Короткий аналіз проєкту змін до Держбюджету-2020 порівняно з попереднім роком

Команда «ЗеФакТи» проаналізувала запропоновані Кабінетом міністрів зміни до Державного бюджету  України на 2020 рік.

Макроекономічні показники
 • Рівень номінального ВВП на 2020 рік, на думку уряду Шмигаля, у 2020 році складе 4 трлн грн.

Слід відзначити, що через непрофесійну діяльність першого уряду Зеленського, у IV кварталі 2019 року зростання номінального ВВП фактично зупинено, що не дозволило забезпечити досягнення запланованого розміру у 4,5 трлн грн.

Це вперше з 2010 року, коли номінальний ВВП залишається на рівні попереднього року. • Згідно запропонованих Шмигалем показників, рівень інфляції зросте на 2,9 в.п. (з 5,8 до 8,7).

На сьогодні дуже рано здійснювати прогноз рівня інфляції, враховуючи результати запровадженої першим урядом Зеленського економічної кризи в Україні, яка в подальшому була посилена пандемією коронавірусу.

Разом із тим, у березні спостерігається значне зростання цін на продовольчі продукти.

Так, з 20 березня 2020 року у великих продовольчих магазинах починається підвищення вартості продуктів. У мережі АТБ ціни на продукти «борщового набору» збільшились – цукор на 8%, макаронні вироби на 9,5%, пшенична крупа на 11%, гречка на 51%, борошно – 5%, яйця – 6%.

Тому зростання інфляції на 2,9% виглядає дуже оптимістично.

 • Також сьогоднішній уряд змінами до держбюджету пропонує закласти курс долара США на рівні 29,5 грн за 1 дол. США.

Вважаємо, що такий курс навмисно занижують з метою демонстрації виконання планів надходження до державного бюджету.

За прогнозами провідних світових експертів, курс гривні складатиме від 30 до 35 грн (деякі взагалі прогнозують до 40 грн) за 1 дол США. І це за умови фінансової допомоги МВФ.

Окремо варто відзначити, що 29 березня 2019 року курс долара складав 27,2 грн, станом на 29 березня 2020 року курс долара дорівнює 28,1 грн (це згідно офіційного курсу НБУ, на готівковому ринку курс складає 28,6 за 1 дол. США).

 • Уряд Шмигаля запланував розмір середньої заробітної плати на рівні 11 тис. грн, що дорівнює розміру попереднього року.

Слід відзначити, що у березні 2019 року розмір середньої заробітної плати складав 10,2 тис. грн, у березні 2020 року зазначений показник буде значно менший, враховуючи вплив карантину на економіку.

Водночас купівельна спроможність громадян значно зменшиться, враховуючи реальний рівень інфляції.

 • Щодо рівня безробіття.

Починаючи з 2018 року рівень безробіття в Україні зменшувався, крім останнього кварталу 2019 року, в якому безробітних стало на 70 тис. більше, ніж у попередньому кварталі (лише у грудні рівень безробіття зріс на 15%).

У березні цього року взагалі важко уявити рівень безробіття.

Водночас, за прогнозами експертів, передбачається, що у 2020 році кількість вакансій, зареєстрованих у державній службі зайнятості зросте в рази.!

Тому запропонований урядом показник безробіття 9,4, що нібито буде більший порівняно з попереднім роком на 1,3%, дуже оптимістичний.

Тепер стисло розглянемо, як вплинуть пропоновані урядом зміни до державного бюджету на 2020 рік на фінансування окремих галузей. Оскільки це лише проєкт, детально його розглядати не будемо, а лише подивимось на ті обіцянки, що вчора повідомив прем’єр-міністр у своєму телеграм-каналі.

Загалом новий проєкт змін до державного бюджету на 2020 рік передбачає скорочення надходжень до бюджету майже на 123 млрд грн.

Отже, Шмигаль зазначив, що видатки на інфраструктуру і розвиток, культуру й освіту — збережені.

Інфраструктура

Видатки збережені, але не в повному обсязі. Скоротили видатки за такими статтями:

 • забезпечення експлуатаційно-безпечного стану судноплавних шлюзів – на 77,3 млн грн (негативні наслідки такого скорочення ми зазначали раніше підчас аналізу першого проекту);
 • розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення – на 710,7 млн грн (порівняно з попереднім проектом спостерігається позитивна тенденція);
 • субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах – на 414,5 млн грн;
 • фінансове забезпечення заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм – на 59,2 млн грн;
 • субвенція з державного бюджету обласному бюджету Одеської області на проведення реконструкції та будівництва будівель і споруд комунального підприємства «Аеропорт Ізмаїл» – субвенцію пропонують скасувати (на сьогодні 70 млн грн).

Загалом видатки на інфраструктуру скорочено на 1,3 млрд грн (попередній проект, підготовлений КМУ, передбачав скорочення більше 9 млрд грн).

Культура

Видатки Міністерства культури та інформаційної політики зменшено на 8 млрд грн (видатки Міністерства + загальнодержавні видатки на галузь), з них скоротили більше ніж на 4,5 млрд видатки на розвиток спорту.

Тому в цьому випадку Шмигаль лукавить, запевняючи, що видатки на культуру будуть збережені.

Освіта

Скорочення на освіту планується майже по всіх статтях, а загальний розмір скорочення складає 5,45 млрд грн, хоча загальний розмір видатків залишається на досить великому рівні та складає майже 126 млрд грн.

Окремо слід відзначити значне зменшення розміру Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, з 126 млрд до 97 млрд. Водночас так і незрозуміло, куди саме будуть направлені кошти, чи будуть ці кошти використані для стимулювання та підтримки українського бізнесу.

Також звертаємо увагу, що уряд вирішив залишити видатки, передбачені для сільгосппідприємств, без змін.

Поділитися:
Share

 • Усі категорії