Чи є альтернативи Старлінку?

Serg Marco

Пройшов час з моменту, як підіймалося питання загрози відключення Сктарліну, і вже можна зробити деякі висновки.

Але спочатку я розповім, що таке супутниковий інтернет-зв’язок, як це все працює, і чому саме Старлінк став світовою системою супутникового інтернету.

“Всі цивільні технології – то колишні військові технології, з того часу, як мавпа взяла палку, але перед тим, як зробити палку-копалку, вдарила нею по голові іншій мавпі”, – сказала мені колись одна людина.

Старлінк став одним із засобів, що підтверджує ці слова. Американські військові хотіли мати інтернет із великою швидкістю в будь-якій точці планети, і над цією програмою працювала відома DARPA. І прийшли до висновку, що це можливо.

Компанія Ілона Маска почала розвивати цей проєкт. Він мав три стадії.

1) Військова.

Так, це суто військова компонента під контрактами Пентагону і повним керуванням системи. Бо це альфа та омега Старлінка. І саме військове застосування є причиною багатомільярдних вливань у цей проєкт.

2) Бізнес.

Бізнес теж потребує швидкий інтернет, і він теж попадає в коло зацікавлених. Це більш масштабний ринок, ніж військові, тому можна знизити вартість послуг. Але вона не є копійчаною.

Ті ж самі Старлінки для використання на кораблях мають абонплату в 5000 доларів у місяць. І це дешево, бо європейські аналоги ще дорожчі. Є думка, що таким чином SpaceX і відреагував швидко на українські дрони, що йшли до Криму, і Маск їх відключив. Бо це явно були не бізнес-акаунти, які повинні були плити по морю, згідно своїх контрактних можливостей. І тому дрони було швидко ідентифіковано, бо вони вибивалися в роботі з заданих параметрів системи. Ну, а потім Маск взагалі їх відключив, дозволивши дронам попасти в руки росіян. Хоча командування просило увімкнути зв’язок хоч на короткий час, щоб повернути дрони, Маск відмовився. Результат: дрони попали до рук ворога, який завчасно почав готуватися до дронових атак. Якби не це, результат був би ще більший. Думаю, Маск зберіг РФ не один ракетоносець тоді.

Але факт є фактом: хочеш плавати по морях – купляй бізнес-аккаунт.

3) Цивільний ринок.

Це і є темою обговорення, бо здебільшого ми користуємося аккаунтами для цивільного населення. І саме них нам оплачують Польша, МО, різні фонди та бійці, яких це, до речі, заіпало.

“Цивільний Старлінк” то є дотаційний проєкт. Він не окуповується, в загальному розумінні. Це соціальне доповнення до вищезгаданих військових і бізнес-аккаунтів.

Він зʼявився як допомога американцям, які живуть у містах із поганим інтернетом. Америка дуже велика країна з великими відстанями. І вона є піонером із побудови веб-системи. Але, на жаль, більшість мереж застарілі, а перекладати оптику до невеличких міст зараз вже не є рентабельним. Тому швидкість в 20 Мбіт є нормальною швидкістю в деяких містах. І вартість послуг там теж не копійчана, бо це все обслуговується за ринковими цінами. Бо Америка – це не тільки мегаполіси, це ще невеличкі міста в пустелях, великі ранчо та багато інших місць, де організувати якісний інтернет складно.

Так і зʼявився проєкт “цивільний Старлінк”. Він не для нас. Він для Америки. І коли Маск каже, що ми платимо невеличкі гроші за цю послугу, то він, на жаль, правий. І якщо він нам його відключить, Америка буде й далі користуватися ним, бо альтернативи цьому немає, а в Європі з оптикою та мобільним інтернетом набагато краще, тому там така гостра потреба ніколи не була актуальною. І якщо Європа відмовиться від Старлінку, думаю, Маску й Пентагону посрати. Бо це не основний ринок для них і навіть не другорядний. І якщо його відімкнуть у нас, то контракти бізнесу та Пентагону будуть і далі формувати основний прибуток проєкту.

Чи може Європа замістити нам Старлінк в повному обсязі?

Ні, навіть частково. Бо в них немає “цивільного” аналогу Старлінку, а “військовий” та “бізнес” не настільки розвинені, бо ринку не було, а щоб його розвинути, потрібні мільярдні інвестиції та роки. Тому щось замінять, але це буде невелика частина обсягу. І це дозволяє Маску хамити полякам, бо він розуміє реальність.

Старлінк і сьогодні є одним з важелів для нас. І, на жаль, я не бачу ефективних кроків по його заміні. Бо це армія з її колективною відповідальністю. Де досі щось аналізують, ставлять якісь задачі, щось обговорюють, вибирають, але це все не швидко, і немає конкретної людини, якій сказали “якщо через тиждень Трамп знову посреться з Зелею, а Маск скаже, що його атакують українські хакери, і вимкнуть Старлінк, і якщо армія після цього впаде, – то тобі пизда”.

Це змусило би когось вирішувати проблему терміново і з конкретними строками. Поки ж ця задача поставлена до виконання армійській колективної відповідальності, що дорівнює колективної безвідповідальності.

Якби операторам мобільного зв’язку поставили термінове завдання тягнути оптику на фронт, збільшувати різну кількість засобів обміну даними, – вони б це зробили, бо знають як. Але цих пропозицій досі немає.

Однієї системи, яка є базовою для підрозділів, на бригади не спустили досі. З контролем виконання десь так же.

Всі просто вірять, що Маск настільки добрий, що не відключить нам дотаційний за американські гроші засіб, який є найбільшим важелем для нас. Ну, Америка ж любить дотувати Україну в останні часи, яких вам доказів цього не вистачає?

Відключать чи ні – це неправильна постановка питання, ми повинні виключити важелі тиску на нас під час перемовин, які затягнуться на місяці та в яких більше тиснути будуть на нас, чим на РФ.

Але… щось роблять, але досі нічого суттєвого не зроблено. Що ж. Маю надію, що якщо це станеться, будуть визначені люди, відповідальні за наслідки, і їх коло буде великим. Бо фронт заплатить за це великою кровʼю.

 

Колаж: 24 канал

 

Автор