Петро Порошенко в ефірі телеканалу «Прямий» 09.10.2024 (фото, відео)
Петро Порошенко: скасування «Рамштайну» не обмежує наших планів, Рада міністрів закордонних справ країн НАТО може запросити Україну в грудні
Україна не може не вступити до НАТО, якщо вона хоче залишитися на політичній мапі світу – про це Петро Порошенко заявив в ефірі телеканалу «Прямий». Він наголосив – скасування зустрічі у форматі «Рамштайн», де очікували меседжів щодо запрошення України в Альянс, не змінює цієї задачі. За словами Петра Порошенка, Рада міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу може запросити Україну в грудні цього року.
«Питання вступу до НАТО – це не питання бажання чи небажання того чи іншого політика, тієї чи іншої країни. Питання вступу України до НАТО – це гарантія існування, це гарантія миру на континенті. Це гарантія геополітичної стабільності. І в цьому Україна зацікавлена аж ніяк не менше, ніж кожна країна-член НАТО», – вважає Порошенко.
За його словами, Україна пройшла дуже далеку дорогу до НАТО. «Хочу нагадати, що коли я був обраний президентом, то в 2014 році лише 16% підтримували євроатлантичну інтеграцію держави. Я пишаюся тим, що коли закінчилася моя каденція, ця цифра складала 70%. І це не заслуга Порошенка. Це заслуга путіна. І тому для нас зараз питання членства в НАТО – це питання виживання, збереження країни», – вкотре зазначив Петро Порошенко.
«Скасування «Рамштайну» аж ніяк не обмежує наших планів. Хочу нагадати, що у грудні в Брюсселі відбудеться зустріч країн-членів НАТО, офіційне засідання на рівні міністрів закордонних справ. Хочу порадити діючій владі, що рішення про запрошення може бути прийнятіе будь-яким повноважним представником влади країн-членів. Міністр закордонних справ разом з президентом і прем`єр-міністром діє від імені країни без додаткового підтвердження, і нам конче потрабно, щоб в грудні Рада міністрів закордонних справ країн-членів НАТО запросила Україну. Чи це реально? Абсолютно реально», – вважає Порошенко.
«Це відбудеться вже після виборів у Сполучених Штатах. Нам треба зараз докласти зусиль, щоб зберегти двопартійну підтримку. І питання запрошення – ще раз наголошую, це питання виживання країни», – резюмував Порошенко.
Нам потрібні справжні гарантії безпеки – Порошенко
Україні потрібне запрошення в НАТО і справжні гарантії безпеки, на зразок гарантій, які перед вступом в Альянс отримали Швеція і Фінляндія. Про це в ефірі телеканалу «Прямий» заявив Петро Порошенко.
«Питання запрошення – ще раз наголошую, це питання виживання країни. Чим це має супроводжуватися? Додатково до цього ми маємо отримати справжні гарантії безпеки. А не запевнення – як називається документ, майже 20 з яких були підписані діючою владою», – сказав Порошенко.
«Якщо ви називали це гарантією безпеки, чому гарантії безпеки не застосовані при втраті Вугледару, Авдіївки, Мар‘їнки, Северодонецька, Лисичанська? Тому що це ніякі гарантії безпеки, як я і казав на етапі їх підписання. Це гарантії про постачання нам зброї. Це означає, що війна буде безкінечна», – зауважує пʼятий Президент.
«Чому ми не користувалися прийнятим надважливим рішенням по Ленд-лізу, коли США треба не виділяти гроші на фінансування, це окрема стаття, а передати зброю США Україні в оренду? В рамках цього формату не було поставлено нічого», – констатував Порошенко.
«Додатково до запрошення негайно, в ту ж хвилину, як буде прийнято рішення по запрошенню, ми маємо отримати справжні гарантії безпеки. Які вони? А саме такі, які отримала Фінляндія після того, як вона ухвалила рішення про вступ. Після того, як її запросили, тривав певний час переговорний процес. І весь цей час гарантії безпеки діяли від США, вони були абсолютно тотожні статті 5 Вашингтонської угоди про створення НАТО», – нагадав Порошенко.
