Українці за кордоном стали цілями для політичних атак

Микола Княжицький

Агенція Reuters повідомила, що Білий дім збирається скасувати тимчасовий правовий статус для 240 тисяч українських біженців. А це означало б депортацію для тих, хто не встиг змінити його на інший. В своєму матеріалі видання використало три анонімних джерела та інсайд неназваного високопосадовця в адміністрації Трампа.

Але вже наступного дня речниця Білого дому Керолайн Левітт назвала цю інформацію фейком, пізніше її спростував і сам Дональд Трамп. Правда, зі слів американського президента випливає, що станом на зараз такого рішення немає, але дискусії всередині його адміністрації, схоже, таки тривають.

“Що ж, ми не хочемо нікому зашкодити. І я дивлюся на це. І деякі люди вважають, що це доречно, а деякі — ні. І я прийму рішення досить скоро, але ми не розглядаємо це, особливо українці й так пройшли через багато всього”.

Що ж насправді може означати ця історія з українськими біженцями у США?

Ще 23 січня, після підписання Дональдом Трампом указу “Захист наших кордонів”, Міністерство національної безпеки США призупинило програму United for Ukraine (U4U) і перестало приймати нові заявки від українців на отримання тимчасового захисту.

Тоді цей крок сприймався в одному ряду з іншими, які були спрямовані на виконання передвиборчих обіцянок Дональда Трампа в сфері імміграції. І були сподівання, що він тимчасовий, та вже невдовзі програму відновлять – принаймні для українців.

Але її досі не поновили, про це вчора заявила посол України у США Оксана Маркарова. І коли за таких обставин з’являється інформація про скасування тимчасового захисту, навіть якщо її вже спростували, це має насторожити.

Не виключено, що йдеться про спробу тиску на офіційний Київ, і саме тому ця сенситивна тема з’явилася в період дипломатичного загострення між Україною та США, якраз перед новим раундом переговорів в Саудівській Аравії.

Чверть мільйона біженців в США просто стають заручниками в складному геополітичному пасьянсі, який зараз розкладає Білий дім. І це ще один спосіб примушування України до невигідних умов.

Так само як скасування доступу до розвідданих і призупинення військової допомоги, яке адміністрація Трампа зробила в односторонньому порядку, без консультації з союзниками по НАТО, проігнорувавши NSATU – спеціально створене Командування НАТО з безпекової допомоги та тренування для України в німецькому Вісбадені.

Тому навіть спростована інформація про скасування тимчасового захисту повинна нас насторожувати. Не виключено, що цей інсайд “злили” в медіа контрольовано, а потім оперативно спростували. Це цілком вкладається в тактику створення інформаційного хаосу, яку активно використовує команда Трампа. Пояснення самого президента США ще більше заплутало ситуацію.

Українці в США перебувають в тривозі, бо, щонайменше, вперше в публічному просторі до них застосували слово “депортація”.

Але я хочу нагадати, що це вже не перша спроба цинічного використання біди українців для досягнення політичних цілей.

Ще на початку січня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив скасувати фінансову допомогу 130 тисячам українських біженців. Так збирався помститися Україні за припинення транзиту російського газу.

Я тоді про це зробив окремий блог і вказав, що це не просто безсоромний шантаж, але й блеф. Адже на той час уряд Фіцо вже скасував більшість програм. Зокрема, виплату 80 євро на кожного дорослого, безкоштовний проїзд в громадському транспорті, а також компенсацію за житло для українців. Врешті, так і сталося: далі порожніх погроз Фіцо не пішов. Але тоді ми вперше побачили, що українці за кордоном стали цілями для політичних атак.

Адміністрація Трампа продовжила цю ганебну практику. Питання повернення українців додому буде ставати все більш гостро. І щоб його вирішити, українська влада нарешті має перейти від імітації демографічної політики до системної роботи.

Автор