«Федеральний округ Новоросія» на окупованих територіях: для чого це Кремлю і яких наслідків чекати

Олександр Янковський, Олена Бадюк / Новини Приазов’я / Радіо Свобода

Чи справді Росія хоче створити так званий «Новоросійський федеральний округ» і включити туди всі окуповані території України? Що це означатиме для місцевого населення? Які наслідки для самої Росії може мати створення так званої «Новоросії»? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Росія збирається найближчим часом створити так званий «федеральний округ», до якого увійдуть окуповані території України – Крим, а також частково захоплені Херсонська, Запорізька, Донецька і Луганська області. Такий округ отримає назву «Новоросія», розповів днями призначений Росією керувати окупованою частиною Запорізької області Євген Балицький.

Коли президент Росії Володимир Путін ухвалить рішення щодо створення нового округу, Балицький, за його словами, не знає, але ця посада буде «під конкретну людину», сказав він у коментарі російському агентству «РИА Новости».

Цю заяву Балицького прокоментував прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков. За його словами, рішень про створення нового федерального округу «з Донбасом та Новоросією» поки що не ухвалювалося.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор у своєму телеграм-каналі написав, що «на законодавчому рівні федеральні округи не є суб’єктами РФ та не передбачені Конституцією Росії. Їх просто вважають адміністративно-територіальними одиницями нового типу – без правового статусу».

«Прямі важелі управління для Путіна»

Депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко розповів «Новинам Приазов’я», що створення так званого федерального округу на окупованих територіях дозволить російському президенту Путіну втручатися до управлінських процесів напряму.

Президент Росії Володимир Путін в окупованому українському Маріуполі у ніч на 19 березня 2023 року (скриншот з відео)

«Федеральні округи – це не офіційний адміністративний територіальний поділ РФ. Вони ділять не тільки за територіальним принципом, не в плані розміру своїх територій, а саме за об’єднаністю по тих, чи інших категоріях. Наприклад, є Центральний федеральний округ – це Москва і все, що прилягає до Москви. Є Північнокавказький федеральний округ – це територія північного Кавказу. Вона незрівнянно мала в порівнянні з Сибірським федеральним округом, але ж специфіка території, наявність певних особливостей управління, створює необхідність більш детального вивчення території.

Ось саме тому створюється тепер вже Новоросійський федеральний округ. Тому що

це необхідно не для територіального поділу, а для адміністрування, для роботи на цій території відповідних органів влади.

Причому, до речі, керівництво федерального округу, якщо я вірно пам’ятаю, взагалі підпорядковується напряму президенту РФ. Це дає йому можливість обходити всю систему управління і давати команди напряму. Звичайно, що і так вся влада зосереджена в руках Путіна, але це механізм, який дає йому можливість втручатися майже безпосередньо у процесі всередині тих чи інших територій», – пояснив він.

«Пропагандистський ефект»

Через створення так званого федерального округу у місцевих окупаційних чиновників можуть з’явитися перешкоди у комунікаціях з Кремлем, вважає депутат.

«Це проблема Балицького, як він буде з керівництвом федерального округу розв’язувати свої питання. Якщо він раніше вирішував їх напряму з Москвою, то зараз зʼявиться керівництво федерального округу, яке буде мати відповідні повноваження. Але це проблема Балицького, а не, умовно кажучи, людей, які живуть на окупованій території», – каже Лишенко.

Євген Балицький в окупованому Мелітополі, жовтень 2022 року (скриншот з відео)

В цілому Росія розраховує на пропагандистський ефект від створення так званого Новоросійського округу, зазначив депутат. На його думку, метою окупантів є демонстрація, що вони захопили багато територій.

«Для жителів окупованої території Запорізької області, я думаю, що це принципово жодним чином нічого не змінить, бо це лише йде пропагандистське впорядкування структури всередині РФ. Чому пропагандистське? Тому що вся територія РФ поділена на певні федеральні округи і в багатьох було питання, що це «частина РФ» (окуповані терени – ред.) всередині держави безпосередньо. Тому, чому вони не під’єднані до нашої загальнодержавної мережі тих же федеральних округів? Тобто вони існують якось уособлено, якось, умовно кажучи, по-українськи. Тепер це буде новий округ – «територія РФ збільшилась на цілий округ». Якщо ми подивимося на карту і глянемо, що там з Сибірськими округами,

це ті масштаби, якими звикли думати росіяни. Тобто федеральний округ – це ого собі територія.

І якщо зараз приєднується цілий новий федеральний округ, значить і захопили ого-го скільки території. Це чисто пропагандистський ефект», – пояснив Лишенко.

«Зафіксувати окупацію»

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань нагадав, що ідея створення так званої «Новоросії» лунає від російського президента Путіна ще з 2014 року. Він називає «дивним» бажання включити в цей округ не тільки частково окуповані території Херсонщини, Запорізької, Луганської та Донецької області, але ще й анексований Крим.

Російська влада у такий спосіб хоче зафіксувати окупацію українських територій, вважає депутат. Але, на його думку, це не означатиме припинення вогню.

Сергій Хлань. Фото: Крим.Реалії

«Створення федерального округу «Новоросія» – це як начебто фіксування своєї перемоги і виконання цілі спеціальної військової операції, як вони її називають, а практично повномасштабного вторгнення. Тобто, якщо пройде це рішення, а саме створення нового федерального округу «Новоросія», це буде означати, що Путіна влаштовує ось ця лінія розмежування. На мою думку, це не буде означати припинення вогню. Це, я думаю, все ж таки підготовчі маневри з боку Путіна до можливих перемовин і можливого фіксування лінії фронту та «заморозки» конфлікту. Така контрдія Путіна щодо мирного саміту, який вже незабаром відбудеться в Женеві і саме просування цього тезису будемо казати про готовність Путіна припинити війну. З таким тезисом він буде виходити до міжнародної спільноти. Можливо, за допомогою Китаю просувати ідею припинення активних військових дій під створення ось цієї «Новоросії» як федерального округу», – вважає Хлань.

Конференція, яку українська влада називає Глобальним самітом миру, відбудеться 15–16 червня на курорті Бурґеншток поблизу міста Люцерн у Швейцарії.

У Росії, яку не запросили на саміт, заявляли, що переговори про мир в Україні, заплановані в червні у Швейцарії, не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які «ігнорують позицію Росії», «відірвані від реальності».

РФ відмовляється від Криму?

Історикиня і політологиня з Криму Євгенія Горюнова розповіла «Новинам Приазов’я», що окупований півострів Росія спочатку включила до так званого Кримського федерального округу. Потім його ліквідували, і зараз у Росії Крим вважають частиною Південного федерального округу.

Якщо окупований півострів включать до так званої «Новоросії», то саме він буде центром округу, вважає вона.

Євгенія Горюнова. Фото: Радіо Свобода

«Об’єднати всі окуповані території і вони фактично це вже визнають, щоб потім було легше повертати Україні, щоб не по частинах, а повністю. Я так бачу, що оцим об’єднанням вони фактично відмовляються від Криму. Є дипломатична мова, є така підкилимна мова. Тобто фактично вони говорять про те, що, в принципі, ми готові навіть і Крим повертати. На яких умовах? Ну це вже інше питання. Це сигнал не Україні, це сигнал Заходу. Тобто бачите, що певним чином ми вже десь готові», – вважає політологиня.

«Захопити Одесу та Миколаїв»

Втім, намір створити так званий Новоросійський округ означає те, що Росія не відмовляється від ідеї захопити Миколаїв і Одесу, додала науковиця.

«Саме проєкт «Новоросія» дуже важливий для них тому, що постійно Путін говорить, і все його оточення, про те, що «весь цей південний схід і південь – це наші, це російські землі», ну і далі все по тексту відповідно. Тому вони не залишили мрію і Миколаїв, і Одесу захопити, щоб це все було під Росією.

Це ж «Новоросія», начебто та «Новоросія», яка там ще з царських часів колись була. Хоча «Новоросії» не було, була Таврійська губернія, це інші речі. Але це ж проєкт, вони ж його вигадали, треба якось його втілювати в життя. Вони не можуть його втілити в життя практично, тому що ми бачимо,

в них начебто є Херсонська область, але без Херсона. В них є частина Запорізької області, але без Запоріжжя.

Тому це велике питання – що це такі за області, де немає обласних центрів?» – зауважила вона.

Ризики для Кремля

Російський соціолог та публіцист із Німеччини Ігор Ейдман зазначив, що проєкт створення так званої «Новоросії» має виключно ідеологічну концепцію без будь-яких історичних передумов.

Ігор Ейдман

«Концепція нібито ще за часів Катерині II, коли деякі безплідні землі були освоєні російськими людьми. Все це, звичайно, нісенітниця собача, яка ніякого відношення до реальності не має. Але використовується для ідеологічного виправдання агресії, анексії та злочинів Росії в Україні», – зазначив він.

Ідеологічний бренд «Новоросії» Росія і надалі буде використовувати у своїй пропаганді, вважає соціолог. Втім, створювати новий федеральний округ їй може бути і невигідно, додав Ейдман.

«Вони цим відокремлюють окуповані території з Росії у якусь нову сутність. І ця сутність демонструє колоніальну політику Росії – що вона щось окупувала і щось потім створила, цього не було, а вона створила. До речі, це може навіть зручно, бо коли їм доведеться все-таки віддавати назад Україні окуповані території, одним федеральним округом стане менше в Росії, просто його і повернуть Україні. Отже, я думаю, це одна з причин, чому вони все-таки, можливо, не підуть на створення цього округу», – пояснив він.

У 2020 році Путін казав, що вважає «Новоросією» частину українських земель. Зокрема він стверджував, що Харківська, Луганська, Донецька, Миколаївська, Херсонська, Одеська область були єдиним регіоном з центром у Новоросійську. Тому цей регіон називається «Новоросією». Ці землі у 1921-22-му роках, при створенні Радянського Союзу передані від Росії Україні, сказав Путін, пояснюючи це бажанням комуністів «підняти процентне співвідношення пролетаріату в Україні».

• Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.

• У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію».

• Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України та цілеспрямовано руйнує цивільну інфраструктуру.

Джерело

Copyright © 2021 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

 

На заставці: У Кремлі під час проголошення анексії частково захоплених територій Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей Володимир Путін з призначеними РФ керівниками цих територій Володимиром Сальдо, Євгеном Балицьким, Денисом Пушиліним та Леонідом Пасечніком. Фото: ЗМІ країни-окупанта

Автор