«Ми вистоїмо як держава в єдності» – відеозвернення Петра Порошенка
Петро Порошенко у своєму відеозверненні закликав президента Зеленського одразу після розмови з Трампом провести зустріч з лідерами парламентських фракцій. Порошенко зазначив, що складна і драматична ситуація вимагає внутрішньої єдності в інтересах України.

Несподіванки не сталося. Як і прогнозував в інтерв’ю німецькому виданню BILD, припинення вогню не відбулося.
За одну лише ніч путін укотре довів, що йому не можна вірити. Що угоди з росією не варті паперу, на якому вони написані, — вислів, який приписують ще Бісмарку. Смертоносні російські ракети та ударні дрони чомусь не послухалися наказу свого верховного… Отже, його всупереч усім обіцянкам не було взагалі.
Путін ніби винайшов perpetum mobile війни і не має наміру її завершувати… Не дарма вчора, перед розмовою з президентом Трампом, він на зустрічі з олігархами ділився своїми фюрерськими фантазіями про захоплення Одеси. Це така сама маячня, як колись про Київ за три дні. Але вона точно показова: видно, що після трьох років виснажливої війни російський імперіалізм нікуди не подівся. Апетит навіть розпалився.
Даремно сподіватися на те, що одна чи кілька розмов зупинять ці три роки, 11 років війни загалом. І століття спроб стерти Україну з мапи світу. Попри оптимістичні заяви учасників, у нас, українців, справедливо немає відчуття, що вчорашня телефонна розмова наблизила нас до миру.
Маю сказати, що попереду складні перемовини. Для путіна навіть стіл переговорів — це продовження війни в інший спосіб. Проте з того, що відбулося вчора, коли путін де-факто відкинув ідею президента Трампа про повне припинення вогню, всім треба зробити правильні висновки.
Або путін приймає пропозицію президента Трампа про повне припинення вогню, або Трамп задіює «план Б», про який він казав.
Такий «план Б» критично важливий і має з’явитися на столі. Це — ще суворіші санкції. Міністр фінансів США Скотт Бессент вчора сказав, що Дональд Трамп готовий максимально посилити економічний тиск на росію. Їхній поточний рівень оцінив як 6 із 10, отже, резерви є, і непогані. Росію треба позбавити ресурсів для ведення війни. Від цього світ лише виграє.
Також це — постачання Україні тих видів американської зброї, від надання яких Білий дім утримувався досі.
Зрештою, нам потрібна нова двопартійна резолюція Конгресу Сполучених Штатів про подальшу різнобічну підтримку України. І я готовий долучитися до лобіювання цієї резолюції. Маю, до речі, запрошення до Вашингтону та Флориди на зустрічі високого рівня. Сподіваюся, що в Офісі вистачить розуму цього разу не блокувати мою поїздку до США так, як щойно він заборонив мені виїхати на політичну асамблею Європейської народної партії, лідируючої політичної сили Європейського Союзу. Всі можливості дипломатії, зокрема парламентської, мають бути задіяні.
Очевидно, що попереду на нас очікують важкі драматичні місяці. І антиамериканська істерія з метою перекласти відповідальність нам не допоможе результативно пройти цей час. Україна, як і Європа, повинна бути за столом переговорів і твердо відстояти принцип «нічого про Україну без України».
Окрім того, важливо не лише покладатися на партнерів, а й чітко зрозуміти, що ми можемо швидко і якісно зробити самі.
Ми не можемо більше втрачати час, людей і території. Ми зацікавлені в тому, щоби пропозиція президента Трампа про повне припинення вогню реалізувалася. Для нас це можливість нарешті не на папері, а на реальній місцевості звести фортифікації і перетворити степовий простір сходу і півдня на неприступні рови, вали і мінні поля. І в разі, якщо путін порушить припинення вогню, це унеможливить його подальші наступальні дії.
Складність і драматичність ситуації вимагає негайної зустрічі Володимира Зеленського з лідерами парламентських фракцій. Парламент не може дізнаватися про нашу переговорну позицію із зарубіжних мас-медіа. Вважаю, така зустріч має відбутися одразу після розмови Зеленського з Трампом. Нам критично важливо обговорити фінансування ЗСУ, підтримку оборонної промисловості, координацію дипломатичних зусиль, посилення внутрішньої єдності. Все це вже неможливо ігнорувати.
Попри системні антиконституційні кроки влади щодо опозиції для нас, «Європейської Солідарності», завжди на першому місці є інтереси держави.
І попри те, що влада в односторонньому порядку вийшла з угоди про єдність, досягнутої в лютому 2022-го, наші пропозиції щодо коаліції та уряду національної єдності залишаються в силі.
Треба робити все, що в цих складних умовах може посилити Україну.
Нав’язуватися ми теж не будемо, але за будь-яких обставин готові до спільної роботи й спільної відповідальності. Ми не дамо путіну жодних надій, що, скориставшись руйнацією єдності, йому вдасться розхитати ситуацію в країні, спричинити внутрішню дестабілізацію, виграти від порушень демократії Україні. І в цій його гібридній війні не варто підігрувати.
Ми вистоїмо як держава в єдності, це очевидний постулат. Гріх не робити висновків з української історії, бо вона повторюється.