Санкції на часі. 08.06.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 08.06.2025.
1. російська контррозвідка вважає Китай ворогом і побоюється претензій на Далекий Схід.
– У внутрішньому документі ФСБ, який став надбанням хакерської групи Ares Leaks і був визнаний автентичним шістьма західними розвідками, Китай прямо названо «ворогом».
– У восьмисторінковому звіті російська спецслужба висловлює стурбованість зростанням шпигунської активності КНР у росії, зокрема на Далекому Сході та в Арктиці.
– Йдеться про спроби вербування російських чиновників, експертів, журналістів і військових, а також збір технічної інформації про безпілотники, авіацію та застарілі радянські оборонні розробки, зокрема екраноплани.
– Окрему увагу документ приділяє «історичному інтересу» Китаю до регіонів росії, — Пекін, як зазначається, вивчає історичні джерела, шукаючи підтвердження про перебування «давньокитайських народів» на території сучасного Далекого Сходу. Це розцінюється як підґрунтя для можливих майбутніх територіальних претензій.
– Попри відверто ворожий тон звіту, ФСБ забороняє своїм співробітникам публічно називати китайські спецслужби ворогом. У документі зазначається, що офіційна риторика має зберігати вигляд стратегічного партнерства.
– Витік демонструє глибокі протиріччя у відносинах між Москвою та Пекіном: росія, ослаблена війною та санкціями, дедалі більше залежна від Китаю — і водночас дедалі більше боїться його експансії.
2. Знижки на російську нафту Urals для Індії впали до мінімуму з 2022 року.
– Знижки на російську нафту Urals для постачань до Індії у липні 2025 року досягли найнижчого рівня з початку повномасштабної війни проти України. Про це повідомили чотири трейдери, які працюють на ринку спотових поставок.
– За їхніми даними, середній дисконт на партії Urals із постачанням у липні зменшився до $2,25 за барель щодо нафти Brent (умови DES – доставка до індійського порту), у порівнянні з $2,70–3,10 за барель у червні.
– Причиною скорочення знижок стало зменшення обсягів спотових відвантажень з росії. Через це індійські нафтопереробні підприємства почали шукати альтернативних постачальників — зокрема, через тендери.
– Це найнижчий рівень дисконту з 2022 року, коли Індія почала активно купувати російську нафту після запровадження санкцій з боку Заходу.
3. Санкції ЄС зривають російський нафтовий експорт: падіння майже на третину.
– За останній тиждень травня експорт російської нафти обвалився на 28,6%, свідчать дані Центру цінових індексів (ЦЦІ). Причина — санкції Євросоюзу проти 189 танкерів, що різко звузили можливості Москви щодо морських поставок.
– Балтійський напрямок в кризі. Найбільше скорочення зафіксовано в балтійських портах — мінус 33,2%. У Новоросійську падіння сягнуло 23%, навіть відносно стабільний порт Козьміно втратив майже 4% обсягів. Загальна завантаженість портів рф нафти з 26 травня по 1 червня впала до 352 тис. тонн на добу — це найнижчий тижневий показник з початку року. Санкційна блокада в дії:
– Попри спроби оперативно знайти заміну судам, що потрапили під обмеження, ринок логістики для рф стає дедалі вужчим.
– Заблоковано не лише судна, а й страховиків, операторів, трейдерів — тобто весь ланцюг постачання.
– Тимчасові «обхідні» схеми — не вихід. Заміна флоту триватиме від кількох тижнів до двох місяців, але навіть це не гарантує повного відновлення обсягів через посилення нагляду за обходом санкцій. Деякі танкери планують «повернутися» після переоформлення, проте ризики вторинних санкцій зростають.
– На тлі санкцій, зниження фрахтових можливостей і зростання конкуренції з боку ОПЕК+, росія поступово втрачає вплив на глобальному нафтовому ринку.
– Ключові ринки дедалі частіше звертаються до альтернативних постачальників.
4. Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо розкритикував наміри Дональда Трампа послабити законопроєкт щодо санкцій проти росії. Йдеться про ініціативу, запропоновану сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом.
– За інформацією The Wall Street Journal, команда Трампа намагається вплинути на зміст законопроєкту, щоб зменшити жорсткість обмежень.
– “Я сподіваюся, що Сполучені Штати ухвалять цей законопроєкт якнайшвидше і без жодних змін”, — заявив Орпо під час засідання Національних зборів Коаліційної партії у Гельсінкі.
5. Трамп запропонував Німеччині замінити російський газ американським — москва втрачає європейський ринок.
– Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем запропонував включити до нової торгової угоди між США та ЄС пункт про збільшення постачань американських енергоносіїв, які мають остаточно витіснити російський газ і нафту з європейського ринку.
– Заява пролунала на тлі спроб москви переконати європейців відновити трубопровідні поставки через «Північний потік».
– Трамп чітко дав зрозуміти, що Вашингтон не дозволить росії повернути енергетичний вплив на ЄС. «У нас так багато нафти й газу. Я хочу, щоб вони стали частиною нашої торгової угоди», — наголосив Трамп.
– росія втрачає ключовий ринок. У 2024 році США поставили до ЄС 51 млрд кубометрів СПГ — це 45% від імпорту Євросоюзу, і вдвічі більше, ніж росія. На фоні санкцій і розриву довгострокових контрактів москва втратила контроль над своїм головним експортним напрямком — обсяг її трубопровідних поставок до ЄС впав з 155 млрд до 40 млрд кубометрів.
– Політична ізоляція посилюється. Попри прагнення кремля знайти шпарини в санкційному режимі, нова торгова угода США-ЄС може юридично закріпити блокування російських енергоносіїв. Це стане стратегічною поразкою москви в її боротьбі за збереження ролі енергетичного донора Європи.
– ЄС готує остаточне ембарго. Єврокомісія працює над планом повної відмови від російських енергоносіїв до 2027 року. Хоча окремі країни, як-от Угорщина чи Франція, гальмують процес, тренд на енергетичну дерусифікацію вже незворотний.
6. Швейцарська компанія Avolta (колишня Dufry) і німецька Gebr. Heinemann протягом кількох років постачали в росію продукцію класу люкс, попри санкції Європейського Союзу.
– Згідно з розслідуванням, Avolta продовжує керувати мережею магазинів duty free в аеропортах Домодєдово, Шереметьєво, Внуково і Пулково. У період з початку 2022 року до весни 2024 року компанія ввезла в рф товарів на €54 млн.
– Німецька Gebr. Heinemann, за даними журналістів, за той же період поставила до росії люксової продукції на понад €100 млн. Йдеться передусім про преміальний алкоголь і брендовий одяг.
– Обидві компанії офіційно заявляли про припинення нових поставок після початку повномасштабної війни, однак на практиці продовжували підтримувати дистрибуцію, використовуючи дочірні структури та сірі логістичні схеми.