Світ 20-21 листопада. Результати двох днів

Відмова ООН від вугілля, захист риби-меч у Середземному морі, довгоочікувані вибори на Гаїті, залізнична катастрофа в Індії, загострення кризи у Південній Кореї, нова ініціатива Папи Римського, політичний кінець Ніколя Саркозі, завершення битви за Хан Аль-Шейх в Сирії та багато іншого.

Африка:

– Понад 50 країн світу домовилися про план щодо збереження популяції риби-меч у Середземному морі. Угода була укладена під час зустрічі учасників Міжнародної комісії з питань охорони атлантичного тунця, яка регулює обсяги вилову риби. План передбачає встановлення квот на рибу-меч до 2022 року. Натомість, організація з охорони морів «Oceana» заявила, що договір уклали запізно, а квоти залишаються надто великими. В Євросоюзі ж оголосили, що беруть на себе особливу відповідальність за захист цього виду риби та назвали домовленості «великим кроком вперед». Близько 80% загального обсягу вилову риби в Середземному морі припадає на ЄС, особливо на Італію. Також риба-меч вважається делікатесом в Греції, Іспанії та Марокко.

– Країни-члени ООН ухвалили рішення повністю відмовитися від вугілля. Відповідне рішення та план його реалізації схвалили учасники Міжнародної конференції ООН з питань клімату, яка проходить у Марокко в місті Марракеш. Зокрема, до 2050 року 48 країн світу, які найбільше страждають від забруднення повітря, мають повністю перейти на альтернативні джерела енергії, надто – на використання повітряної, сонячної та водної енергетики. За ініціативою Німеччини, у Вашингтоні буде створений офіс, який надаватиме консультаційні послуги країнам, які не мають досвіду у галузі захисту клімату.

Америка:

– На Гаїті проходять довгоочікувані президентські та парламентські вибори. Рік тому результати попереднього голосування скасували, після того, як вони призвели до політичної кризи та безвладдя. Повноваження президента Мішеля Мартеї завершилися у лютому 2015 року, а вибори були визнані недійсними через махінації та фальсифікації. Країна фактично опинилася без президента та уряду. Протягом року Гаїті очолював тимчасовий президент Жоселерм Прівер. 27 кандидатів нині балотуються на посаду глави держави. За процесом виборів спостерігають 13 тисяч співробітників ООН.

– Новообраний віце-президент США Майкл Пенс повідомив, що один з лідерів республіканців – завзятий критик Дональда Трампа – Мітт Ромні розглядається на посаду державного секретаря США. Ця заява була зроблена після зустрічі Ромні та Трампа у Нью-Джерсі.

– Ведуча телеканалу «Fox News» Лора Інгрем розглядається на посаду прес-секретаря Білого Дому в США. Про це повідомив сам телеканал на своїй сторінці у «Твіттері».

– У США за добу сталося чотири збройні напади на поліцейських. У Сан-Антоніо в штаті Техас невідомий застрелив офіцера поліції в центрі міста. Аналогічні, але не смертельні, випадки сталися у штатах Міссурі та Флорида. Там поранені троє правоохоронців. У Сент-Луїсі чоловіка, який важко поранив сержанта поліції – застрелили.

Азія:

– Прокуратура Південної Кореї повідомила про причетність президента Пак Кин Хе до корупційного скандалу, який спалахнув в країні у жовтні. Слідчі не можуть висунути підозру главі держави через президентський імунітет, але висунули офіційні звинувачення її подрузі – Чхве Сун Сіль. Її підозрюють у перевищенні повноважень та зловживанні владою. На думку прокурорів, близька подруга президента використовувала свій вплив, щоб змусити великі корпорації вносити багатомільйонні кошти до двох її благодійних фондів.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив, що країна може розглянути можливість вступу до Шанхайської організації співпраці замість ЄС. До ШОС вже входять Росія, Таджикистан, Узбекистан, Казахстан, Киргизстан та Китай. Туреччина має в організації статус партнера по діалогу з 2013 року.

– Понад 100 людей загинули та 150 зазнали поранень внаслідок залізничної аварії в індійському штаті Уттар-Прадеш. Потяг із 14 вагонами з`їхав з колії та перекинувся. За попередніми даними поліції, причиною аварії могла стати тріщина в колії.

– Три великі антиурядові групи бойовиків здійснили одночасні напади на армійські та поліцейські блокпости та відділки у М`янмі у штаті Шан на кордоні з Китаєм. Є інформація про жертви. За даними урядових військ, у нападі брали участь до 600 озброєних бойовиків з антиурядових угруповань «Армія незалежності Качіна», «Національно-демократичний альянс М`янми» та «Національно-визвольна армія Таанг». Вони ведуть боротьбу проти влади з 1948 року.

– Опозиція у Південній Кореї розпочала збір підписів у парламенті для оголошення імпічменту президенту Пак Кин Хе та запропонувала заборонити главі держави виїзд закордон через звинувачення у корупції.

– Індійський військовослужбовець загинув внаслідок обстрілів на лінії розмежування між Індією та Пакистаном у штаті Кашмір. З початку вересня, в результаті сутичок на цій лінії між індійськими та пакистанськими військовими загинули понад 50 людей.

