У влади не вистачає коштів на популізм?

“Від зміни місць доданків сума не змінюється” – це один із Законів арифметичних дій, який вивчають діти у 5 класі за програмою “Нова українська школа”.
Але, на жаль, цього досі НЕ знають 5 чи 6 менеджерів, які готували рішення РНБО щодо гарантування економічної стійкості держави, уведене в дію 5 лютого 2025 року Указом Зеленського.
Цим рішенням РНБО доручено Уряду збільшити частку коштів для закупівлі озброєння і техніки у видатках держбюджету-2025, передбачених для сектору безпеки і оборони.
Іншими словами, Уряд повинен скоротити якісь (а їх не так і багато, основне – це грошове забезпечення військових) видатки для сектору безпеки та оборони і збільшити видатки для закупівлі озброєння!!!
ЩО?
А не хоче влада скоротити затверджені у бюджеті на 2025 рік 37 млрд гривень на будівництво доріг, 25 млрд гривень на публічні інвестиційні проєкти, 13 млрд гривень на капвидатки, 10 млрд гривень на збільшення зарплат чиновників (разом вже 85 мільярдів гривень)?!
Зеленський повинен НЕГАЙНО накласти ВЕТО на закон №12245 про затвердження непрозорого механізму фінансування з бюджету незрозумілих публічних інвестпроєктів, що збереже для сектору безпеки і оборони мінімум 25 млрд гривень.
Почніть із СЕБЕ!
* * *
Імітація бурхливої діяльності стає пріоритетом влади.
Рішенням РНБО щодо гарантування економічної стійкості держави, уведеного в дію 5 лютого 2025 року Указом Зеленського, надано доручення Уряду:
“ужити додаткових заходів для забезпечення фінансування в повному обсязі видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, встановлених у Державному бюджеті України на 2025 рік”.
Що трапилось? Адже з фінансуванням цих видатків немає проблем.
Держбюджет на 2025 рік прийнятий і він збалансований щодо доходів і видатків.
Згідно з Бюджетним кодексом, ці видатки є захищеними і будуть точно профінансовані.
Тобто РНБО вимагає зробити те, що і так щороку робиться.
А Мінфін за результатами січня 2025 року переможно заявив про перевиконання місячного розпису доходів на 10,2 млрд грн податковою та митною службами.
Тож які ще треба додаткові заходи для фінансування?
Елементарно:
“Додаткові заходи” на робочому столі у Зеленського – це НЕ підписаний ним вже протягом 60 днів закон №11090 про підвищення акцизів на тютюнові вироби!
Додатковий ресурс 13 млрд гривень на 2025 рік, з яких 1,3 млрд гривень вже втрачено через відсутність його підпису.
* * *
Втрата довіри окремих наших міжнародних партнерів – результат гри в популізм діючої влади.
Рішенням РНБО щодо гарантування економічної стійкості держави, уведеного в дію 5 лютого 2025 року Указом Зеленського, надано доручення Уряду:
“посилити співпрацю з Європейським Союзом з гуманітарного розмінування, зокрема щодо земель сільськогосподарського призначення”.
Просимо гроші на гуманітарне розмінування?!
Але на ці цілі кошти виділяються за рахунок внутрішніх джерел, проте не використовуються за призначенням!
У 2024 році за рахунок залишку коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (тобто за рахунок власних надходжень, а не коштів від міжнародних партнерів) на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення було у держбюджеті було закладено 3 млрд грн.
А використано на гуманітарне розмінування тільки 434 млн грн – всього 14,5% від виділених коштів!
Решту ж – 2 млрд. 566 млн. грн Урядом було спрямовано на “Зимову підтримку” для роздачі всім бажаючим по 1000 гривень.
У держбюджеті на 2025 рік на гуманітарне розмінування закладено 2 млрд. грн., що більше ніж в 4 рази перевищує витрачені у 2024 році кошти.
То навіщо просити ще кошти?
Не вистачає на популізм?
Хто ж із партнерів повірить владі тепер?!
* * *
“Чим би дитя не тішилось, аби не плакало”.
Це про дії влади щодо постійного збільшення пільг і бюджетного фінансування для індустріальних парків.
За останні 5 років вже передбачено:
– звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ для устаткування та обладнання;
– звільнення на 10 років від сплати податку на прибуток;
– компенсацію з бюджету до 50% витрат на облаштування інфраструктури (до 150 млн грн);
– розширення видів діяльності.
Тільки у 2024 році з державного бюджету за програмою “Державне стимулювання створення індустріальних парків” виділено 925 мільйонів гривень.
Але цього знову недостатньо?
Отже, Рішенням надано доручення Уряду: “визначити додаткові інструменти для активізації розвитку індустріальних парків”.
А у ВРУ вже третій місяць не можуть набрати голоси для розгляду проекту №12117, яким до видів діяльності в індустріальних парках додаються ЗБЕРІГАННЯ енергії, а також вироблення енергії з будь-яких джерел (сьогодні тільки з альтернативних джерел енергії), бо все ж ЗРОЗУМІЛО.
Для ОБРАНИХ – податкові пільги та бюджетне фінансування, а для решти бізнесу – податкові перевірки, штрафи та кримінальні справи.
Настав час переглянути вибірковість, НАМ потрібен новий підхід для всіх.
* * *
“Виробляти не треба імпортувати”.
Здавалося б, що кОму в цьому виразі необхідно поставити після слова “Виробляти”, що відображало б пріоритети державної політики. Але по факту все не так, і український виробник не відчуває державної підтримки.
А рішення РНБО щодо гарантування економічної стійкості держави, уведене в дію 5 лютого 2025 року Указом Зеленського, яким надано доручення Уряду “ужити невідкладних заходів, спрямованих на реалізацію політики імпортозаміщення та посилення підтримки національного товаровиробника” навряд чи збільшить таку підтримку.
І особливий цинізм такого доручення полягає у тому, що через БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ Мінекономіки українські товаровиробники знищуються неконтрольованим демпінговим імпортом.
Всі інструменти для протидії демпінгу іноземним товарам у виконавчої влади Є, проте рішень від Мінекономіки та спеціальної Міжвідомчої комісії щодо запровадження антидемпінгового мита на іноземні товари доводиться чекати роками.
А вже прийняті рішення, наприклад, щодо окремих товарів із Китаю, повністю нівелюються, бо такі товари миттєво починають імпортувати з Малайзії, а Мінекономіки робить вигляд, що цього не бачить.
Тож не треба доручень РНБО – треба ПРОСТО НАРЕШТІ почати Уряду виконувати свою роботу, від якості якої залежать національні економічні інтереси.
* * *
За словами представників влади, «Зимова єПідтримка», «кешбек» – це ключові проєкти підтримки економіки та населення. Тобто проєкти, які не мають нічого спільного ні з підтримкою економіки, ні з реальною підтримкою малозабезпечених громадян чи ВПО.
І на це вже витратили понад 12 млрд. грн, забираючи їх із усіх інших програм і навіть з резервного фонду (писала тут).
І скоріше за все, «посилення підтримки національного товаровиробника» закінчиться звичайним роздаванням грошей через якусь нову «єПідтримку» та «кешбек».
Бо популізм для рейтингу перш за все.