Час викинути росію геть із ЮНЕСКО

Віталій Портников

Не буду приховувати, що можливого обстрілу історичних святинь Києва та інших українських міст я з острахом очікував з першого дня великої війни.

Перші ознаки того, що у росіян остаточно перестали соромитися, насправді були навіть не сьогодні, а в той день, коли було пошкоджено фасад Музею війни у безпосередній близькості від Києво-Печерської Лаври. Після цього можливість попадання безпілотника чи ракети в саму Лавру чи в Софію стали виключно питанням часу.

І вважати, що для Москви дійсно є щось сакральне в наших храмах, — це не усвідомлювати сенс її становлення як держави. Адже розмежування Суздалі, що згодом стане Москвою, з усією іншою Руссю почалося саме тоді, коли сформоване першим диктатором півночі Андрієм Боголюбським військо захопило Київ і пограбувало його церкви, серед яких, звичайно, і Софію. Перед цим Боголюбський, як відомо, вкрав у Вишгороді ікону Божої матері, яку перетворив на символ власного князівства.

Ну, а щодо Лаври й нагадувати не потрібно, з цим величним монастирем не панькалися ані в давні, ані вже в такі близькі до нас часи, коли у Другу Світову зруйнували Успенський собор. І що найбільше їх турбує, так це те, що нам вдалося все це відновити, повернути собі не тільки архітектурні пам’ятки, але й їхню значимість для нас, і нашу суб’єктність, яку Москва вперто намагається відібрати і знищити.


Ірина Фріз

У 2023 росєію вперше не переобрали до Виконавчої ради ЮНЕСКО, але вона досі залишається серед членів організації. Отже оксюморон – цей член ЮНЕСКО руйнує пам’ятки, що охороняються ЮНЕСКО.

російські злочини проти культурної спадщини України за даними ЮНЕСКО:

  • Знищено або пошкоджено 485 об’єктів, включаючи 34 музеї та 257 будівель історичного значення в Україні!
  • Загальна статистика свідчить, що понад 1 255 культурних об’єктів (національного і місцевого значення) були пошкоджені або зруйновані московією.

Ось лише декілька з них:

  • Херсонес Таврійський – Крим;
  • Одеський музей образотворчого мистецтва – важкі пошкодження після обстрілу у листопаді 2023;
  • Музей-дім Сковороди (Харківщина) – зруйнований ракетним ударом;
  • Харківський оперний театр, інші культові будівлі в Чернігові, Сумах, Запоріжжі, Миколаєві – численні удари по культурних і релігійних об’єктах;
  • Музеї та колекції Маріуполя – спалені, пограбовані або захоплені росіянами;
  • Софія Київська, під час сьогоднішнього обстрілу зазнала суттєвих пошкоджень.

Не лише Україна. Пальміра, Сирія – об’єкт Світової спадщини. Після втручання Росії тут постраждали археологічні руїни та музей. Навіть військова база розгорнута в охоронній зоні.

Відповідно до Гаазької конвенції 1954 року, навмисне знищення культурної спадщини є воєнним злочином.

Публічного засудження від міжнародних організацій замало, мають бути дії та відповідальність за цілеспрямовані прагнення росії знищити українську культуру та ідентичність!

Автор