– Щонайменше 32 особи загинули в результаті теракту в мечеті Дар Уль-Аман в центрі Кабула в Афганістані. Смертник підірвав себе посеред натовпу вірян всередині мечеті. Відповідальність за вибух взяла на себе терористична організація «Ісламська держава».

Європа:

– Група депутатів британського парламенту виступила із доповіддю про стан ВМФ Сполученого Королівства. Члени парламенту закликали уряд звернути увагу на зниження обороноздатності країни через «надзвичайно малу» кількість військових кораблів. Станом на сьогодні, Велика Британія має 19 фрегатів та есмінців. Чимало з них часто ламаються, і депутати розкритикували владу за помилки, допущені під час їх ремонту та експлуатації.

– Семеро людей були затримані французькою поліцією у Страсбурзі та Марселі за підозрою у плануванні терактів. Серед підозрюваних – корінні французи та вихідці з Афганістану та Марокко віком від 27 до 39 років. Поліція перевіряє їхній можливий зв’язок з терористами «Ісламської держави». З початку року у Франції заарештували 413 осіб за підозрою у тероризмі.

– Екс-президент Франції Ніколя Саркозі визнав свою поразку на «праймеріз» республіканців у Парижі та заявив про завершення своєї політичної кар’єри. Своїх прихильників він закликав голосувати за свого опонента – колишнього прем’єра Франсуа Фійона, який переміг на голосуванні.

– Лідер ультраправої партії «Національний фронт» Марін ле Пен лідирує за популярністю серед виборців у Франції. Про це свідчать соціологічні опитування. Вона має намір брати участь у президентських виборах 2017 року.

– Папа Римський Франциск дозволив священикам відпускати гріх аборту. Раніше, цим правом наділялися лише єпископи та спеціальні сповідальні. У католицизмі аборт є таким тяжким гріхом, за який можна навіть відлучити від церкви.

– Заступник начальника Федеральної податкової служби РФ у Москві Володимир Носенков застрелився на своїй дачі у Корольові під Москвою.

– Міжнародний Олімпійський комітет дискваліфікував 12 спортсменів через порушення антидопінгових норм під час Олімпійських ігор у Лондоні 2012 року. Серед них – громадяни Казахстану, Вірменії, Білорусі, України та Росії.

– У Греції в Афінах на 91 році життя помер колишній президент країни Константінос Стефанопулос. Він керував країною з 1995 по 2005 роки.

– Кандидат у президенти Молдови від проєвропейської «Партії солідарності та дії» Майя Санду, яка програла президентські вибори, подала позов до суду проти ЦВК та МЗС країни за неналежну організацію виборів та порушення. Як відомо, на виборах переміг лідер соціалістів Ігор Додон.

Близький Схід:

– Терористи «Ісламської держави» відбили три атаки про-турецьких ісламістів та турецької армії на місто Аль-Баб на півночі сирійської провінції Алеппо. Це місто – кінцева мета турецької військової інтервенції «Щит Євфрату». Його намагаються захопити вже тиждень. Бойовики сил «ІД» витіснили сили турецьких військ з містечка Кабасін північніше Аль-Баба. У боях загинули 23 бойовиків з числа інтервентів. Ще семеро – поранені. Щонайменше три турецькі танки були знищені.

– Завершена битва за стратегічне місто Хан Аль-Шейх в західній Гуті в провінції Дамаск. Бій за нього тривав 4 роки. Після понад місяця блокади міста, терористи “Фронту Аль-Нусра” та ісламісти “Ахрар Аль-Шям”, які утримували цей населений пункт, погодилися скласти зброю та здати місто урядови військам. Відповідна угода була схвалена представниками війська та бойовиків на зустрічі неподалік Хан Аль-Шейха. Схема угоди – аналогічна тим, які дозволили завершити битви за міста Дарайя, Кадсійя, Аль-Гама, Хомс та Аль-Муаддамійя в провінції Дамаск. Відповідно до цієї угоди, близько 1200 ісламістів мають вивезти до провінції Ідліб. решта – лишається в місті та їм нададуть амністію.

– У сирійському Алеппо триває наступальна операція урядових військ на східні квартали міста, підконтрольні бойовикам. Урядові сили вибили сили ісламістів з території ісламського кладовища «Аль-Хадіса» у районі Джабаль Бадро та житлового комплексу «Аль-Маасаранійя» у кварталі Ханано. На північному напрямку сирійським військам не вдалося захопити площу Баабдін, так само як і вибити бойовиків з району Акраб та Шейх-Саїд на півдні Алеппо. У боях загинув лідер терористів «Фронту Аль-Нусра» у кварталі Ханано, чеченець Абу Аль-Мугир Аль-Шишані.

– Щонайменше 10 цивільних загинули внаслідок повітряних ударів сил Міжнародної коаліції по місту Ракка в Сирії, яке є «столицею» терористів «Ісламської держави». Наступальна операція на місто під назвою «Гнів Євфрату» розпочалася 6 листопада. Її проводять арабсько-курдські воєнізовані формування «Сирійські демократичні сили». Протягом цього часу, загони СДС звільнили від бойовиків понад 30 населених пунктів. У боях загинули 409 бійців СДС.


Автор