США запропонували Україні угоду про надра ніби колонії чи переможеним у війні – Telegraph
Умови угоди про корисні копалини в обмін на військову допомогу, яку запропонували США Україні, нагадують репарації, що були накладені на Німеччину та Японію після Другої світової війни, пише The Telegraph.
Ця стаття та умови, які запропонували американці, шокували багатьох українців.
Президент України Володимир Зеленський під час закритої зустрічі на Мюнхенській конференції відмовився підписати цю угоду.
Пізніше українські чиновники заявили, що уряд продовжує перемовини щодо угоди з адміністрацією Трампа.
Вимога Дональда Трампа щодо “відшкодування” 500 мільярдів доларів допомоги Україні виходить далеко за межі контролю США над корисними копалинами країни. Угода охоплює все – від портів та інфраструктури до нафти та газу та інших ресурсів України.
Видання назвало умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу Володимира Зеленського, “економічною колонізацією України з боку США”, юридично закріплену на невизначений термін.
“Це тягар репарацій, які неможливо виконати”, – пише The Telegraph.
Британське видання отримало проєкт угоди з грифом “Привілейований і конфіденційний”, датований 7 лютого 2025 року.
Згідно з документом, США отримуватимуть 50% доходів від видобутку ресурсів, а також 50% від вартості “всіх нових ліцензій, виданих третім особам” для майбутньої монетизації ресурсів. На такі доходи буде “накладено арешт” на користь США.
Угода передбачає, що “за всіма майбутніми ліцензіями США матимуть першочергове право відмови на купівлю експортних корисних копалин”. Вашингтон матиме суверенний імунітет і отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України.
Президент Зеленський сам запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкісноземельних ресурсах під час візиту до Trump Tower у вересні, сподіваючись налагодити відносини для продовження постачання зброї.
Деякі мінеральні басейни розташовані поблизу лінії фронту на сході України або на окупованих Росією територіях. Зеленський наголосив на небезпеці того, що стратегічні запаси титану, вольфраму, урану, графіту та рідкісноземельних металів потраплять у руки Росії.
Але він, вочевидь, не очікував, що йому висунуть умови, які зазвичай ставлять країнам-агресорам, які зазнали поразки у війні, зауважує The Telegraph.
Якби цей проєкт ухвалили, вимоги Трампа означали б вищу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшені на Лондонській конференції 1921 року та планом Дауеса в 1924 році.
У той же час Трамп, схоже, готовий повністю звільнити Росію від виплати компенсацій, припускає видання.
В інтерв’ю Fox News Дональд Трамп заявив, що Україна “по суті погодилася” передати 500 млрд дол.
“Вони мають надзвичайно цінну землю з точки зору рідкісних металів, з точки зору нафти і газу, з точки зору інших ресурсів”, – сказав він.
Трамп попередив, що Україну “подадуть Путіну на тарілочці”, якщо вона відмовиться від цих умов.
“Вони можуть укласти угоду. Вони можуть не домовитися. Вони колись можуть бути росіянами, а можуть бути й не росіянами. Але я хочу повернути ці гроші”, – цитує видання американського лідера.
Трамп заявив, що США вже витратили 300 млрд дол на війну, додавши, що було б “дурістю” передавати більше.
Насправді п’ять пакетів, погоджених Конгресом, складають 175 мільярдів доларів, з яких 70 мільярдів США витратили на виробництво зброї. Частина з них у формі гуманітарних грантів, але більша частина – це кошти за ленд-лізом, які потрібно повернути, нагадує Telegraph.
Українській делегації довелося “пройти навшпиньки через це мінне поле” на Мюнхенському форумі, висловлюючи надію на угоду і водночас пояснюючи, що теперішній текст порушує українське законодавство та потребує переробки.
Редактор видання “Європейська правда” Сергій Сидоренко у своїй статті щодо пропозицій США підтверджує інформацію про надто жорсткі вимоги від Трампа.
Він вказує, що на фоні такої невигідної угоди там не було жодних гарантій безпеки, тому Зеленський відмовився її підписати.
За даними Сидоренка, США поставили Україні ультиматум – або підписати, або у Мюнхені не буде зустрічі з віцепрезидентом США. Проте, після відмови Зеленського, американці нібито несподівано відмовились від ультиматуму.
Скільки в Україні копалин
Розмови про ресурсне багатство України стали сюрреалістичними. Об’єднані запаси корисних копалин і вуглеводнів оцінюють у 26 трильйонів доларів, але ці суми надумані, зазначає Telegraph.
Україна має найбільший басейн літію в Європі. Але ціни на літій впали на 88% у 2022 році. Великі запаси виявляють по всьому світу. Кальдеру МакДермітт у Неваді вважають зараз найбільшим родовищем літію на планеті. Тільки її достатньо, щоб катапультувати США далеко попереду Китаю, міркує британське видання.
Схожа історія з рідкісноземельними металами. Гірничодобувні компанії США припинили бізнес у 1990-х роках, тому що норма прибутку тоді була надто низькою. Але згодом США виявили, що Китай отримав стратегічний контроль над поставками найважливіших елементів, необхідних для високотехнологічної та передової зброї. І зараз американський уряд цю проблему вирішує.
В Україні є кобальт, але більшість акумуляторів для електромобілів тепер використовують літій-феррофосфат і більше не потребують кобальту. Крім того, батареї на основі іонів натрію та сірки обмежать майбутнє зростання попиту на літій.
Щодо сланцевого газу в Україні, то частина Юзівського родовища на Сході перебуває під контролем Путіна, а запаси західних Карпат мають складну геологію з високими витратами на буріння.
Україна має більший потенціал як експортер електроенергії до Європи з відновлюваних джерел та ядерної експансії, але це не те, про що думає Дональд Трамп.
“Україна не може задовольнити вимогу Трампа щодо $500 мільярдів у будь-який розумний проміжок часу. Але ще важливіше – чи чесно так поводитися з нацією-жертвою, яка три роки утримує лінію фронту заради ліберальних демократій, жертвуючи величезними ресурсами?” – запитує видання.
“Часто найкраща угода – це угода, яку ви не уклали”, – каже Трамп у своїй книзі “Мистецтво угоди”.
Зеленський не має такої розкоші. Йому доводиться обирати між військовою агресією Путіна та економічним нападом на Україну з боку його власного союзника, підсумовує Telegraph.
Фото: ОПУ