Порошенко оголосив план захисту бізнесу (відео, презентація)

Держава має працювати з бізнесом як з партнером, а не влаштовувати силові «маски-шоу» без рішень судів – про це під час брифінгу сказав Петро Порошенко. Він зауважив, що інвестклімат треба рятувати не ситуативними рішеннями РНБО, а системними змінами.

«Наша команда пропонує суспільству «План невідкладних дій для захисту інвестицій і бізнес-клімату в Україні». Це комплексний документ. Я сподіваюся, що ті пропозиції, які зараз виносяться на обговорення і учасниками бізнес-спільноти і бізнес-омбудсменом, і бізнесовими асоціаціями, принесуть набагато більш системний результат, ніж рішення Ради Національної безпеки і оборони», – зазначає Порошенко.

«Перше – перезавантаження Бюро економічної безпеки за зразком, як ми формували НАБУ, САП і Вищий антикорупційний суд. Має бути ретельний міжнародний і громадський контроль. Має бути комісія, яка буде сформована за участі іноземних експертів, які матимуть право вирішального голосу і право вето на кандидатури. І має бути громадська рада доброчесності, через яку пройдуть переатестацію всі працівники БЕБ. Без перезавантаження не буде ні ефективної роботи БЕБ, ні довіри до БЕБ, ДБР та інших. Довіра – це ключове», – наголосив Порошенко.

«Друге. Для чого створювався БЕБ? Для того, щоб СБУ, Нацполіція, ДБР, всі – від пожежників до Офісу Генпрокурора – не могли на гарматний постріл наблизитися до бізнесу. Всю інформацію, яку вони виявляють, вони мали передавати в нову структуру. Тому треба забрати право по не своїй підслідності Офісу генпрокурора, СБУ, Нацполіції, ДБР та інших органів порушувати, реєструвати і розслідувати такі провадження», – говорить п’ятий Президент.

«Це треба врегулювати законом. Все, що у вас є, передайте в БЕБ, а БЕБ несе відповідальність. Слідчий суддя, до якого прийшло клопотання не по підслідності, не має права давати дозвіл розглядати справу, дозвіл на проведення обшуків, виїмки, дозвіл на запобіжний захід, дозвіл на будь що», – додає Порошенко.

«Наступне. Всіх силовиків, всі правоохоронні і контролюючі органи треба позбавити права і можливості зупиняти бізнес, тому що ви завдаєте суттєвих збитків. Категорично заборонити арештовувати грошові кошти на рахунках підприємств. Є Конституція, і ви можете конфіскувати, коли є рішення суду. А арештом грошових коштів ви унеможливлюєте роботу суб’єкта господарювання», – зауважує Петро Порошенко.

За його словами, не можуть накладатися арешти на майно або на кошти безстроково. «Якщо до 2-х місяців є запобіжні заходи щодо обмеження волі або застави – так само на 2 місяці, не більше, накладається арешт на майно і активи. Якщо треба продовжувати, йдіть далі до суду і показуйте свої аргументи. У нас є випадки, коли на 4-5-7 років наклали арешти, і потім нічого не роблять, не проводять слідчих дій, а активи інвесторів заарештовані», – обурюється Порошенко.

«Наголошуємо: більше ніяких обшуків, вилучень, затримань в рамках 208 статті, тобто це коли є негайна необхідність, вони можуть діяти без рішення суду. Стаття 208 – це лише про злочини проти особи, мається на увазі вбивство, зґвалтування, якщо людина затримується безпосередньо на місці злочину. Або злочини проти держави, тероризм, де теж людина затримується на місці злочину. Якщо у вас є обґрунтовані підозри – до суду, отримуйте ухвалу. Це 100% норма європейського законодавства», – зауважує Порошенко.

Він також переконаний: розмір застави для економічних справ не може перевищувати розмір інкримінованої шкоди. «Якщо підозрюється, що людина завдала шкоду на 5 мільйонів, розмір застави не може перевищувати 5 мільйонів. Бо якщо навіть людина, підозрюваний або затриманий, не дотримається умов запобіжного заходу і десь втече, то держава, конфіскувавши заставу до державного бюджету, одразу компенсує всі витрати», – пояснює Порошенко. За його словами, підприємці мають отримати право резервувати суму інкримінованих збитків на спеціальному депозиті, а справи мають розглядатися як господарські у господарських судах.

А силовики та судді, які порушують закони, мають нести відповідальність, переконаний Петро Порошенко. «Якщо рішення скасоване судом вищої інстанції або Верховним судом – це підстави для дисциплінарного стягнення і з прокурорів, і з суддів. Якщо рішення скасоване і присуджене рішення Європейського Суду з прав людини – гарантовано з твоєї кишені вилучалася компенсація державному бюджету, а для суддів була безумовна підстава для звільнення з посади», – зазначає Порошенко.

«Тоді наступного разу, коли пролунає з високого кабінету телефонний дзвінок з вимогою заарештувати з безпрецедентною заставою, без будь-яких підстав, і суддя буде стояти в позиції «чого бажаєте», то у судді з’явиться позиція – я не хочу в майбутньому бути звільненим або платити з власної кишені шкоду», – вважає Петро Порошенко.

«Саме бізнес створює робочі місця, сплачує податки, за рахунок яких ми утримуємо Збройні Сили України. Бо за рахунок зовнішньої фінансової допомоги ми не маємо права витрачати це на фінансування Збройних Сил. А бізнес ще в абсолютній більшості, так само як український народ, волонтерить і допомагає армії», – наголошує Порошенко.

«Але справа не тільки в бізнесі. Сьогодні 98% українців живе надіями на майбутнє членство України в ЄС та НАТО. Тому ми запрошуємо всіх до дискусії. Відповідні матеріали з текстами і проектами рішень будуть надіслані всім зацікавленим особам. Я запрошую бізнес до компетентного, професійного, державницького, патріотичного діалогу, щоб ми захистили європейський вибір України», – резюмує п’ятий Президент.

Джерело

 

Ніна Южаніна: рішення РНБО щодо бізнесу означає, що закон в Україні не працює

Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна під час брифінгу заявила, що рішення РНБО про невідкладні заходи забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану це явка з повинною, яка свідчить – закон в Україні не працює.

«Не можна замінити зустрічами за ініціативи Генерального прокурора виконання законів, тому що після цього рішення був круглий стіл, де нібито знову намагалися врегулювати в ручному режимі якісь питання і знову пообіцяти щось бізнесу», – нагадала Южаніна.

Вона наголошує: необхідно терміново перезавантажити Бюро економічної безпеки: «це те, що має країна обов’язково виконати для того, щоб не всі правоохоронні органи здійснювали перевірки і приходили до бізнесу, а справді працював один єдиний орган. Це перший крок, і ми маємо в перший день засідання парламенту приймати вже підготовлену зміну для того, щоб справді провести конкурсний відбір із залученням іноземних спеціалістів», – говорить Южаніна.

Вона наголошує: співробітники БЕБ мають проходити кваліфікаційний відбір чи оцінку комісією і громадською радою. «Це нам дасть можливість очиститися від великої кількості працівників, які просто перекочували з СБУ, податкової міліції. Серед них можливо є спеціалісти, але вони мають продемонструвати це, пройти через ці жорна для того, щоб довести, що вони відповідають професійним вимогам, які пред’являються до новоствореного органу», – говорить Южаніна.

Народна депутатка також пояснила, що БЕБ має бути органом, який аналізує економічні ризики, збирає інформацію, і тільки на основі такого аналізу ініціює ті чи інші дії щодо підприємців. «Тобто до відкриття кримінального провадження БЕБ має зібрати достатньо доказів і інформації і не діяти абияк. І тоді не треба буде проводити обшуки, як зараз проводяться, приходять на підприємства, вивертають все зі столів керівництва, менеджерів підприємства для того, щоб щось знайти», – пояснює депутатка.

Вона зауважила, що «маски-шоу» повертають Україну у часи Януковича: «ми повернулися до 2013 року. Тому що з цим боротися насправді важко, перебудувати роботу правоохоронців важко. Але ми ж змогли це зробити. І зараз так швидко поламали роботу, яка налагоджувалася, яка буда спрямована на розуміння і на дуже інтелігентне, дружнє відношення до бізнесу. Бізнес і держава – це дві сторони, які тримають взагалі весь державний устрій», – вважає Ніна Южаніна.

«Тому коли ми говоримо, якою має бути інституціональна зміна роботи БЕБ, то вони мають запровадити єдину, унікальну методологію, яка забезпечує економічну безпеку, якою користується БЕБ, податкова і митниця. Тому що це три органи, які залишаться у роботі з платниками податків. І цю методику має знати бізнес, не треба нічого хавати від бізнесу. Не треба робити такі заходи, щоб потім ударити в спину бізнесу. Бізнес – партнер держави», – переконана Южаніна.

«Такі майданчики, ради, де присутні представники бізнесу – це якісь консультаційні розмови, поради, напрацювання на майбутнє, але точно це не вирішення величезних проблем, які сьогодні є щодо тиску на бізнес. Тому я закликаю всіх силовиків набратися сили волі і всупереч усьому виконувати норми Кримінально-процесуального кодексу. Якби у нас працювала правова держава, то те, що є на сьогодні, вже б не відбувалося», – резюмує Ніна Южаніна.

Джерело

Автор