Вісті з фронтів. 26.09.2023 (відео)
Мені тут задавали окремі питання щодо деталей, пов’язаних із певними особливостями поточної ситуації на різних ділянках і напрямках фронту, тож відповідаю.
1. Щодо армійської авіації противника, яка діє по напрямку Крим – Херсон та Крим – Токмак.
Противником на цих напрямках (головним чином на авіабазах півострова Крим) розгорнуте угрупування армійської авіації (вертольотів і літаків штурмової авіації) у наступних обсягах:
– вертольотів – до 65 одиниць (з них ударних\вогневої підтримки – 33) + до 11-12 одиниць штурмовиків типу Су-25.
Авіабаза (АБ) Джанкой (основний “хаб”):
– Ка-52 – 12 одиниць,
– Ми-28 – 9,
– Ми-24\35 – 4,
– Ми-8\17 – 19.
АБ Кіровське:
– Ка-52 – 1,
– Ми-24\35 – 2,
– Ми-8\17 – 5.
АБ Кача:
– Ми-8\17 – 5.
АБ Стрілкове:
– Ка-52 – 3,
– Ми-28 – 2,
– Ми-8\17 – 3.
АБ Гвардійське:
– тут зосереджено штурмовий компонент (авіагрупа) до 12 одиниць Су-25.
Окрім цього на оперативних аеродромах “підскоку” (Бердянськ, Мелітополь, Чаплинка) діє передова група армійської авіації противника, яка не має сталого складу, але десь у обсязі до 15-16 “бортів”:
– Ка-52 – до 7 одиниць,
– Ми-24\35 – 3-4 одиниці,
– Ми-8\17 – 4.
2. Щодо угрупувань військ (УВ) противника, розгорнутих на північно-східному та північному стратегічних напрямках.
УВ зс рб (вздовж північного кордону):
– 2 десантно-штурмових батальйони (дшб) 38-ї окремої десантно-штурмової бригади (одшбр) – відповідно район с. Ужово і район м. Пінськ у Брестській обл. та райони с. Лельчици, Брагин, Зябровка-2 у Гомельській обл.;
– 2 зведених тактичних загони 5-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП) – район с. Іваново у Брестської обл. та с. Приболовичи Гомельської обл.);
– зведена тактична група (ТГр) 51-ї артилерійської бригади (абр) – район південніше м. Гомель, до 1 реактивної артилерійської батареї (реабтр) зі складу 338-ї реактивної артилерійської бригади.
Загалом, це приблизно 1.7 -1.8 тисяч військовослужбовців зс рб, причому переважно зі складу їх мобільного компоненту.
На території республіки Білорусь продовжує перебувати зведений загін зі складу колишньої пвк вагнер у кількості приблизно до 800-850 найманців – район с. Цєль, Могилівської обл.
Командуванням противника також на північно-східному стратегічному напрямку з метою військового впливу на прикордонні райони України й таким чином недопущення перекидання сил і засобів ЗСУ в райони активних та інтенсивних бойових дій розгорнуто три угрупування військ, відповідно – УВ “Курск”, УВ “Брянск” та найбільш потужне з них УВ “Белгород”, зокрема:
УВ “Брянск” (командний пунк\КП розгорнутий в районі м. Стародуб):
– підрозділів рівня батальйон – 13, із них мотострілецьких та повітряно-десантних – 6, окремих стрілецьких, в основному зі складу територіальних військ та мобілізаційного резерву – 7;
– зведених тактичних загонів – 3, з них штурмових – 2, спеціального призначення – 1;
– дивізіонів польової артилерії (ПА) – 1;
– окремих батарей ПА та реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 9, з них самохідно-артилерійських батарей (сабтр) – 3, гаубичних артилерійських батарей (габтр) – 4, реактивних артилерійських батарей (реабтр) – 2, вогневі підрозділи ПА противника з відповідними засобами управління та розвідки\корегування частково зведені у тактичні групи (ТГр) ПА.
Загальна чисельність особового складу – 7.3-7.5 тисяч в\сл.
УВ Курск (КП розгорнутий у районі м. Рильськ):
– мотострілецьких полків (мсп) ТрВ – 2;
– батальйонів – 11, із них мотострілецьких, танкових, повітряно-десантних і десантно-штурмових – 5, окремих стрілецьких ТрВ\МР – 6;
– дивізіонів ПА – 1;
– окремих батарей ПА та РСЗВ – 12, із них зведених артилерійських тактичних груп – 1, сабтр – 1, габтр – 3, реабтр – 2, протитанкових артилерійських батарей (птабтр) – 4, мінометних батарей\мінбатр (120-мм) – 1;
– окремих вогневих взводів – 2, з них мінометних – 1, реактивних артилерійських -1.
Загальна чисельність особового складу – понад 9 тисяч в\сл.
УВ Белгород (КП розгорнутий в районі с. Борисівка):
– мотострілецьких полків – 1;
– батальйонів – 17, із них мотострілецьких – 9, окремих стрілецьких ТрВ\МР – 8;
– артилерійських дивізіонів – 5, із них окремих гаубичних артилерійських дивізіонів (огадн) – 1, окремих протитанкових артилерійських дивізіонів (оптадн) – 4;
– окремих батарей ПА – 22, з них сабтр – 4, габтр – 7, реабтр – 2, птабтр – 8, окрема мінбатр – 1;
– зведених тактичних загонів – 4, з них 2 – штурмових, 2 – СпП.
Загалом чисельність о\с – до 12 тисяч в\сл.
У зв’язку із вище зазначеним варто відзначити певні особливості угрупувань військ противника, розгорнутих на цьому напрямку:
– Їх кількісний та якісний склад свідчить про відсутність у них наступального потенціалу.
– У цьому сенсі вони адаптовані саме для дій\протидії у прикордонні як українському так і у власному (значна складова ПА, включаючи пт-засоби та наявність підрозділів СпП і штурмового призначення).
– Головне завдання цих сил і засобів противника, очевидно, залишається незмінним – скувати якомога довше й більше сил ЗСУ шляхом вогневого та диверсійного тероризування нашої прикордонної смуги.
– Очевидно також, що командування противника намагається виконати це завдання на вказаних напрямках мінімально-необхідною кількістю власних сил й засобів.
– Разом з тим не викликає сумніву й той факт, що російське командування на цьому напрямку продовжує допускати можливість активних інфільтраційних дій на свою територію проксі-формувань ЗСУ типу РДК чи Легіона СР.
Це стає ще більш наявним, якщо накласти на ці вже розгорнуті суто військові формування угрупування сил і засобів “федеральной службы войск национальной гвардии” (фсвнг) (Россгвардия) та “пограничных войск фсб рф”. Або зважити на продовження процесу формування у прикордонних областях рф місцевою владою різноманітних парамілітарних формувань “самооборони” з числа місцевих мешканців.
На фото: 18 окрема бригада армійської авіації ЗСУ. Фото: Костянтин і Влада Ліберови