Санкції на часі. 25.01.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 25.01.2024.
1. Росія втратила найбільший офшор у Європі: банки Кіпру закрили рахунки 82% клієнтів із рф.
– Банки Кіпру в період з 2014 по 2022 роки закрили рахунки 82% клієнтам із рф.
– Обсяг «вигнаних» з Кіпру коштів оцінюється в 43,5 млрд євро. На Кіпрі роками відмивалися сумнівні гроші російського походження, і була програма «золотих паспортів», за допомогою якої громадянство Кіпру видавалося за інвестиції в економіку республіки.
– Влада Кіпру навесні розпочала розслідування російської присутності на острові, відкривши загалом 29 справ після того, як США та Велика Британія у квітні ввели санкції проти 13 фірм та осіб, викритих у приховуванні активів олігархів.
2. У росії рекордно за 13 років злетіли ціни на труни.
– За 2022-23 рр. середня ціна виготовлення труни в країні підскочила на 22,2%.
– У перший рік війни труни подорожчали на 15,82%, а минулого року ще на 5,55%.
– В результаті накопичене за останні три роки зростання стало рекордним за минулі 13 років: порівняний стрибок цін — на 40% — офіційна статистика востаннє фіксувала в 2008–10 роках.
– Водночас із двозначною швидкістю дорожчає «риття могил». Минулого року зростання цін на цю послугу досягло 11,25% і стало максимальним за весь час доступної статистики (з 2016 року).
3. У росії нестача кадрів у промисловості встановила новий рекорд.
– У січні 2024 року рекордні 47% керівників промислових підприємств вказали на нестачу кваліфікованих кадрів.
– Цей рівень кадрового дефіциту став найвищим за історію проведення опитувань з 1996 року.
4. США збільшать виробництво збагаченого урану для зниження залежності від рф.
– Для цього планується виділити близько $2,2 млрд, повідомила помічник глави Міністерства енергетики Сполучених Штатів Кетрін Хафф.
5. Комітет Сенату США підтримав законопроєкт щодо конфіскації російських активів.
– Комітет Сенату США схвалив законопроєкт, який допоможе створити умови для конфіскації російських активів і передачі їх Україні для відновлення, повідомляє Reuters.
– Зазначається, що 20 членів комітету підтримали “Акт з відновлення економічного процвітання та можливостей (REPO) для українців”.
– У випадку якщо законопроєкт пройде повне голосування в Сенаті та Палаті представників і буде підписаний президентом Байденом, це відкриє шлях до першого в історії захоплення Вашингтоном активів центрального банку країни, з якою він не перебуває у стані війни.
6. Організація Об’єднаних Націй підтвердила, що відкрила рахунок у російському банку, оскільки західні санкції ускладнили використання звичайних платіжних каналів.
– Рахунок було відкрито ще 2022 року, зараз його використовують для отримання обов’язкових і добровільних внесків у цю міжнародну організацію, повідомив представник ООН.
– Зокрема, таким чином організація отримує членські внески від трьох російських банків до програми кліматичного фінансування ООН.
7. НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни світового лідера у сфері виробництва зварювального обладнання та матеріалів – американсько-шведську компанію Elektriska Svetsnings-Aktiebolaget (ESAB).
– Компанія принципово залишається в рф, утримує там заводи та постачає свої товари через систему державних закупівель російському “Газпрому”.
– У червні 2022 року компанія офіційно оголосила про продовження роботи у росії та необхідність наростити виробництво, а також розширити локальний асортимент продукції, що там випускається.
8. Королівський дім Швеції виключив виробника шоколаду Marabou зі свого списку постачальників, оскільки його власник компанія Mondelez потрапила до чорного списку НАЗК через діяльність в росії.
– Наприкінці минулого року було прийнято рішення припинити дію наказу, згідно з яким продукції компанії Marabou надавався титул “постачальник Королівського двору Швеції”.
– Минулого року кілька магазинів прибрали продукцію Marabou зі своїх полиць, а низка організацій вирішили бойкотувати компанію.