Ілюзія невразливості від ЗМІ

Николай Ткаченко
Николай Ткаченко

Якщо ти вважаєш, що Україна виграє́ інформаційну війну, та вважаєш, що вплив ЗМІ на аудиторію значно перебільшено, тоді цей текст для тебе.

По-перше, ти не правий в тому, що вважаєш, що вплив ЗМІ на установки людей перебільшено. В той час як існує велика кількість наукових даних відносно впливу ЗМІ на аудиторію, аж до підвищення рівня суїцидів внаслідок висвітлення та популяризування теми суїциду у ЗМІ. І ще, як на мене, ти переоцінюєш здатність українців чинити супротив інформаційному впливу. А українці в цьому плані нічим не відрізняються від росіян та й від будь-кого. Дай лише час та ресурси задля створення певних умов – і людині, будь-якій, можна сформувати будь-яке переконання.

Я розумію, проти чого ти виступаєш – проти оруелловської пропаганди. І саме цього ти боїшся – яскравого образу “великого брату”. Хоча це дика крайність, реалізована лише в КНДР. Хоча в той же самий час, ти чомусь не виступаєш проти цензури щодо антисемітизму, пропаганди націонал-соціалізму чи пропаганди компартії.І при цьому ти недооцінюєш роботу ворога в нашому інформаційному просторі. А це і частина силовиків з промитими мізками, і частина чиновників, а головне – це люди, що голосують, сплачують/не сплачують податки, потенційна опора ворога при можливій окупації.

І все це ти пишеш при тому, що вже відомий вплив Кремля на вибори в США та на референдум з приводу Брекзіт у Великій Британії.

І після цього ти пишеш – що нічого страшного, і потрібно залишити все як є? Як на мене, безвідповідальна недалекоглядність. Схоже, ти просто вирішив підбадьорити читача, надихнути йому трохи оптимізму. Але це цілком ймовірно може й приспати українця, створивши йому ілюзію невразливості. А ілюзія невразливості, самовпевненість, значно підвищує шанси піддатися переконанню, маніпуляції, бути використаним, ошуканим.

В ситуації реальної загрози та реальної роботи ворога на території України, окупації Криму та ОРДЛО, де чималу роль зіграла саме ворожа робота в українському інформаційному просторі, писати тексти, що ризики інформаційної небезпеки перебільшені, занадто недалекоглядно, якщо не сказати – ризиковано.

 

На заставці – карикатура © Vladimir Kazanevsky

 

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial