Санкції на часі. 12.06.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 12.06.2024.

1. Постачання імпортних товарів до росії продовжують знижуватися на тлі проблем у російських компаній із платежами через банки «дружніх» країн.

– У січні–квітні 2024 року обсяги імпорту до рф скоротилися на 9% до $84,6 млрд.
– Згідно з митними даними, зменшилися поставки по всіх категоріях товарів та з усіх регіонів світу.
– Імпорт з Європи та країн Америки впав на 19% у річному вираженні до $22,2 млрд і $4,5 млрд відповідно.
– Постачання з Азії, яка стала головним торговим партнером росії після початку війни, зменшилися на 4% до $56,5 млрд.
– Навіть імпорт із Африки пішов у мінус на 5% і становив $1,1 млрд.
– Найбільше скорочення митниця зафіксувала в імпорті хімічної продукції — на 20% до $16 млрд.
– Постачання імпортного продовольства знизилися на 9% до $11,5 млрд.
– А в категорії «машини та обладнання» – ключовий для російської економіки – спад склав 4% до $42,8 млрд.

2. Найбільший покупець російського газу до ЄС розірвав контракт із росією.

– Німецький газовий гігант Uniper повідомив, що розірвав довгострокові контракти з “Газпромом” на постачання газу.
– На розірвання договору компанія пішла після позитивного рішення в арбітражному суді.
– У ньому суд присудив виплатити Uniper понад 13 млрд євро компенсації за непоставку газу.
– Цей контракт мав діяти ще десять років до 2035 року. Заявлений обсяг постачання становив 24 млрд куб. м. на рік.

3. ЄС введе санкції проти “Совкомфлота”, щоб обмежити доходи росії.

– Європейський Союз пропонує запровадити санкції проти російської нафтотранспортної компанії “Совкомфлот”, прагнучи обмежити здатність Кремля фінансувати війну проти України.
– Державна компанія “Совкомфлот”, найбільша судноплавна група на росії, була однією з ключових компаній, що допомагають транспортувати російську нафту в умовах західних обмежень.
– Компанія також надає послуги з видобутку нафти на морі та морське транспортування нафти та зрідженого природного газу.
– У відповідь на війну росії проти України G7 запровадила ціновий ліміт на експорт російської нафти та нафтопродуктів, щоб обмежити доступ країни до західних транспортних та страхових послуг.
– москва адаптувалася до обмежень, включаючи заборону Євросоюзу на імпорт російської нафти, використовуючи величезний тіньовий флот танкерів і продаючи свою нафту азіатським клієнтам.
– Європейська пропозиція послідувала за рішенням США раніше цього року запровадити санкції проти “Совкомфлоту” та 14 танкерів із сирою нафтою, які, як з’ясувалося, були пов’язані з компанією.
– Можливі санкції ЄС вимагають схвалення всіх держав-членів, і план може змінитися.
– Євросоюз також пропонує запровадити санкції щодо 13 суден, які займаються перевезенням товарів і технологій, що використовуються у військовій сфері, а також транспортуванням нафти та нафтопродуктів або сприяють розширенню російського енергетичного сектору.

4. G-7 оголосить про «нові кроки» щодо заморожених російських активів.

– Цього тижня лідери Великої сімки оголосять про кроки щодо надання Україні нової допомоги на основі вартості заморожених російських фінансових активів.
– Ця подія вказує на те, що лідери майже домовилися про політичну угоду, щоб оголосити позику в розмірі приблизно 50 мільярдів доларів США, фінансовану складною угодою про надання Україні подальшої фінансової допомоги, гарантованої надходженнями від активів.
– Очікується, що доходи від заморожених активів у Європі становлять від 3 до 5 мільярдів євро щорічно залежно від процентних ставок та інших факторів.
– Очікується, що ці кошти підтримають Україну в середньостроковій перспективі, а чиновники кажуть, що вони допоможуть покрити потреби у фінансуванні в 2025 році та надалі.
– Для США та їхніх союзників надзвичайно важливо надіслати повідомлення росії, що вони готові підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.

