ПДФО військових має залишатися в місцевих громадах

Ірина Геращенко

Військові підрозділи, які сплачують зараз великі ПДФО за місцем постійної дислокації, і місцеві громади обурені намірами влади забрати ці податки в центр і ділити безконтрольно.

«ЄС» точно проти тротуарної плитки та іншого марнотратства під час війни. Але і вкрасти податки, якиі сплачують військові, на черговий дерибан Центру ми не дамо.

Центральний і місцеві бюджети мають бути орієнтовані на підтримку ЗСУ.

Наша фракція працює над змінами до проєкту №10037, аби ПДФО за поданням військових підрозділів направлялося місцевими органами влади на конкретний підрозділ і для закупівлі зброї, техніки, дронів, броньовиків.

За ініціативою «ЄС» органи місцевого самоврядування по всій Україні ухвалюють звернення до КМ, ВР і ОП з вимогою зберегти «військовий » ПДФО у бюджетах громад.

Відповідні рішення вже ухвалила Закарпатська, Полтавська та Хмельницька облради, Луцька, Полтавська, Одеська, Хмельницька, Черкаська та Чернівецька міські ради і ще майже три десятки місцевих рад Вінницької, Волинської, Житомирської, Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської, Чернігівської та Черкаської областей.

Вилучення «військового» ПДФО позбавить громади можливості допомагати бригадам за місцем дислокації, як це зараз роблять відповідальні громади.

Є такі, що витрачають гроші на плитку, але ж це питання й до антикорупційних структур, до громадянського суспільства і до самих громад, які не повинні такого дозволяти!

Сесії місцевих органів влади мають у прозорий спосіб вирішувати питання про закупівлю та передачу за актами необхідного військовослужбовцям та у військові частини, питання про виділення фінансування на їхні рахунки, щоб вони змогли за своїми запитами самостійно купувати обладнання: безпілотники, антидронові рушниці, автотранспорт та інше.

Місцева влада має ефективну комунікацію зі своїми підрозділами. Врешті решт, там служать люди з цих громад.

В центральному бюджеті не вистачає коштів на Армію. Зате вистачає на дороги, серіали і платити за зеленими тарифами за електроенергію на окуповані території. Можливо, ВР варто переглянути ці видатки і перенаправити їх на ЗСУ?

Також 30% ПДФО має залишатися місцевим громадам на бомбосховища, ремонт інфраструктурних обʼєктів і місць постійної дислокації підрозділів.


Володимир Ар’єв

Влада може вбити військові містечка і селища!

У правлячої партії катастрофа з бюджетом на 2024 рік. Тому ОП проштовхує через монобільшість законопроект №10037, який забирає податки на доходи військових із місцевих громад у центральний бюджет начебто на потреби оборони. Хоча там, де загальний казан, то й кінці знайти важко.

Та є громади, де податки на доходи військових формують міську чи селищну казну. Це населенні пункти, створені навколо військових частин. Якщо у них забрати ПДФО, як пропонує центральна влада, то вони залишаться тупо без грошей. А обіцянка уряду перерозподіляти кошти для покриття дефіциту витрат у громадах, що потребують, зазвичай перетворюється на ручне управління з відповідним корупційним супроводом – як було за часів Януковича.

У військових містечках живуть родини військовослужбовців, які зараз служать на передовій або виконують інші бойові завдання. І вилучення коштів, яке влада називає «для потреб оборони», насправді буде послаблювати тил. Наслідки – самі розумієте.

Я подав відповідну поправку, щоб не чіпали ті громади, де податок з військових складає від 30% річного бюджету. Проте «монобільшість» слуг і ОПЗЖ-прислуги залишаються глухими і продовжують пропихувати вилучення коштів із громад у загальний казан, де якраз і вариться найбільше корупційних історій.


«Європейська Солідарність»

Органи місцевого самоврядування по всій Україні ухвалюють звернення до влади, ініційоване «Європейською Солідарністю», щодо збереження «військового» ПДФО у бюджетах громад. Відповідні рішення вже ухвалила Закарпатська, Полтавська та Хмельницька облради, Луцька, Полтавська, Одеська, Хмельницька, Львівська, Черкаська та Чернівецька міська рада і ще майже три десятки місцевих рад Вінницької, Волинської, Житомирської, Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської, Чернігівської та Черкаської областей.