«Гарантії були отримані від Великої Британії, двох ядерних держав країн – членів Альянсу, і гарантії були отримані таким самим шляхом від всіх країн – членів НАТО. Швеція так само отримала гарантії безпеки в рамках 5 статті», – зазначає Порошенко.
«Ми не мали права відволікати наших партнерів на запевнення в постачанні нам зброї. Ми мали і маємо зараз вимагати гарантії в рамках ст. 5», – переконаний Петро Порошенко.
«Я був запрошений для зустрічей дуже важливих урядових, парламентських в Стокгольмі, на конференції, і ми зустрічалися з нашими фінськими партнерами, так само як і в Брюсселі. Я запропонував, і це було підтримано, щоб ми створили українсько- шведсько-фінську робочу групу для того, щоб перейняти той досвід, який вже має Фінляндія і Швеція для підготовки зазначених гарантій. Я зараз звертаюся до президента, я звертаюся до уряду: терміново рухайтеся в напрямку створення цієї групи і гарантій безпеки», – сказав Порошенко.
Я знаю, що треба робити, щоб Україна була в НАТО – Порошенко
Для того, щоб Україна стала членом НАТО, треба працювати із західними партнерами і зробити всередині держави велику «домашню роботу, щоб забезпечити стандарти демократії – про це сказав Петро Порошенко в ефірі телеканалу «Прямий». Він зауважив – непослідовна позиція влади щодо євроатлантичної інтеграції призвела до того, що західні партнери хочуть бачити не декларативні заяви, а конкретні дії.
«Ставлення наших партнерів до таких заяв таке, що тільки заявам довіряти не будуть. Що б не сказав уряд, президент. Для цього потрібен рух з двох боків», – вважає Порошенко.
«Рух з боку нашого головного партнера – Сполучених Штатів. Я завжди їм кажу: якщо ви на Бухарестському саміті в 2008 році прийняли рішення, що двері НАТО для України відкриті, дайте нам зайти. Якщо ви не даєте нам зайти, ви брешете. А брехати ви не маєте права, тому що вступ України до НАТО – не лише питання вашої безпеки, не лише питання економії ваших коштів. Бо Україна в НАТО для західних демократій буде дешевшою. Вступ України до НАТО – це залучення до збройних сил Альянсу найпрофесійнішої, найсильнішої, найкомпетентнішої армії на континенті. І це означає, що континент у більший безпеці. Це аргументи для наших партнерів», – пояснює Порошенко.
«Але ми маємо зробити свою «домашню роботу». Не приймуть в НАТО так само, як і не приймуть в ЄС нереформовану країну. Візьміть питання верховенства права, відсутність незалежних і об’єктивних судів, суддівської гілки влади. Вони купаються в доларах. Візьміть питання свободи слова. Хоч питання Прямого каналу, хоч питання П’ятого каналу, хоч питання «Української правди», – констатує Петро Порошенко.
«Це шлях в НАТО? Ні. А куди це шлях? В ОДКБ, в росію, в диктатуру. І ви хочете, щоб Україну з цими плямами прийняли в НАТО? Не приймуть», – застерігає пʼятий Президент.
«Візьміть те, що хвилює абсолютну більшість українського народу – питання корупції. Візьміть питання скасування прозорих конкурсів, державних закупівель «Прозорро», які ми встановили. Візьміть питання незалежності антикорупційних органів, які повністю зруйновані. Візьміть питання децентралізації. І ви говорите про НАТО?», – зазначає Порошенко.
«Я чітко знаю, що робити, і якщо держава це зробить, ми будемо в НАТО. Я хочу вам показати один документ, це – резолюція Конгресу Європейської Народної партії – ключової і найбільшої партії Європейського Союзу, яка була прийнята навесні цього року, 6-7 березня. Знаєте, як резолюція називається? План перемоги України. Знаєте, які тут є положення? Вимога про НАТО, про євроатлантичну інтеграцію. Позиції про те, щоб як мінімум забезпечити західну військову підтримку більше 0,25% загального ВВП Євросоюзу», – пояснив Порошенко.
«Європейська народна партія на першому засіданні Європейського Парламенту нового скликання зараз, восени в Брюсселі прийняла першу резолюцію Європарламенту про Україну. Ми доклали зусиль і забезпечили це прийняття. Так треба працювати. Ось який має бути план перемоги України», – говорить Порошенко.