5. G-7 закликає Китай припинити допомогу росії у війні в Україні.

– Згідно з проектом заяви, лідери Великої сімки закликатимуть Китай припинити сприяти та підтримувати війну росії проти України.
– Союзники Києва звинувачують Пекін у тому, що він надає росії технології та частини — або знайдені в зброї, або необхідні для її створення, допомагаючи зусиллям Москви обійти хвилю за хвилею торгових обмежень G-7 щодо багатьох із цих товарів. Заборонені матеріали часто потрапляють до росії через треті країни, такі як Китай і Туреччина, або через мережі посередників.
– Очікується, що в рамках зусиль з протидії обходу санкцій G-7 і Європейський Союз найближчими днями запровадять нові обмеження.
– Заходи, які обговорюються, включають перелік більшої кількості компаній, націлювання на банки в третіх країнах, які сприяють торгівлі, вимогу до компаній посилити перевірки своїх дочірніх компаній і субпідрядників за кордоном, а також розширення обмежень на товари західних брендів, які все ще потрапляють у росію.
– G-7 також закликатиме Пекін спонукати росію вийти з України та підтримати справедливий мир.

6. США цього тижня оголосять про нові санкції та заходи експортного контролю проти росії, — координатор Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

“Нові санкції та заходи експортного контролю будуть націлені на організації та мережі, які допомагають росії в закупівлі іноземної продукції.
– Також лідери G7 на майбутньому саміті в Італії оголосять про нові кроки щодо використання активів рф в інтересах України”, — заявив Кірбі.

7. США заборонять постачати чіпи до росії через Китай та інші країни.

– США збираються заборонити постачання в росію напівпровідникових чіпів через треті країни, якщо вони були зроблені за допомогою американських технологій чи обладнання.
– Санкції запровадять нові вимоги до експортних ліцензій для виробників та продавців чіпів.
– Щоразу перед продажем вони повинні подавати заявку до Міністерства торгівлі США на отримання ліцензії та доводити, що постачання не призначене для військових цілей.
– При цьому США виявлятимуть сторонніх продавців і попереджатимуть їх, що їм заборонено відправляти чіпи американського виробництва до росії.
– Більшість продавців мікроелектроніки та чіпів, які продовжують працювати з росією, базуються у Китаї.
– Лише минулого року росія імпортувала передових чіпів на суму понад $1 млрд. москва могла використати їх для ракет та іншого критично важливого озброєння на полі бою.
– Вашингтон планує внести до чорного списку вісім компаній, що базуються в Гонконгу, які підозрюються в постачанні чіпів до росії.
– Санкції будуть націлені на компанії та мережі, які допомагають росії закуповувати товари для використання у війні проти України.

8. Японія має намір розширити списки санкцій, включивши туди компанії з третіх країн, включаючи Китай, за поставки в росію матеріалів і комплектуючих подвійного призначення.

– Як стверджує японська влада, компанії КНР поставляють до росії нітроцелюлозу, у зв’язку з чим до них планується введення експортних обмежень.
– Очікується, що список компаній прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда представить колегам по G7 під час саміту в Італії, що відбудеться 13-15 червня.
– Таким чином, Японія починає запроваджувати санкції щодо китайських експортерів через війну в Україні.

9. Розробник браузера Firefox компанія Mozilla Corporation заблокувала на території росії ряд розширень для браузера – публічних VPN-ів, проксі-сервісів (PlanetVPN, FastProxy) та засобів обходу інтернет-блокувань (Censor Tracker, “Обхід блокувань Рунету”).

– При підключенні з росії недоступні не лише сторінки згаданих розширень, а й безпосередньо файли, які встановлюються в браузер (мають розширення .xpi).

10. Аргентина обговорює з Францією передачу Україні п’яти винищувачів Super Etendard.

– Президент Аргентини Хав’єр Мілей підтримав план щодо надання Україні п’яти винищувачів Super Etendard, які були законсервовані через ембарго Великої Британії проти Аргентини.
– Зазначається, що відповідний план розробляли міністерка закордонних справ Діана Мондіно та міністр оборони країни Луїс Петрі.
– За даними видання Infobae, участь Франції є ключовою у цьому питанні, тому аргентинські чиновники вже кілька тижнів працюють над тим, аби досягти прогресу в цьому кроці. У процесі також беруть участь США і НАТО.

Автор