росія встановила новий рекорд атак дронами Shahed
Олександр Коваленко / Інформаційний спротив
У ніч на 26 травня 2025 року було встановлено новий абсолютний рекорд застосування дронів-камікадзе/дронів-приманок Shahed-136/«Гербера»/«Пародія» — 355 одиниць.
Напередодні рф застосувала 298 дронів-камікадзе/дронів-приманок Shahed-136/«Гербера»/«Пародія», а 24 травня було зафіксовано — 250.
З урахуванням цих цифр, мережею ширяться апокаліптичні прогнози про те, що російські підприємства готуються або навіть уже можуть виробляти по 500 Shahed-136 і навіть 1000 одиниць готової продукції на добу! Досить активно в цій інформаційній гонці беруть участь західні ЗМІ, такі як The Economist і Financial Times.
Але слід розуміти, що The Economist і Financial Times пишуть для західної аудиторії, а саме для аудиторії, зануреної в благополуччя, спокій і умиротвореність, якій не вистачає стресу для мобілізації та дій, тоді як українцям цього більше ніж достатньо. І затягуючи в наш інформаційний простір історії про 500 і 1000 Shahed-136 на добу, потрібно супроводжувати ці дані поясненнями.
Наприклад, я ж не просто так у кожній своїй нотатці, присвяченій дронам-камікадзе, вказую: дрони-камікадзе/дрони-приманки Shahed-136/«Гербера»/«Пародія». Тобто серед 355 дронів, застосованих тієї ночі, не всі 355 — це Shahed-136, а й дрони-приманки «Гербера»/«Пародія».
Далі. Справді, Росія намагається нарощувати виробництво Shahed-136, але зробити це швидко, збільшити випуск готової продукції в рази практично неможливо. Це поступальний, крок за кроком процес, який чітко простежується з 2022 року.
Грубо кажучи, виробництво 500 Shahed-136 на добу означає середній показник нальотів за місяць — 15 тисяч, а з урахуванням «Гербера»/«Пародія» ця цифра зростає вдвічі або більше. Тобто 30 тисяч дронів на місяць?
Я не кажу, що це неможливо. Я кажу, що наразі цифри вказують на дещо іншу картину.
Якщо ж говорити загалом про травень, то останні 3 ночі нальотів, що демонструють і високі показники застосування дронів, і абсолютні рекорди два дні поспіль — це поки що малоінформативно і робити гучні висновки зарано. Чому?
Річ у тім, що за нальотами дронів із початку травня були такі показники:
- За перший тиждень травня РФ застосувала 1 002 дрони;
- За другий тиждень травня — 371 дрон;
- За третій тиждень травня — 981 дрон.
Як бачимо, другий тиждень, завдяки «травневому перемир’ю» 8–10 травня, дозволив РФ накопичити ударний потенціал. І якщо третій тиждень травня вони продовжили нальоти зі стандартним, середнім показником 140 дронів на добу, то наприкінці місяця ми й бачимо сплеск, забезпечений накопичувальним ефектом.
Якщо ця версія правильна, то РФ не зможе стабільно тримати рівень нальотів на позначці 350 дронів на добу, і найближчим часом ми побачимо зниження до середньостатистичного буденного показника близько 140–150 дронів/день.
Повторюю, для Росії пріоритетом є нарощування виробництва Shahed-136 як основного засобу терору цивільного населення, тилової України та виснаження засобів ППО. Але різко наростити це виробництво вона не може.
А тепер про середні показники нальотів. З початку 2025 року вони мають такий вигляд:
- Січень — 80 дронів/день;
- Лютий — 140 дронів/день;
- Березень — 135 дронів/день;
- Квітень — 80 дронів/день;
- Травень (станом на 26 травня) — 132 дрони/день.
Про 500 і 1000 Shahed-136, саме Shahed-136, на добу, як бачимо, наразі говорити зарано. Хоча про зростаючу загрозу говорити потрібно, але в зовсім іншому ключі: конструктивному, практичному, а не у форматі хайпу на паніці та гучних, апокаліптичних заявах.
На заставці: Наслідки нальоту дронів на Київщину 26.05.2025 р. Фото: Микола Калашник