Вісті з фронтів. 02.06.2023

Костянтин Машовець

“Заходите к нам на Купянский огонёк”, або Як у росіян “хочеться і колеться”…

Останнім часом ряд моїх читачів у коментах і запитаннях висловили зацікавленість щодо подальших перспектив розвитку ситуації на Куп’янському (а для нас на Сватівсько-Старобільському) напрямку. Тобто щодо подій, які відбуваються у північній частині Луганської області України.

Тож, думаю, варто сьогодні спробувати оцінити спроможності та можливості противника щодо ведення ним активних бойових дій на цьому напрямку.

Отже, почнемо…

1. На сьогоднішній день Куп’янський напрямок є місцем докладання головних зусиль угрупування військ (УВ) противника “Запад”. З цією метою він зосередив тут відповідні сили та засоби, зокрема:

– окремих мотострілецьких бригад\ бригад морської піхоти (омсбр\бр МП) – до 3,
– мотострілецьких-танкових полків (мсп\тп) – до 10,
– мотострілецьких полків територіальних військ (мсп ТрВ) – до 11,
– окремих мотострілецьких батальйонів територіальних військ (омсб ТрВ) – до 5,
– зведених тактичних загонів (до батальйону кожний) системи БАРС – до 2,
– зведений штурмовий загін пвк (до батальйону) – 1.

Також в якості резерву “першої черги” на даному напрямку противником розгорнуто до 2-х мсп + 1 так званий “резервний стрілецький полк” (який використовується переважно у якості “перевалочно-распределительной” бази для маршового поповнення Західного воєнного округу (ЗВО). Це угрупування нараховує:

– особового складу (о\с) – під 49 тисяч (48 969) військовослужбовців (разом з резервним компонентом),
– до 395-400 танків (включно з тими, що перебувають на ремонті та відновленні, таких принаймні до чверті),
– до 406 ББМ (це ще за найоптимістичнішими оцінками, є данні, що ББМ у противника на цьому напрямку взагалі меньше 350 одиниць),
– до 426-430 одиниць артилерійських систем калібром 100-мм і вище,
– до 110 установок РСЗВ,
– до 8 мобільних пускових установок (ПУ) оперативно-тактичних та тактичних ракетних комплексів (ОТРК\ТРК).

Звісно, що не все з цього переліку зосереджено та розгорнуто саме на Куп’янському напрямку (частина знаходиться або в резерві, або на “відновленні та ремонті”), але, скажімо так, його значна (більша) частина перебуває саме тут.

Всі ці формування противника відносяться, в основному, до складу об’єднань ЗВО 1-ї гвардійської танкової армії (гв. ТА) та 20-ї гвардійської загальновійськової армії (гв. ЗВА), посилених окремими частинами та підрозділами 6-ї ЗВА.

Тут можливо зустріти частини та підрозділі зі складу 2-ї мотострілецької дивізії (мсд), так, та сама “Таманська”, 47-ї танкової дивізії (тд), окремої 27-ї мотострілецької бригади (омсбр), а також окремі підрозділи 4-ї “Кантемирівської” тд та 3-ї мсд. Також в тих краях обретаються окремі підрозділи зі складу 6-ї ЗВА (наприклад, пара батальйонів 25-і омсбр).

Коротше кажучи, “елітний” ЗВО зі своїми “елітними” (я би навіть визначив, як “придворними”) дивізіями. І хоча після майже півтора року війни вся ця “елітність” з’єднань і частин цього округу, скажімо прямо, “немного поблекла” внаслідок, м’яко кажучи, не зовсім вдалих наступів на Київ, Чернігів, Харків та Суми, а потім і на Слов’янськ, основна частина військ ЗВО продовжує зберігати певну боєздатність.

2. Тепер щодо напрямків і ділянок у цій смузі, де противник останнім часом виявляв свою активність:

– Гряніківка – Дворічна,
– Масютівка – Голубівка,
– Лиман Перший – Синьківка,
– Ягідне – Кислівка,
– Ягідне – Іванівка.