«Я запропонував на засіданні погоджувальної ради лідерів фракцій сьогодні в закритому режимі заслухати план перемоги і почати нарешті роботу. Роботу по демократизації суспільства, роботу по верховенству права, роботу по захисту прав журналістів, роботу по свободі слова, роботу по захисту прав людини», – зазначив лідер партії.
Порошенко вважає несправедливим брати 5 відсотків військового збору з військових – ці гроші не йдуть на ЗСУ
Петро Порошенко вважає неприпустимим стягувати 5% військового збору із самих військових, тим паче, що значна частина цих коштів навіть не буде витрачатися на фінансування ЗСУ. Про це він сказав в ефірі «Прямого» каналу.
«Верховна Рада завершила сьогоднішню роботу перервою під час прийняття закону про податки. Закон про податки кричуще несправедливий. Основний податковий тягар лягає на найманого працівника, якому підвищують до 5% військовий збір, витягаючи це з кишень сумлінних платників податків і найбідніших верств населення – санітарки, медсестри, вчительки, прибиральниці, продавщиці. Уявіть собі – кошти військового збору витягають з кишень військових. Я хочу привернути вашу увагу, що військовий збір будуть сплачувати воїни Збройних Сил України, всі, хто не знаходиться в бойовому розпорядженні на лінії боєзіткнення. В Чернігівській області, в Сумській області не на лінії боєзіткнення, в Рівненській, Волинській – будуть платити 5%», – обурився Порошенко.
Він повідомив, що відповідну поправку до Податкового кодексу монобільшість змогла протягнути перед другим читанням. «Вони це сьогодні проголосували в поправках, а завтра збираються голосувати за це в цілому. Це несправедливо. Це нечесно.», – зауважує пʼятий Президент.
«Ми говоримо не лише про підвищення податків. Ми говоримо про те, що для Збройних Сил, закупівлі озброєння, підвищення фінансового і грошового забезпечення – коштів у бюджеті немає. А при цьому Міністерству внутрішніх справ вони підвищили на 114 мільярдів 65 мільйонів гривень. Або на 35%. На прокуратуру вони підвищили на 3 мільярда 562 мільйона. Або на 24%. Для податківців – на 26%. Для БЕБу – більш як на 80%. Що це таке? Це є пріоритети влади. Вони фінансують силові органи – ті, які будуть захищати владу. Влада грається в внутрішню політику. Під час війни, коли йдеться про виживання України, вони починають гратися у вибори», – обурюється Петро Порошенко.
Він також додав: у той же час видатки Міністерства соціальної політики попри інфляцію скорочуються на 50 мільярдів. «А видатки Пенсійного фонду скорочуються, замість 321 мільярда – 280. 41 мільярд із кишені пенсіонерів напряму забирається. Кошти Міністерства освіти. У нас, виявляється, найбільш заможні вчителі, які отримують від 8-12-15 тисяч гривень. От у них вони будуть витягати 5% військового збору, а підвищення не буде зовсім, бо з Міністерства освіти вони витягнули мінімум 3,5 мільярда», – зазначає Порошенко.
Він також звернув увагу на маніпуляцію влади навколо військового збору, який насправді не спрямовується виключно на оборонні потреби, а витрачається на інші нецільові статті – телемарафон, дорожнє будівництво і утримання армії чиновників.
«Ми говоримо: давайте домовимося, що поки армія не буде стовідсотково профінансована, не будуть фінансуватися жодні інші статті бюджету. А для цього давайте військовий збір, залучення коштів під військові облігації внутрішні позики сконцентруємо в спецфонді, і з цього спецфонди мають право витрачати тільки і виключно на воєнні нужди. Вони кажуть – ні, ми будемо збирати кошти, які будуть називатися воєнним збором. Ми будемо продавати інвесторам воєнні облігації. Ми будемо залучати інші воєнні податки. А з цих коштів фінансувати прокуратуру, МВС, БЕБ, податкову, телевізійний марафон і дорожнє будівництво. До речі, величезна частина фінансування дорожнього будівництва – це вони гасять борги попередніх років, які корупційно йдуть напряму в кишені», – констатує Порошенко.