Світ 10 березня. Результати дня
Імпічмент президенту Південної Кореї, виведення японських миротворців з Південного Судану, новий закон у Пакистані, масове вбивство курдів турецькою армією, битва за Старе місто Мосула та багато іншого.
Африка:
– В Єгипті археологічна німецько-єгипетська група виявила у пустелі під пісками 8-метрову стародавню статую фараона. Розкопки велися на території древнього Геліополіса. Вчені припускають, що статуя присвячена фараону Рамзесу II.
– Японія повідомила, що припиняє участь своїх миротворців у місії ООН у Південному Судані та має намір вивести їх з країни. Таке рішення ухвалив прем’єр-міністр Сіндзо Абе. Японський контингент з 350 осіб мав завдання допомагати будувати інфраструктуру в Південному Судані.Америка:
– Президент США Дональд Трамп запросив лідера Палестинської автономії Махмуда Аббаса на зустріч до Вашингтона. Сам Аббас подякував Трампу за його жорстку позицію щодо будівництва Ізраїлем незаконних поселень на окупованих палестинських землях. Раніше, Трамп повідомляв, що не наполягатиме на «принципі двох держав» в своєму ставленні до ізраїльсько-палестинського конфлікту.
– Генпрокурор США Джефф Сешнс назвав в’язницю «Гуантанамо» «доволі гарним місцем» та запропонував відправляти людей, засуджених за тероризм, саме туди.
– Американські ЗМІ виявили інформацію, яка свідчить про те, що колишній радник президента США з питань національної безпеки Майкл Флінн працював лобістом інтересів Туреччини у США перед тим, як вступити на посаду радника.Азія:
– У Пакистані парламент ухвалив закон, який регулює укладання шлюбів між представниками індуїстської меншості в країні. Це перший подібний закон на загальнонаціональному рівні. У переважно мусульманському Пакистані проживає кілька мільйонів індусів. До цього часу, шлюби між ними визнавалися лише владою провінції Сінд. Тепер, ухвалення закону дозволить жінкам отримувати офіційні документи про реєстрацію шлюбу. Закон також встановив мінімальний шлюбний вік – 18 років.
– Конституційний суд Південної Кореї підтримав рішення парламенту країни про імпічмент президенту Пак Кин Хе. Відтак, вона офіційно звільнена з посади глави держави. Протестувати проти рішення суду на вулиці Сеула вийшли кілька тисяч прихильників президента. Під час сутичок із поліцією, двоє людей загинули, кілька десятків зазнали травм, в тому числі кілька журналістів. Влада закликала людей до спокою. Сама екс-президент Пак Кин Хе заявила, що визнає рішення суду та закликала своїх прихильників не вдаватися до насилля через свій імпічмент. Глава держави була відсторонена від посади рішенням парламенту 7 грудня 2016 року внаслідок корупційного скандалу.
– Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав закон, який посилює повноваження парламенту в країні. Раніше, такий законопроект ухвалили депутати. Відповідно до документу, парламент матиме право створювати та схвалювати державні програми та координувати систему виплати робітникам, а також матиме більше впливу під час формування уряду.
– ООН опублікувала доповідь щодо збройного протистояння між турецькою владою та курдами у південно-східних її провінціях. Згідно документу, турецькі війська вбили понад 2 тисячі курдів за останні 18 місяців. ООН також звинуватила Туреччину в скоєнні «воєнних злочинів» та порушенні прав людини під час придушення курдських виступів.Європа:
– Росія скасувала заборону на імпорт турецьких овочів та квітів. Також російський лоукостер «Победа» відновила авіарейси з Москви до турецького курортного міста Аланья. Заборону на імпорт сільськогосподарської продукції з Туреччини, Кремль запровадив 1 січня 2016 року на тлі погіршення відносин між країнами. Втім, вже наприкінці літа, обидві держави розпочали процес нормалізації стосунків.
– У Німеччині в Дюссельдорфі на залізничній станції чоловік з сокирою напав на людей та поранив сімох осіб. Поліція затримала нападника. За їхніми даними, він має проблеми із психікою.
– У Німеччині в аеропортах Берліна скасували сотні рейсів через страйк робітників. Причиною мітингів стала тарифна суперечка щодо оплати праці робітникам авіакомпаній.
– Французька прокуратура висунула офіційну підозру в корупції ще одному помічнику кандидатки у президенти Франції Марін ле Пен – Шарлю Уркаду. Він працює дизайнером у партії «Національний фронт» у Нантері.Близький Схід:
– Іракська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» квартали Аль-Сіло та Аль-Муаллямін у західному Мосулі. Урядові сили впритул наблизилися до Старого міста та розпочали штурм цього району. Армійські підрозділи лише з третьої спроби зуміли прорвати укріплення бойовиків та зайняти вулиці Аль-Набі та Аль-Акідат. Також звільнили від терористів сектори Аль-Амаль-1 та Аль-Амаль-2 західніше Старого міста. Сили коаліції прикривали урядові війська з повітря та завдали повітряних ударів по будівлі, в якій розташовувався медіа-центр терористів «Аль-Аамак». У боях загинули близько 20 солдатів.
– ООН розпочала доставлення гуманітарної допомоги у звільнені від терористів західні квартали Мосула в Іраку. Співробітники ООН роздали продовольчі пакети 5 тисячам мешканцям Мосула.
– За даними видання «Wall Street Journal», Сполучені штати відклали ухвалення ключових рішень по плану звільнення від терористів «Ісламської держави» міста Ракка в Сирії до 16 квітня, коли в Туреччині пройде референдум про розширення повноважень президента Реджепа Таїпа Ердогана. Це сталося через розкол всередині адміністрації Дональда Трампа у питанні, як взяти Ракку силами курдів, не налаштувавши проти себе ключового союзника – Туреччину. Раніше, курди повідомляли, що в них достатньо сил для взяття Ракки.
– Сирійська армія і терористи «Фронту Аль-Нусра» досягли угоди про капітуляцію останніх у місті Хомс. Бойовики зобов’язалися покинути квартал Аль-Ваєр – останній їхній бастіон у Хомсі. Ісламістів евакуюють автобусами до провінції Ідліб. Посередниками при укладанні угоди були російські військові. Раніше, подібна угода була досягнута у вересні 2016 року. Тоді близько 300 джихадистів покинули Хомс, але решта відмовилися це зробити.
– Арабсько-курдські збройні формування «Сирійські демократичні сили» звільнили від бойовиків «Ісламської держави» стратегічні міста Аль-Маттаб, Аль-Кунайз та Аль-Джезра вздовж річки Євфрат на північному сході провінції Ракка. Зараз їхні загони перебувають за 20 км від Ракки.
– Понад 50 терористів «Ісламської держави» знищені внаслідок серії рейдів сирійської армії на околицях міста Дейр-аз-Зор на сході Сирії. Урядові сили розстріляли бойовиків, коли ті намагалися на човнах перетнути річку Євфрат і атакувати сирійську армію з берега.