Британські танки у Курській області. Як західна техніка сприяла наступу
Під час операції в Курській області Україна використовувала танки Challenger 2.
Цю інформацію BBC підтвердило джерело у Великій Британії.
У Міністерстві оборони кажуть, що не коментують, яку саме зброю, поставлену Великою Британією, застосовує Україна.
Але речник Міноборони наголосив, що за статутом ООН Україна має повне право на самооборону від незаконного нападу Росії, і “це не виключає операцій всередині Росії”.
Це також означає, що Україна може використовувати основні бойові танки, що, за словами джерела у Великій Британії, вона зараз і робить під час свого наступу у Курській області.
Велика Британія була однією з перших країн, яка поставила в Україну основні бойові танки західного виробництва.
Минулого року вона передала Україні 14 танків Challenger 2 для підкріплення літнього українського наступу, який виявився невдалим.
Танки Challengers 2 – це не єдина західна бронетехніка, яку спостерігали у Росії після початку українського наступу на Курщині.
Серед них – броньовані машини Bradley і Stryker, поставлені США, а також Marders, поставлені Німеччиною.
Поки що зображень британських танків Challenger або американських Abrams у прикордонних областях Росії не було.
Утім, західні військові експерти підкреслюють, що успіх українського наступу повʼязаний саме з тим, що вони називають “загальнозбройним маневром”.
Це використання під час атаки військ разом із бронетехнікою, артилерією та танками, а також засобами радіоелектронної боротьби та безпілотниками.
Саме такої операції бракувало під час минулорічного українського наступу на півдні та сході країни, якому перешкоджали щільно заміновані російські укріплення, що наражало на небезпеку бронетехніку.
Один із 14 поставлених Британією танків Challenger 2 був знищений під час літнього наступу.
Танки, надані британцями, використовувала 82 десантно-штурмова бригада Україні, яка пройшла навчання у Великій Британії.
Відомо, що Україна використовувала деякі зі своїх найкраще підготовлених і оснащених підрозділів для наступу у Курській області.
Як щодо далекобійної зброї?
Британський уряд каже, що жодних змін у політиці не відбулося, і що українці завжди мали право використовувати зброю, надану Великою Британією, на свій розсуд.
Єдиним винятком є використання ракет великої дальності Storm Shadow. Їх надали зі застереженням, що їх не можна використовувати по цілях всередині Росії.
Утім чиновники обговорюють таку можливість після неодноразових прохань президента Зеленського до західних країн зняти обмеження на використання зброї великої дальності.
Абсурдні обмеження
На думку деяких аналітиків, Україна більше не хоче залишатися у рамках обмежень Заходу щодо використання зброї.
Про це зокрема писав у своїй колонці для Times британський експерт зі Східної Європи Роджер Бойс.
За його словами, Захід накладав на Україну безліч абсурдних обмежень, разом з умовами використання зброї, щоб не було “ескалації”.
На думку аналітика, Зеленський під час саміту НАТО у Вашингтоні зрозумів, що у його країни немає шансів стати членом Альянсу найближчим часом. І це вочевидь зіграло роль у прийняті рішення щодо операції на Курщині.
У міру просування українських військових на території Росії Україна захоче використовувати більше західної зброї для ударів вглиб російської території, вважає експерт.
На заставці ілюстративне фото: Міноборони України