росія програє війну на виснаження – The Atlantic
Україна у війні з Росією насправді не перебуває на межі краху, і це робить рішення адміністрації Трампа особливо недалекоглядними та трагічними, пише видання The Atlantic.
Його автори, які є військовими істориками, стверджують, що не погоджуються зі словами президента США Дональда Трампа про те, в України немає “козирів”, а також із думкою про те, що переваги Росії є непереборними і війна може завершитися лише перемогою Путіна.
Вони наводять приклади німецьких Люфтваффе та підводних сил. Під час Другої світової війни вони зазнали поразки не тому, що противник завдав їм один потужний удар, а тому, що він мав технологічно передовий і оперативно складний підхід. Таким чином, ці організації, якими б великими вони не були, стали нездатними ефективно функціонувати.
Так само і прогрес німецької армії навесні 1918 року приховував основну слабкість цієї армії – виснаження, яке врешті-решт прирекло кайзерівську армію та режим, за який вона боролася.
Автори статті зазначають, що війни рідко виграють дуже переконливо, адже виснаження є не лише умовою війни, але й стратегічним вибором. Менші сили можуть досягти успіху за допомогою розумного розрахунку на виснаження противника. Особливо якщо, як Україна, вони можуть використовувати технологічні новації та отримувати максимум від зовнішньої підтримки союзників.
Сполучені Штати перевершували В’єтнам озброєнням, як колись Британська імперія перевершувала озброєнням американські колонії. Під час тривалої та жорстокої війни у 1980-х роках іранські сили чисельно переважали сили Іраку. Але все одно програли.
Atlantic зазначає, що прихильники песимістичного для України сценарію не приділяли достатньо уваги слабкій основі російської військової могутності.
Російська економіка потерпає від процентних ставок, які перевищили 20 відсотків на тлі стрімкого зростання інфляції, а також від нестачі робочої сили, пишуть автори статті.
Вони посилаються на дослідження, яке стверджує, що російська економіка перебуває у жахливому стані зокрема тому, що військовий бюджет становить 40 відсотків усіх державних витрат, а доходи від нафти зменшилися через нижчі ціни, атаки з боку України та посилення санкцій.
Видання зазначає, що слабкість Росії особливо помітна в армії. Виробництво військової техніки в Росії не здатне компенсувати її втрати на болі бою. Воно наводить нещодавнє дослідження Chatham House, де йдеться, що російський військово-промисловий комплекс “погано пристосований до боротьби з наслідками тривалої війни проти України”.
Те ж саме стосується російських людських ресурсів, пише видання. Кількість солдатів, яку росіяни змогли утримати на фронті, досягла піка навесні та влітку 2024 року, перевищивши 650 тисяч. До кінця року ця цифра впала ближче до 600 тисяч, і втрати росіян постійно зростають. Автори статті додають, що північнокорейське підкріплення не може компенсувати фундаментальної нестачі російської живої сили.
Торішня пауза в американській допомозі завдала Україні шкоди. Однак Atlantic зазначає, що зараз запаси більшості типів зброї перебувають у кращому стані. Крім того, вражаючих рівнів у деяких важливих галузях досягло власне виробництво, зокрема безпілотних літальних апаратів. У 2024 році українські військові отримали понад 1,2 мільйона різних українських БПЛА, і темпи виробництва продовжують зростати – лише цього року планують виготовити 4 мільйони дронів.

БПЛА мають вирішальне значення, оскільки вони замінили артилерію як найефективнішу систему на полі бою, пише Atlantic. За однією оцінкою, БПЛА зараз спричиняють 70 відсотків російських втрат. Потужна оборонна промисловість України впроваджує інновації швидше та ефективніше, ніж промисловість Росії та її союзників.
Видання також додає, що війни на виснаження відбуваються на багатьох фронтах. Росія посилила свої атаки на українську промисловість і цивільні цілі, а також енергетичну інфраструктуру. Однак українська протиповітряна оборона надзвичайно успішно нейтралізувала переважну більшість цих атак, через що втрати серед українського населення зменшуються. Крім того, Україна також перейшла в наступ. Вона виготовила близько 6000 важких БПЛА більшого радіуса дії, які вона використовувала для атак углиб Росії, зменшуючи видобуток російської нафти.
Попри небажання Америки надавати подальшу допомогу, покращити ситуацію можуть європейські союзники України, навіть якщо вони не здатні замінити те, що надають США. Зокрема, Європа може допомогти Україні покращити виробництво БПЛА. Європейці мають потужності для виробництва двигунів для дронів великої дальності набагато вищими темпами, зазначає видання.
Також можуть допомогти Україні деякі європейські системи, які їй досі не надали, наприклад німецькі крилаті ракети Taurus, які є набагато ефективнішими, ніж франко-британські ракети Storm Shadow/Scalp. Новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц уже заявив, що відправить ракети Taurus в Україну, якщо росіяни не поступляться. Завдяки цим системам Україна може збільшити значну шкоду, яку вона вже завдала Росії.
Війна на виснаження залежать від промислової бази. Європейський Союз має ВВП приблизно в 10 разів більший, ніж у Росії, і якщо додати до цих розрахунків Британію та Норвегію, дисбаланс на користь України стає ще більшим. Європа і США надали Україні приблизно однакові обсяги своїх військових ресурсів (по 30%), а 40% Україна виробила самостійно, зазначає видання.
Україна не перебуває на межі краху, і саме Росія, а не Україна, програє війну на виснаження, що робить останні рішення адміністрації Трампа особливо недалекоглядними та трагічними, пише Atlantic.
“В України багато козирів, навіть якщо Трамп і Венс їх не бачать. Якби лідери Америки змогли змусити себе чинити на Росію такий же тиск, як на Україну, вони могли б допомогти Україні досягти чогось набагато більш схожого на перемогу”, – підбивають підсумок автори статті.
Фото на заставці: Генштаб ЗСУ