Питання компенсації громадянам за пошкоджене або зруйноване житло

Ніна Южаніна

Отримала запрошення на включення до ефіру з питання компенсації громадянам за пошкоджене або зруйноване житло.

Почала готуватися та аналізувати прийняті/неприйняті закони та інші нормативні акти, які регулюють це питання.

І ось що маємо на поточну дату.

1. Проєкт Закону про Національне агентство України з питань подолання наслідків збройної агресії російської федерації, 3057 від 11.02.2020, ініціатори Василенко Л.В. та інші.
Статус – включено до порядку денного, очікує розгляду.

2. Проєкт Закону про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії, 5177 від 01.03.2021, ініціатори Горбенко Р.О. та інші.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

3. Проєкт Закону про відновлення житла, втраченого в результаті здійснення російською федерацією збройної агресії проти України, 7134 від 10.03.2022, ініціатор Буймістер Л.А.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

4. Проєкт Закону про внесення змін до статті 170 Податкового кодексу України щодо збільшення розміру та інших питань, пов’язаних із наданням благодійної допомоги, яка не оподатковується, населенню, постраждалому від збройної агресії російської федерації, 7177 від 19.03.2022, ініціатори Остапенко А.Д та інші.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

5. Проєкт Закону про державну реєстрацію збитків, завданих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, 7193 від 22.03.2022, ініціатор Мовчан О.В.
Статус – включено до порядку денного, очікує розгляду.

6. Проєкт Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, 7198 від 24.03.2022, ініціатори Шуляк О.О. та інші.
Статус – включено до порядку денного, готується на друге читання.

7. Проєкт Закону про компенсацію за майно, втрачене, пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії російської федерації та справедливий розподіл репарацій, 7237 від 31.03.2022, ініціатори Мовчан О.В. та інші.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

8. Проєкт Закону про відшкодування шкоди, завданої потерпілому внаслідок збройної агресії російської федерації, 7385 від 17.05.2022, ініціатори Гриб В.О. та інші.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

9. Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, 7441-1 від 14.06.2022, ініціатори Гетманцев Д.О. та інші.
Статус – включено до порядку денного, готується на друге читання.

10. Проєкт Закону про внесення змін до підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо підтримки суб’єктів господарювання, які внаслідок збройної агресії російської федерації по відношенню до України та бойових дій на території України понесли економічні втрати у вигляді знищення чи пошкодження майна, 7496 від 27.06.2022, ініціатор Гривко С.Д.
Статус – включено до порядку денного, опрацьовується в комітеті.

11. Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від cплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно, 7632 від 03.08.2022, ініціатори Шуляк О.О. та інші.
Статус – включено до порядку денного.

І дві постанови Кабінету Міністрів України:

від 20 березня 2022 р. №326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації»;

від 26 березня 2022 р. №380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації».

І що?!
Що ж пояснювати людям?
В який спосіб держава буде вирішувати проблеми людей, і чому це вирішення так затримується?!

Відповіді досі немає.

* * *

З усіх перелічених вище проєктів законів щодо компенсації за пошкоджене або зруйноване майно найбільше шансів на прийняття мають, звісно, ті, що подані «слугами народу», і стосовно яких спостерігається бодай якийсь рух законотворців.

Це проєкти законів 7198, 7441-1, 7632.

По черзі.

7198.
Ним пропонується, зокрема, запровадити надання компенсації за окремі категорії пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна у вигляді:

а) грошової компенсації;
б) об’єкта нерухомого майна;
в) фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

За основу цей законопроєкт було прийнято ще 01.04.2022, тобто майже 7 місяців тому.

7441-1.
Пропонується призупинення сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит, предметом забезпечення за яким є нерухоме майно або автомобіль, яке пошкоджене/знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів або розташоване на тимчасово окупованій території, або в районі проведення бойових дій.
За основу цей законопроєкт було прийнято 09.07.2022 зі скороченням строку підготовки до другого читання (навіщо так поспішали?).

7632.
Пропонується врегулювати нарахування та сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік та за наступні податкові звітні періоди до припинення воєнного стану.
За основу цей законопроєкт було прийнято 21.09.2022.

* * *

Те, що відбувається навколо зазначених законопроєктів (принаймні першого), інакше ніж затягуванням з вирішенням проблеми громадян не назвеш.

А людям потрібні конкретні рішення, а не обіцянки, причому потрібні на вчора.