Також противник достатньо активно намагається діяти в районі с. Кам’янка, с. Коломийчиха та с. Райгородок.

Очевидно, сенсом цих дій є вихід на рубіж по дорозі Р-07 на ділянці між Куп’янськом та Новоселівським та “згортання” оборони ЗСУ вздовж р. Оскіл з півночі на південь на ділянці між Дворічною та Куп’янськом. Наскільки я розумію, це найближча задача, подальша – “відновлення оборони” по р. Оскіл на ділянці між Куп’янськом та Боровою.

Таким чином, командування військ противника прагне вирішити принаймні 2 основних завдання:

– досягти набагато більшої стійкости своєї системи оборони на Сватівсько-Старобільському оперативному напрямку, яка в такому разі буде спиратися на природну водну перешкоду.
– й одночасно позбавити командування ЗСУ зручного плацдарму та вихідних рубежіів щодо організації та проведення наступальних дій у бік Нижньої Дуванки та власне м. Сватове.

3. Тепер щодо особливостей та нюансів цього УВ противника, яке намагається “особливо не привертати до себе уваги”, але тишком продовжує накопичувати сили та засоби.

– Нюанс перший. На поверховий погляд, кілкісний склад цього УВ порівняно невеликий – майже 50 тисяч “туловищ”. Особливо у порівнянні з такими монстрами як УВ “Юг” чи “Восток”, які мають майже 108 та 87 тисяч відповідно.

Але є одне “але” – до складу цього УВ входить так звана “Группировка прикрытия границы” (так, це ті самі оперативні групи “Брянск”, “Курск”, “Белгород”), а це ще + майже 23 тисячі довбнів, до 88 танків, 335-340 ББМ, більше 350 “стволів” арти та не менш як 88 одиниць РСЗВ.

Це угрупування, по суті, не тільки виконує своє основне “задеклароване” завдання щодо прикриття кордонів у Брянській, Курській та Білгородській областях, а є додатковим своєрідним резервом всього УВ “Запад” (окрім формально визначеного). Маневр силами та засобами між основною частиною УВ “Запад” і цим угрупуванням не тільки можливий, але й, скоріш за все, найбільш вірогідний був до нещодавно. Адже, знаючи це, можете самостійно оцінити саме військове значення дій підрозділів Легіону “СР” та РДК (це до питання, нащо вони почали ломитися у Грайворон та Шебекине). По суті, російські добровольці внесли ну дуже суттєві корективи у плани та наміри, а головне, ПРАКТИЧНІ можливості російського командування здійснити “маневр силами та засобами” саме у зоні відповідальності УВ “Запад”, додавши до них немаловажний фактор, який російським командуванням раніше явно не враховувався.

– Нюанс другий. Пару місяці тому я повідомляв, що командування противника проводить, як йому здається, поступове та непомітне нарощування своїх сил і засобів, які діють саме на Куп’янському напрямку. Навіть наводив приклади у своєму пості ще 7 кітня, я зокрема писав тоді, що:

“… У районі с. Вільшана, Тавільжанка, Великий Виселок продовжується зосередження сил й засобів 25-ї омсбр 6-ї гв. ЗВА та 15-го мсп 2-ї мсд 1-ї гв. ТА (хто забув, нагадаю, це “зверху” сил й засобів 138-ї омсбр, яка діяла у цьому районі раніше). Мова йде, як мінімум, про тактичну групу у 5 посилених батальйонів, включаючи 3-4 штурмових мотострілецьких роти типу “Шторм”.
– В районі Першотравневе – Арапівка – Верхня Дуванка – Миколаївка фіксується зосередження ще однієї тактичної групи (до 2-х мсб 15-го мсп 2-ї мсд та 1 тб 1-го тп 2-ї мсд) + до 3-х вогневих батарей зі складу 45-ї артилерійської бригади (абр), в тому числі озброєних 240-мм самохідними мінометами 2С4 “Тюльпан”… ©

У цьому контексті, а сьогодні вже 2 червня, з того моменту пройшло майже 2 місяці, не думаю, що російське командування тоді займалося виключно демонстраційними діями. Очевидно, що мова йшла про різке нарощування тактичної та оперативної щільності військ на цьому напрямку. Навіть не дивлячись на той факт, що підрозділи 138-ї омсбр були ротирувані на цьому операційному напрямку (тим більше, лише частково). Принаймні зростання кількості мсп\тп на цьому напрямку з 6-и до 10-и ну жодним чином не свідчить про “відмову” російського командування від вище вказаних цілей в цілому на цьому напрямку.

