Призупинення надання американської допомоги Україні: головні цифри (інфографіка)

Іван Ґаттерман, Крістина Фолтинова, Магір Сіямія / Радіо Свобода

Україна отримала понад 287 мільярдів доларів США допомоги з січня 2022 року, коли Сполучені Штати та європейські союзники поспішили доставити перше обладнання, щоб запобігти вторгненню російської армії, яка була готова завдати удару вздовж кордонів України.

За даними Кільського інституту світової економіки, лише близько половини – 69 мільярдів доларів – зі 139 мільярдів доларів – військової допомоги надійшло від США, які є найбільшим постачальником. Ця допомога зараз заморожена після суперечки минулого тижня між президентом України Володимиром Зеленським та президентом США Дональдом Трампом у Білому домі.

Найбільші постачальники допомоги Україні

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну до кінця грудня 2024 року Сполучені Штати надали майже 123 мільярди доларів фінансової, гуманітарної та військової допомоги – це найбільша номінальна частка допомоги, наданої Україні.

Це не перший випадок, коли американська військова допомога Україні стає на паузу. Поставки американського обладнання припинилися на початку 2024 року, коли Конгрес обговорював пакет видатків, який врешті-решт був ухвалений у квітні минулого року.

Хронологія: допомога Україні від США помісячно

Зі 123 мільярдів доларів допомоги, наданої Україні Сполученими Штатами, більша частина була виділена протягом перших двох років з початку повномасштабного вторгнення РФ в лютому 2022 року. Однак значна частина була також виділена наприкінці каденції Джо Байдена.

Ця пауза в поставках збіглася з однією з останніх значних перемог Росії на полі бою – захопленням Авдіївки в лютому 2024 року. Окупація добре укріпленого передмістя Донецька, прифронтового міста з 2014 року, відкрила для Росії можливість просунутися за останній рік приблизно на 50 кілометрів на захід, досягнувши околиць Покровська, важливого логістичного вузла і, можливо, однієї з останніх серйозних перешкод на шляху до Дніпра.

Просування російських військ після захоплення Авдіївки

З моменту захоплення Авдіївки російські війська просунулися приблизно на 50 кілометрів на захід, взявши під контроль понад 3700 квадратних кілометрів території по всій Україні.

Що означає заморозка для фронту?

Американські чиновники заявили, що замороження допомоги можуть скасувати, якщо переговори щодо завершення війни прогресуватимуть. Солдати на українському фронті навряд чи відчують наслідки негайно. Юрій Федоров, незалежний російський військовий аналітик, сказав Радіо Свобода, що більшість експертів сходяться на думці, що Україна зможе підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій протягом приблизно шести місяців.

Європейські члени НАТО надали більшу частину другої половини допомоги, яку отримала Україна, і, ймовірно, намагатимуться активізувати зусилля, щоб компенсувати нестачу коштів США – в міру своїх можливостей. Менш ніж через добу після оголошення паузи президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала план збільшення витрат на оборону на 800 мільярдів євро (843 мільярди доларів), враховуючи до 150 мільярдів євро у вигляді кредитів, які країни ЄС могли б використати для «масового посилення підтримки України» у вигляді негайних поставок військового обладнання.

Дані: Кільський інститут світової економіки. Графіка: Махір Сіджамія

Деякі види техніки, як-от танки, були надані Європою в більшій кількості, ніж США, причому такі країни, як Польща, передали Україні свої запаси часів Холодної війни і замінили їх на сучасну техніку зі США та інших країн.

Україна також здатна сама задовольнити деякі свої потреби – начинені вибухівкою безпілотники, на які, за словами українських командирів, припадає 80 відсотків російських втрат, здебільшого виробляються всередині країни.

Проте в таких категоріях озброєнь, як високоточні боєприпаси для артилерійських систем HIMARS, Україна значною мірою залежить від поставок зі США, а лінія фронту майже напевно переміститься на захід, якщо війна продовжиться, і Європа нестиме відповідальність за постачання озброєнь.

Найбільші постачальники важкого озброєння в Україну

Разом США і Європа надали Україні важкого озброєння на суму понад 35 мільярдів доларів.

Наскільки дорога допомога Україні?

Згідно з даними Інституту світової економіки в Кілі, вартість американської військової допомоги Україні зіставна з середньорічними витратами США на війну в Афганістані – 0,2% і 0,3% ВВП відповідно. Це без урахування приблизно 50 мільярдів доларів, які США витратили на фінансову та гуманітарну допомогу Україні.

Військові витрати США на найбільші війни

Сполучені Штати витратили 0,2% свого валового внутрішнього продукту (ВВП) на військову допомогу Україні в період з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року. Ось як це порівнюється із середньорічними військовими витратами США під час інших великих конфліктів:

Якщо оголошена фон дер Ляєн програма переозброєння ЄС сягне 800 мільярдів євро, вона буде майже такою ж дорогою, як фонд відновлення після пандемії, і коштуватиме в шість разів більше, ніж ЄС витратив на допомогу Україні до цього часу.

Фінансові зобов’язання, які взяла на себе Європа

Країни-члени Європейського союзу зобов’язалися виділити Україні майже 132 мільярди доларів допомоги. Ось як це співвідноситься з іншими фінансовими зобов’язаннями ЄС:

Раніше адміністрація Трампа намагалася повернути гроші, витрачені на допомогу, через угоду, яка надала б США доступ до мінеральних ресурсів України, яку Зеленський мав підписати в Білому домі 28 лютого, але зустріч не відбулася. Хоча українські чиновники заявляють, що вони все ще готові підписати угоду, міністр фінансів США Скотт Бессент сказав CBS News, що наразі вона не обговорюється, і «неможливо мати економічну угоду без мирної угоди».

Регіони України, які, за словами Росії, вона анексувала

Як саме виглядатиме потенційна мирна угода, наразі незрозуміло. Минулими вихідними європейські лідери пообіцяли розробити таку угоду і представити її США, в той час як офіційний речник Путіна Дмитро Пєсков нещодавно заявив, що анексовані Росією (так в РФ вважають) регіони України є «невід’ємною частиною Росії», а тому «жодних обговорень з цього питання бути не може».

На заставці: За даними Кільського інституту світової економіки, лише близько половини – 69 мільярдів доларів – зі 139 мільярдів доларів – військової допомоги надійшло від США. Ілюстрація: Mahir Sijamija (RFE/RL Graphcs)

Джерело

Copyright © 2021 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Автор