Вісті з фронтів. 18.12.2023
1. Командування противника на Бахмутському напрямку, очевидно, прагне за будь-яку ціну відновити положення західніше та південно-західніше міста.
З цією метою воно додатково ввело у бій по напрямку на с. Іванівське підрозділи 11-ї окремої десантно-штурмової бригади. А також задіяло північніше с. Богданівка додаткові підрозділи 200-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр).
Протягом приблизно 2-х минулих діб противнику вдалося на цих напрямках захопити один ВОП (взводний опорний пункт) та витіснити наші передові підрозділи принаймні з 3-х позицій відділення, ще дві такі позиції противни розбив вогнем артилерії.
В свою чергу, південніше міста (північніше та східніше Кліщіївки та східніше та південніше Андріївки) противник, очевидно, повністю задіяв у атакуючих\штурмових діях майже всі підрозділи 72-ї омсбр. Однак, на цих ділянках добитися успіху не спромігся. Навпаки, північніше Кліщіївки був вимушений відійти з однієї з передових позицій.
Бої на цьому напрямку носять вкрай жорсткий і впертий характер, обидві сторони постійно атакують\контратакують одна одну, ситуація дуже динамічно змінюється.
2. Різко загострилась ситуація в районі с. Новомихайлівка.
Після просування передових підрозділів противника по напрямку Мар’їнка – Георгіївка противник отримав можливість організувати наступ на позиції ЗСУ в районі Новомихайлівки з північного напрямку. Що його командування й поспішило зробити силами підрозділів 33-го та 255-го мотострілецьких полків 20-ї мотострілецької дивізії (мсд) 8-ї загальновійськової армії (ЗВА).
В свою чергу, одночасно з цим противник прагне силами підрозділів 39-ї омсбр зі складу 68-го АК пробитися з боку с. Степне та с. Солодке також у бік Новомихайлівки, але з півдня та південно-східного напрямку.
Зараз бої там тривають на ближніх підступах до с. Новомихайлівка, але, очевидно, найближчим часом противник з великою долею ймовірності атакує позиції ЗСУ по загальній дирекції Побєда – Костянтинівка, вздовж дороги Мар’їнка – Вугледар, аби зайти у тил та лівий фланг тактичній групі ЗСУ, яка обороняється в районі с. Новомихайлівка.
Але у загальному сенсі очевидно, що головною метою противника (на оперативному рівні) у районі південніше та південно-західніше м. Донецьк є повна ліквідація Вугледарського плацдарму ЗСУ. Саме в такому контексті варто розглядати наполегливу активність військ противника в районі Мар’їнки, в районі с. Шевченкове та Павлівка.
Командування противника створює собі попередні зручні умови для повторення в районі Вугледару Бахмутського та Авдіївського “сценарієв”. Тобто просувається на флангових напрямках по відношенню до основного плацдарму (району оборони) ЗСУ. Очевидно, головні події в подальшому будуть розвиватися навколо дороги, яка веде з Мар’їнки на Вугледар через с. Костянтинівка.
3. На Токмацькому напрямку командування противника продовжує докладати зусиль, аби максимально звузити по фронту вклинення ЗСУ у першу позицію свого головного рубежу оборони.
Для цього воно використовує цілком очевидну методу – “тиск на флангах” українського вклинення, переважно частинами та підрозділами двох своїх десантно-штурмових дивізій (дшд) – 7-ї та 76-ї, в той час як підрозділи 42-ї мсд та 136-ї омсбр 58-ї ЗВА ведуть фронтальні сковуючи дії.
На практиці це виглядає наступним чином:
– Передові підрозділи 234-го та 237-го десантно-штурмових полків (дшп) 76-ї дшд намагаються атакувати передові підрозділи ЗСУ по напрямку Копані – район північніше Роботине (мали певний успіх – просунулись на 800 метрів).
– В свою чергу, передові підрозділи 56-го дшп 7-ї дшд (очевидно, при підтримці 108-го дшп ціє ж дивізії) спромоглися, ймовірно, ліквідувати загрозу позиціям російських військ на північно-західній околиці с. Вербове, просунувшись на 400 метрів північніше цього населенного пункту. Ймовірно, українські війська не втримали контроль над відм. 140 північніше села й були вимушені відійти у західному напрямку.
– В той же час в рамках забезпечення цих активних дій противника на флангах 71-й мсп 42-ї мсд організував серію атак північно-західніше с. Новопрокопівка, а 108-й дшп, забезпечуючи дії свого сусіда (56-го дшп) південніше, атакував передові позиції ЗСУ південно-східніше с. Новопокровка.
В ідеалі, командування противника прагнуло би прорватися в район Успенської Балки з заходу та сходу й на тому повністю покінчити з українським вклиненням в його систему оборони на Токмацькому напрямку.
Але я не думаю, що у командуванні УВ противника “Запорожье” засіли виключно безнадійні мрійники й вони всерйоз розглядають таку можливість. Особливо тоді, коли у цього УВ для такого роду результату об’єктивно не вистачає сил і засобів.
Більше того, як на мене, то й в українського командування на цьому напрямку на даний час є цілий набір (прайс) рішень, які могли би дуже швидко нівелювати ці агресивні наміри противника, причому достатньо боляче для нього.
Ключове питання полягає в тому, наскільки російське командування адекватне та тверезе в оцінці поточної ситуації на даному напрямку?
* * *
Додаток. Щодо атаки на авіабазу (АБ) Морозовськ у Ростовській обл.
Ця АБ є місцем дислокації 559-го “гвардейского” бомбардувального авіаполку (бап) зі складу 1-ї змішаної авіаційної дивізії 4-ї армії ВПС та ППО Південного воєнного округу (ПвдВО).
Полк був сформований (відновлений) у 2013 році на базі 5-ї авіагрупи, до складу якої свого часу увійшли штатна техніка (бомбардувальники типу Су-24, Су-24М) та особовий склад 959-го та 722-го бомбардувальних авіаполків.
Протягом 2013-2015 років 559-й бап отримав для переозброєння, за одними даними, 36 літаків типу Су-34, за іншими – 34 одиниці, зведених у 3 авіаескадрильї.
У березні нинішнього року пуйло присвоїло цьому полку звання “гвардейский”. Мабуть, за ефективне вбивство сирійських та українських мирних громадян.
Дана частини активно задіяна російським командуванням у збройній агресії проти України. Сама АБ, а також особовий склад та штатне ОВТ використовуються противником для авіаційного ураження цілей та об’єктів, зокрема завдання БШУ по позиціях ЗСУ в Донецькому операційному районі (ОР).
На момент нанесення удару ЗСУ по АБ Морозовськ там знаходилось:
Су-34 – 23 одиниці,
Су-27\30 – 8 одиниць.
За результатами об’єктивного контролю результатів удару фіксується ушкодження принаймні 2-х одиниць авіатехніки противника (тип не уточнюється) та 2-х одиниць аеродромного та радіотехнічного обладнання АБ.
Більш детальна інформація щодо результатів нанесення ЗСУ удару по АБ противника Морозовськ, очевидно, стане доступною через певний час.
На даний момент росіяни розглядають серед інших версій та причин цього удару й “возможность наведения и корректирования вражеских ударных БПЛА специальными диверсионными группами противника”.