Депутати наголошують, що вилучення «військового» ПДФО позбавить громади можливості допомагати бригадам за місцем дислокації, як вони роблять це зараз.

«Ми вважаємо, що ПДФО потрібно залишити громадам, бо громади можуть оперативніше допомагати Збройним силам України – ми тримаємо контакт із командирами бригад та військовослужбовцями, колеги – депутати служать у ЗСУ. І відповідно ми розуміємо, що відбувається на передовій і які у них потреби та чого бракує. Ми можемо на сесіях вирішити питання про проведення закупівель та передачу необхідного за актами військовослужбовцям та у військові частини, так і питання про виділення фінансування на їхні рахунки, щоб вони змогли за своїми запитами самостійно купувати обладнання: безпілотники, антидронові рушниці, автотранспорт та інше, бо Міноборони, як більш бюрократична структура, що знаходиться глибоко в тилу, найчастіше, на жаль, не розуміє реальних проблем бійців на передовій. Тому, безумовно, необхідно залишити громадам ПДФО, бо громади це проміжна ланка у тих структурах, які допомагають ЗСУ. Міноборони, громада, волонтери – кожен на своєму рівні вирішує певні проблеми, тому вибиваючи цю важливу ланку, а це 100 млрд. гривень на рік, створюється величезний мінус для забезпечення наших Збройних сил», – говорить голова фракції «Європейська Солідарність» в Одеській міськраді Олексій Потапський.

Також депутати зазначають, що місцева влада має ефективну комунікацію з підрозділами та може оперативніше проводити закупівлі.

«Зараз дуже багато маніпуляцій з боку центральної влади стосовно того, що місцеві громади недостатньо ефективно використовують військовий ПДФО, з іншого боку з боку місцевих громад ми також можем робити зауваження центральним органам влади стосовно того, наскільки ефективніше вони зможуть це робити і, головне, оперативніше. Місцеві громади швидше можуть приймати рішення і оперативніше закривати потреби військових», – сказала депутатка Луцької міської ради від «ЄС» Алла Доманська.

«Ініціатива щодо вилучення «військового» ПДФО з доходів місцевих бюджетів є не тільки незаконною, але й несправедливою. Наш обов’язок – підтримувати наших захисників, а не забирати фінансування, яке могло б бути використане для оперативного забезпечення військовослужбовців у наших громадах. На армію не вистачає коштів, тоді як інші напрямки, такі як серіали отримують фінансування? ПДФО повинно залишитися в місцевих громадах. Немає жодних обґрунтувань для цієї ініціативи», – зазначила депутатка Коломийської міської ради Галина Беля.

Крім того, громади потребують коштів для подолання наслідків повітряних атак росії на інфраструктурні об’єкти та житло людей і допомогу внутрішнім переселенцям.

«Полтавщина наразі є масштабним гуманітарним та медичним хабом, через який проходить великий потік людей. Серед них велика кількість внутрішньо переміщених осіб – це понад 300 тисяч людей. Переселенців, які нині на Полтавщині потрібно прийняти, поселити, нагодувати. І ця динаміка постійно змінюється. Більшість людей втратили майже усе: роботу, дім, майно, фінанси. Тому вся підтримка цим людям надається в основному з місцевого бюджету. І ми як депутати розуміємо сьогодні, що кошти мають залишитися в громаді. Відібрані у місцевих громад кошти – це обмеження місцевого самоврядування, зрив децентралізації, що неприпустимо. І ми будемо робити все, щоб цього не сталося», – прокоментував депутат Полтавської облради, голова фракції «ЄС» Ігор Процай.

Нагадаємо, що Петро Порошенко та фракція «Європейської Солідарності» ініціювали альтернативний законопроєкт, який передбачає збереження ПДФО в громадах з умовою, що ці кошти будуть використовуватися для забезпечення місцевих бригад і їхніх потреб на передовій, а також на безпекові заходи у самих громадах.

 

Позиція Всеукраїнської асоціації громад:

64 % усього ПДФО (у т.ч. з військових) має залишатися у місцевих бюджетах і зараховуватися за місцем проживання людей. Відповідні звернення ВАГ з обґрунтуванням позиції асоціації щодо ПДФО надіслані на зазначені органи державної влади.

Автор