ЄвроСолідарність не голосувала за урядовий законопроєкт про мобілізацію

Ірина Геращенко

Європейська Солідарність не голосувала за урядовий законопроєкт про мобілізацію.

Чому?

1. Ми так і не дочекалися позиції Верховного Головнокомандувача щодо проєкту, хоча мобілізація – це його відповідальність.

2. У ВР не відбулося відкрите обговорення чутливого і резонансного законопроєкту. Міністр оборони не прийшов на комітет. У залі проєкт розглядали за скороченою процедурою, без запитань міністру і без дискусії.

3. Ця версія законопроєкту мало чим відрізняється від попередньої, порушує Конституцію, права громадян і містить корупційні ризики.

4. Законопроєкт отримав негативні висновки антикорупційного комітету, уповноваженого з прав людини, комітету соцполітики, Європейської бізнес-асоціації, науково-експертного управління.

4. Ключове. Не вирішує проблему демобілізації! Норма щодо звільнення після 36 місяців безперервної військової служби за рішенням Ставки Верховного головнокомандувача – це про білет в один кінець, без встановлення чітких термінів служби.

5. Там немає заохочення, а лише примус і правові обмеження.

6. Влада два роки обіцяла, що електронних повісток не буде. Але там вони є.

Законопроєкт передбачає:

  • зобов’язання реєструвати електронний кабінет призовника;
  • електроні повістки;
  • надмірні права для представників ТЦК та СП;
  • вибірковість примусових дій щодо окремих категорій – аспіранти на контракті;
  • порушення Кодексу адміністративного судочинства;
  • надмірні повноваження Нацполіції.

Коли за законопроєкт у повному складі голосує ОПЗЖ, це завжди насторожує. Ми ж готуємо поправки, аби до другого читання виправити антиконституційні та корупційні норми.

* * *

Це якесь ганьбище!

Вчора слуги разом з ОПЗЖ у першому читанні проголосували законопроєкт про мобілізацію.

Європейська Солідарність публічно виклала всі застереження до цього набору слів, поданого під виглядом законопроєкту, зазначивши його корупційні та антиконституційні норми.

Зверніть увагу, Верховний Головнокомандувач, який за Конституцією відповідає за мобілізацію, ані слова про ключовий проєкт не сказав. Ані в традиційному звернені, ніяк! Самоусунувся.

Й ось сьогодні виходить голова монобільшості Д. Арахамія і слово в слово повторює всі застереження «ЄС» до законопроєкту №10449 щодо військової служби, мобілізації та обліку. Й щодо людей з інвалідністю, й щодо неконституційності блокування особистих рахунків і майна громадян, і щодо катастрофи з відмовою надавати консульські послуги. Й необхідності збалансувати інтереси військового командування, бізнесу і громадян.

Може, Давід став «порохоботом», що таке про законопроєкт говорить, повторюючи слово в слово застереження «ЄС»? Я прям переживаю за нього.

Ще сказав, що, мовляв, не бачить у ВР депутатів, готових таке підтримувати :). Але ж вчора 243 депутати саме це і підтримали! Слуги , ОПЗЖ і троє колег від Голосу (Лозинський, Рущишин, Юрчишин) :). Цікаво тепер почути аргументи пана Юрчишина, навіщо було голосувати те, проти чого виступили ваш військовий Роман Костенко й члени комітету нацбезпеки Рахманін і Бобровська.

Саме тому «ЄС» і наполягала, що законопроєкт про мобілізацію має вносити Верховний Головнокомандувач, а не уряд. Бо бачимо, що це не про справедливість, не про вирішення проблеми, а про примус і заборону на демобілізацію.

Ми виявилися праві. Шкода лише, що слуги спочатку проголосували, а потім прочитали…

Працюємо над поправками, друзі.

Автор