Оборона країни та місцеві бюджети

Олександр Погребиський

Ви знаєте, мої шановні, Вас насправді дуже гарно продовжують… маніпулювати вами.

Центральні органи влади ніколи не скажуть вам правду про місцеві бюджети, бо їм вигідно скидати відповідальність із себе та переводити її на місця, особливо там, де вони не контролюють місцеву владу.

Я вчергове спокійно спробую пояснити, як завжди отримаю купу незрозумілих дискусій в коментарях, але нехай…

Так склалося, що законодавець, тобто центральні органи влади, не передбачили в місцевих бюджетах функцію «Оборона», вони її передбачили в центральному бюджеті і саме за цей напрямок зробили себе єдиними відповідальними. Тому, коли вам кажуть, що якесь ОТГ або місцева рада зажрані уроди і не заклали кошти на оборону, вами маніпулюють і брешуть, просто хтось хоче зняти з себе відповідальність і перенести її на інших, використовуючи більшість підконтрольних медіа.

Чи звертаються органи місцевого самоврядування щодо змін у законодавстві, які б дали їм змогу в законний спосіб збільшити витрати місцевих бюджетів на оборону? Так, звертались, я навіть вам більше скажу, в профільному комітеті навіть законопроекти лежать, розгляд та прийняття яких дозволить, наприклад, у Києві створити комунальне підприємство, яке буде виготовляти fpv-дрони і просто передавати їх на ЗСУ, але так як подібна діяльність комунальних підприємств неможлива згідно чинного законодавства, в тому числі і моя ініціатива неможлива.

Тепер питання, чому влада з монобільшістю не вирішує це питання на своєму рівні? Бо вийде незручна ситуація, коли умовний мер буде тисячами передавати fpv або мавіки, або інші необхідні для оборони речі, то виникнуть питання до центральної влади. А це не потрібно, бо тактика, яка потрібна там, описана мною вище.

Далі. Міста наразі законно можуть і роблять субвенції (переведення коштів із бюджету) на рахунки в/ч, які зареєстровані на території їх ОТГ, але за запитом цих в/ч. Ви спитаєте, чому так мало, тому що у в/ч є проблеми з процедурою погодження використання подібних коштів у своїй структурі (знову питання до центральної влади), про що прямо говорять на спільних зустрічах. Також є деякі проблеми з організацією закупівель у самих в/ч (теж питання до центральної влади).

І враховуючи вище викладене, так, шановні, Ух і АХ, але законодавець передбачив, що міські та бюджети ОТГ не мають статті витрат «оборона», законодавець передбачив, що міста – це комунальна інфраструктура, транспорт, дороги й інша міська та сільська інфраструктура. Так, у звʼязку з воєнним станом є норма субвенцій, але через складність використання цих коштів самими в/ч ця норма є не досить ефективною, і так, законодавець за вже майже 2 роки війни не зробив жодної зміни, хоча має на це всі повноваження та можливості. Чому так відбувається я описав вище.

Пост для тих, хто дійсно хоче розібратись в суті питання.

Автор