так же24 ОБр СПП;
Степовое-Бердичи – 30-я, 15-я ОМСБр 2 ОВА;
Северное – 87 СП, 1-я ОМСБр 1 АК, 10 ТП 20 МСД.

Ожидалось, что после захвата Авдеевки РОВ займутся перегруппировкой и восстановлением сил. Вместо этого они не стали компенсировать потери, понесённые за время наступления на город, а продолжили продвижение, пользуясь окном возможностей – дефицитом артиллерийских боеприпасов СОУ.

Кроме того, россия продолжает активно применять тактическую авиацию. В частности, по Орловке за прошедшие сутки было осуществлено до 30 сбросов КАБ, по Тоненькому – до 20. Авдеевская локация остаётся в вопросах применения КАБ одной из наиболее интенсивных. В условиях недостаточной артиллерийской компоненты, эшелонированной обороны, а также противодействия КАБам у россиян сохраняется инициатива по продвижению как минимум в пределах так называемой буферной зоны.

 

Фото: 37 окрема бригада морської піхоти

Автор