– Нюанс третій. Наявність значної кількості саме так званих “територіальних військ” на цьому напрямку (10 полків та 5 окремих батальйонів), мабуть, не варто розглядати як “випадковий фактор”. Так можливо було б оцінювати, якби ОДНОЧАСНО з цим не відбулося зростання кількості ОВТ основних типів і зразків на цьому напрямку (наприклад, кількість танків зросла на третину у порівнянні з показниками місячної давності). Тобто російське командування підтягує сюди як “м’ясо”, так і “залізо”. Однак, справа в тому, що “заліза” на всіх не вистачає. Розрахунок показує, що його достатньо для підтримання “штатних” батальйонів і бригад військ ЗВО, що діють на цьому напрямку, на більш-менш прийнятному рівні боєздатності, а ось на долю всіх цих “мсп\мсб ТрВ” випадає виключно “залишок”. І у цьому контексті жорстка реальність означає те, що російські “територіали”, скоріше за все, будуть виконувати функцію “тактичного пластиря” або “тактичної паклі”, головне призначення яких – заклеювання або затикання “проблемних ділянок”. А якщо додати до цього зовсім “нештатні події” на “Білгородщині”, то стане зрозуміло, що російському командування у цьому сенсі таки доведеться “розірватися навпіл”.

Тож спробуємо зробити певні висновки у порівнянні з нашими висновками 2-хмісячної давності.

Тоді я висловив думку, що хоча російське командування й продовжує нарощувати бойові можливості своїх військ, діючих на Куп’янському напрямку, загальні перспективи його у сенсі “вийти до Куп’янська та Борової” виглядають сумнівно.

Але ось пройшло 2 місяці… росіяни продовжують бавитись у “оборону по річці Оскіл” на Куп’янському напрямку. Чи означає це, що найближчим часом вони таки спробують її створити? Відповідь тут можлива лише одна… Спробувати вони можуть, але хто ж їм дасть…

Справа в тому, що ці намагання та спроби ну-у дуже суттєво обмежуються загальною стратегічною ситуацією, яка зовсім не сприяє початку та проведенню ЗНАЧНИХ наступальних дій російських військ саме на Куп’янському напрямку.

Бо у самий відповідальний момент такого роду гіпотетичного наступу (наприклад, коли у російських військ з’являться якісь перші оперативно-тактичні успіхі) відповідно очевидно виникне необхідність того, що у посібниках радянської військової школи визначають терміном “наростить усилия” у стратегічному сенсі, може виникнути, гм-гм, деяка складність. Справа в тому, що НА ВСІХ стратегічних резервів може не вистачити. Коли у вас майже вся Пвденна операційна зона висить під “дамокловим мечем” українського наступу із непердбачуваними наслідками, коли під Бахмутом відбувається “щось не те”, гробити резерв (який і так щоб “не очень”) на Куп’янськ – ну таке…

За великим рахунком, нашому ГШ було би ну-у дуже доречним, щоб саме зараз росіяни втягнулись у якійсь більш-менш значний наступ. А ще краще, почали туди тягнути свої резерви. От тут би росіянам “жаба й дістала би свої цицькі”.

Тому, скоріше за все, гіпотетична Куп’янська офензива противника буде “обмежена” виключно тактичною доцільністю, наприклад, “ну чтобы отогнать укропа от СватовОГО…”. Будь-які “широкие охваты и прорывы” у цьому сенсі стали би для росіян натуральним самовбивством.

 

Фото: 30 окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького